Az Országgyűlés határozatban utasította el a globális minimumadó bevezetésére vonatkozó európai uniós irányelv elfogadását - a dokumentumot 118 igen szavazattal, 32 ellenvoks és 6 tartózkodó szavazat mellett fogadta el a Ház. A gazdasági bizottság kivételes eljárásban tárgyalt előterjesztésében az szerepel, hogy az Országgyűlés ellenzi a multinacionális csoportokra az unióban alkalmazandó globális minimum-adómértékről szóló tanácsi irányelv elfogadását.
A globális minimumadó lényege az lenne, hogy az éves szinten 750 millió eurós árbevételt elérő multinacionális cégek minden országban legalább 15 százalékos kulccsal adózzanak. Mivel Magyarországon csak 9 százalékos a társasági adó, és a nagy cégek jellemzően adókedvezményeket is igénybe tudnak venni, kiegészítő adót kellene kivetni számos multira és néhány magyar tulajdonú cégre is - ezt beszedhetné a magyar költségvetés de akár a multi anyavállalatának országa is.
A minimumadó egy OECD-kezdeményezés, az EU-ban egy irányelvvel akarják szabályozni. Ennek az elfogadását Varga Mihály az uniós gazdasági- és pénzügyminiszterek múlt pénteki találkozóján megakadályozta, annak ellenére, hogy tavaly októberben Magyarország is aláírta a minimumadóról szóló OECD-megállapodást.
A kormány azzal érvel, hogy azóta a háború kitörése miatt megváltozott a gazdasági helyzet, és a cégek nem bírnák el a plusz adót. Azt is sérelmezik, hogy az OECD-megállapodás úgynevezett 1-es pillérének megvalósítása, ami a világszinten legnagyobb cégek adójának egy részét osztaná újra az államok között, lassabban halad.