Eltűnt milliók után nyomoz a rendőrség a közlekedési szakszervezeteknél

  • narancs.hu
  • 2018. november 12.

Belpol

Különös történet, amely során a BKV 36 milliójának lába kélt.

Több millió forint tűnt el két BKV-s szakszervezet ( a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezet (Metró KDSZ) és a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ)) számlájáról – írja az Index.

Mindkét szakszervezet elnöke Gulyás Attila, aki 2011-ben ezek nevében befektetett 18 millió forintot az AXA biztosító egy mai napig ismeretlen befektetési konstrukciójába. Gulyás azt állítja, a befektetést egykori elnökhelyettese, Győri Tamás javasolta neki, aki két évvel később öngyilkos lett.

Akkor derült ki, hogy a befektetett pénz – a 36 millió forint – nem ott van, ahol hitték, vagyis gyakorlatilag eltűnt. Gulyás azt állítja, átverték, nem tudja, hol van a pénz, de mivel nem akart szégyent hozni a szakszervezetekre, saját nevére vett fel hitelt, és abból kezdte visszafizetni a hiányzó milliókat.

De ez még nem minden. Egyéb probléma is akadt: kiderült ugyanis, hogy a VTDSZSZ pénzéből 11,5 millió forintot egy kockázati kötvénybe (B-TEL) fektetett be az elnök. Gulyás szerint ezt akkoriban még biztonságos befektetésként ajánlották számára, de a Buda-Cash bedőlésével meglett a baj – ott vezették ugyanis a kötvényt, ráadásul a kötvény kibocsátója is tönkrement, így a pénz elúszott.

Gulyás szerint ugyan van még esély, de Lengyel István, aki 2008 és 2017 között a MKDSZ elnökhelyettese volt, úgy véli, ezt a követelést elbukták, mivel Gulyás túl későn jelentette be követelésigényét a felszámoló felé.

Az ügy miatt végül Lengyel István az illetékes testületekben vizsgálóbizottságot felállítását kezdeményezte, de ehhez sehol nem kapott többségi támogatást. Közben a Gulyással való viszonya elmérgesedett, így feljelentést tett, mivel, mint ahogy azt az Indexnek mondta, nem akart „bűnpártolást elkövetni”.

Az Index szerint az ügy kulcsa az, hogy Gulyás dönthetett-e egyedül a szakszervezet pénzeiről a testületek jóváhagyása nélkül. Gulyás Attila a történtek után többször is bizalmi szavazást kért, pozíciójában többször is megerősítették. Míg Lengyel Istvánt eltávolították minden lehetséges szakszervezeti és üzemi tanácsi tisztségéből, ezeket ő munkaügyi bíróságon támadta meg.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.