Eltűnt milliók után nyomoz a rendőrség a közlekedési szakszervezeteknél

  • narancs.hu
  • 2018. november 12.

Belpol

Különös történet, amely során a BKV 36 milliójának lába kélt.

Több millió forint tűnt el két BKV-s szakszervezet ( a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezet (Metró KDSZ) és a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ)) számlájáról – írja az Index.

Mindkét szakszervezet elnöke Gulyás Attila, aki 2011-ben ezek nevében befektetett 18 millió forintot az AXA biztosító egy mai napig ismeretlen befektetési konstrukciójába. Gulyás azt állítja, a befektetést egykori elnökhelyettese, Győri Tamás javasolta neki, aki két évvel később öngyilkos lett.

Akkor derült ki, hogy a befektetett pénz – a 36 millió forint – nem ott van, ahol hitték, vagyis gyakorlatilag eltűnt. Gulyás azt állítja, átverték, nem tudja, hol van a pénz, de mivel nem akart szégyent hozni a szakszervezetekre, saját nevére vett fel hitelt, és abból kezdte visszafizetni a hiányzó milliókat.

De ez még nem minden. Egyéb probléma is akadt: kiderült ugyanis, hogy a VTDSZSZ pénzéből 11,5 millió forintot egy kockázati kötvénybe (B-TEL) fektetett be az elnök. Gulyás szerint ezt akkoriban még biztonságos befektetésként ajánlották számára, de a Buda-Cash bedőlésével meglett a baj – ott vezették ugyanis a kötvényt, ráadásul a kötvény kibocsátója is tönkrement, így a pénz elúszott.

Gulyás szerint ugyan van még esély, de Lengyel István, aki 2008 és 2017 között a MKDSZ elnökhelyettese volt, úgy véli, ezt a követelést elbukták, mivel Gulyás túl későn jelentette be követelésigényét a felszámoló felé.

Az ügy miatt végül Lengyel István az illetékes testületekben vizsgálóbizottságot felállítását kezdeményezte, de ehhez sehol nem kapott többségi támogatást. Közben a Gulyással való viszonya elmérgesedett, így feljelentést tett, mivel, mint ahogy azt az Indexnek mondta, nem akart „bűnpártolást elkövetni”.

Az Index szerint az ügy kulcsa az, hogy Gulyás dönthetett-e egyedül a szakszervezet pénzeiről a testületek jóváhagyása nélkül. Gulyás Attila a történtek után többször is bizalmi szavazást kért, pozíciójában többször is megerősítették. Míg Lengyel Istvánt eltávolították minden lehetséges szakszervezeti és üzemi tanácsi tisztségéből, ezeket ő munkaügyi bíróságon támadta meg.

Figyelmébe ajánljuk