Elutasította a strasbourgi bíróság a Jobbik panaszát a gigászi ÁSZ-bírság ügyében

  • narancs.hu
  • 2020. június 22.

Belpol

A bíróság szerint a párt itthon nem használt ki minden jogorvoslati lehetőséget.

Elutasította a strasbourgi bíróság a Jobbik panaszát azzal kapcsolatban, hogy 2018-ban 660 millió forintra büntette az Állami Számvevőszék (ÁSZ) – erről Jakab Péter, a párt elnöke beszélt az ATV Start című műsorban.

2018 decemberében derült ki, hogy az ÁSZ összesen több mint 660 milliós büntetés befizetését várja a Jobbiktól. Bár Magyarországon nem lehet jogorvoslattal élni az ÁSZ bírsága miatt, a párt az Alkotmánybírósághoz és a közigazgatási bírósághoz fordult, de mindkét helyről fizetésre szólították fel őket.

A Jobbik ezután a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, ahol két év után most kapták meg a végzést: elutasították a Jobbik határozatát, arra hivatkozva, hogy a Jobbik nem használt ki minden jogorvoslati lehetőséget Magyarországon. A nyolc soros határozatban azt is kimondják, hogy fellebbezésnek helye nincs.

Jakab a műsorban beszélt arról is, hogy szerinte jó úton jár a Jobbik, ezt látják a pártpreferenciákból, és hogy a pártból való kilépéseket tisztulási folyamatként is lehet értékelni. Úgy véli, a kilépők nem tudták elfogadni a tisztújítás végeredményét, ezért távoztak, viszont már korábban is érezte, hogy menni akarnak a politikusok.

Bár a kilépő politikusok ezzel vádolták, Jakab szerint nincs diktatúra a pártban, csapatban dolgoznak, és van, hogy leszavazzák.

Arra a felvetésre, hogy 2022-ben összefog-e a Jobbik, az LMP és a Momentum, azt mondta: nem azonosítja Ungár Pétert az LMP-vel, ott sok tisztességes hazafit ismer. „A két lista koncepciója sokkal hatékonyabban tudja a kormánykritikus szavazókat megszólítani a kormányváltás érdekében” – fűzte hozzá.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.