Európa: Össznépi büntetõ

  • - kovácsy -
  • 2004. június 17.

Belpol

Huszonöt év óta választják közvetlenül a tagországokban az Európai Parlament képviselõit. A mostani, hatodik alkalommal volt a legalacsonyabb a részvételi arány: 1979-ben még meghaladta a 60 százalékot, öt éve már 50, most pedig 45 százalék alá süllyedt, amiben jelentõs szerepe volt az új tagországokban - mínusz Ciprus és Málta - tapasztalható érdektelenségnek.

Az EU-val, az uniós intézményekkel szembeni közönyt, de legalábbis távolság- és idegenségérzetet nemcsak ez jelzi, hanem legalább két további tény is. Az egyik a választási kampányok és eredmények általánosnak mondható belpolitika-központúsága, a másik az euroszkeptikus és EU-ellenes politikai erõk és választási tömörülések elõretörése. Ez utóbbi még akkor is figyelemre méltó, ha a 732 tagúra bõvült Európai Parlamentben (EP) ezeknek a csoportoknak a képviselõi még csak politikai súlycsoportba se sorolhatók.

A belügyek döntõ szerepét több kormányzó párt, illetve koalíció súlyos veresége jelzi. A strasbourgi-brüsszeli törvényhozás távozó ír elnöke, Pat Cox június elején alighanem valamennyiük szívébõl beszélt - nem túl meglepõ módon mindhiába - arról, hogy európai perspektívából, európai ügyekrõl kellene beszélni ebben a kampányban. Például azért, mert

a tagországok joganyagát

jelentõs részben ez a testület hagyja jóvá. Csakhogy egy-egy, az EP által elfogadott, árnyalt fogyasztóvédelmi elõírás és a mindennapi életre közvetlenül és érzékelhetõen ható hazai gazdaságpolitikai intézkedés között nagy a különbség - válaszolták erre például a német választók, akiknek mindössze 21,5 százaléka szavazott a kormányzó szociáldemokratákra (SPD). Ezzel - a háttérben persze súlyos az ok is: az erején felül adakozó jóléti állam részleges lebontása - a háború utáni népszerûségi mélypontra jutottak. Koalíciós partnereik, a Zöldek viszont jól jöttek ki a történetbõl, talán mert ki tudtak hátrálni a belpolitikai vitatérbõl az európai témák felé. Nem úgy a kereszténydemokraták és -szocialisták (CDU, CSU), amelyek lényegében ott vannak, ahol voltak, miközben a liberálisok (FDP) és a keletnémet utódpárt (PDS) is bekerült az EP-be, 7-7 képviselõvel.

Büntettek a francia szavazók is, bár nem akkora elánnal, mint nemrégiben a regionális választásokon, ahol Chirac elnök nehezen lefor-dítható nevû konzervatív pártját (mondjuk: Unió egy népi mozgalomért, UMP) egyszerûen eltakarították a régiók élérõl. A 16 százalékos eredmény természetesen több mint kínos, csakhogy most a jogosultak 43, két és fél hónapja még 66 százaléka döntött hasonló arányban.

Franciaországban

sem erõsítette egyértelmûen az ellenoldalt a protestáló szavazás (bár a szocialisták rekordmennyiségû képviselõt küldhetnek az EP-be), hanem egyrészt a liberális jobbközepet, másrészt az euroszkeptikus nacionalistákat.

Olaszországban viszonylag nagy volt a tolongás az urnák körül - erõs a nyomás az iraki jelenlét beszüntetésére -, Berlusconi Forza Italiája nem érte el a pártvezér-kormányfõ által megjelölt 25 százalékos alsó határvonalat, és hasonló, drámainak nem mondható, de azért jelzésértékû eredmények születtek Ausztriától Észtországig, Csehországtól Portugáliáig. A spanyolok és fõképpen a görögök még õrzik három hónappal ezelõtti kormányváltó lendületüket (jobbról balra, illetve balról jobbra), a luxemburgiak pedig csak úgy egyszerûen elégedettek és boldogok a Chr‘schtlech Sozial Vollkespartei minden bizonnyal bölcs országlása alatt.

A bevezetõben említett másik mozzanat, az EU-kritika és -ellenesség leglátványosabb figurája egy kiugrott/-rúgott osztrák szocdem, bizonyos Hans-Peter Martin, aki azzal szerzett megalapozott, de a bulvárlapokban kissé túlhizlalt hírnevet, hogy régi oknyomozó újságíróként - és gyakorló EP-képviselõként - lazán végigjegyzetelte, -kamerázta, ahogy kollégái péntek reggelente aláírják a jelenléti ívet,

kasszírozzák a napidíjat

(262 eurót), aztán húznak haza, még az ülés kezdete elõtt. Martin most magával visz még egy embert: a saját nevén állított listát, amely a szavazatok 13 százalékát szerezte meg, és ez két képviselõi helyet ér. Szüksége is lesz társra: úgy hírlik, nem szerettette meg magát a többi képviselõvel, még ilyen-olyan lökdösõdésekrõl is hallani lehetett. Egy másik - nagyobb, ám rosszabb hírû - volt újságíró, a BBC-tõl kirúgott Robert Kilroy Silk már nagyobb pályán játszik: egy unióellenes formáció, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja egyik húzóneveként egy tucat társával együtt növeli majd azt a laza csoportozatot, amelyet például a Samoobrona (Önvédelem) nevû, valamiféle öntudatos Kert-Lengyelországot vizionáló erõ is hasonló súllyal erõsít. Svéd, cseh, holland, sokféle náció tagja mozog az EP ezen fertályán, amelynek egy elárvult osztrák haiderista, Franciaországból Le Pen viszont nyolcadmagával, köztük a leányával ad határozottabb színezetet.

"Európa sajnálatos módon túlságosan távol maradt az európai választásoktól" - borongott Pat Cox mindezen eredmények láttán. ' a lakosság távolmaradására gondolt. De talán az sem ártana, ha a népes brüsszeli hivatalokban most már komoly töprengés kezdõdne arról is, hogyan lehetne a közeledést onnan, a lakosság felé fölerõsíteni.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.