Hárommillió forintra bírságolták a gödi Samsungot a végzetes munkahelyi baleset miatt

Belpol

Munkavédelmi hiányosságok megszüntetésére is kötelezte az akkumulátorok gyártására szakosodott vállalatot a hatóság. 

Munkavédelmi hiányosságok megszüntetésére, valamint több mint 3 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a munkavédelmi hatóság a gödi Samsung SDI akkumulátorok gyártására szakosodott vállalatot abban az ügyben, amit még novemberben indított a kormányhivatal egy végzetes munkahelyi baleset miatt – tudta meg a Narancs.hu. 

Lapunk írta meg elsőként tavaly novemberben, hogy baleset történt a gödi Samsung-gyár területén. A vállalat megerősítette információinkat; Bagoly Katinka, a gyár kommunikációs munkatársa megkeresésünkre akkor azt írta, a balesetet szenvedett munkatársukhoz perceken belül kiérkezett a telephelyen szolgáló mentőszolgálat, akik ellátták a sérület, majd azonnal kórházba szállították. Egy héttel később derült ki, hogy a 27 éves karbantartó a sérülései miatt életét vesztette. 

Ugyan a rendőrség nem indított büntetőeljárást, de a Pest Megyei Kormányhivatal munkavédelmi hatósága vizsgálódni kezdett. Többször érdeklődtünk a hivatalnál, de nem adtak tájékoztatást, majd közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, hogy megtudjuk, miképpen zárult a vizsgálat. A kérvényünkre vonatkozó válaszadási időt a hatóság kétszer meghosszabbította 45 nappal, ezért csak most küldték el az eljárásról szóló anonimizált határozatot. 

Liftbaleset történt

Mivel a dokumentumban számos részletet kisatíroztak, ezért nehéz követni, hogy pontosan mi történt. Az kiderül belőle, hogy az egyik karbantartó csak egy hónapja volt alkalmazásban a vállalatnál; próbaidős volt, a munkavégzéshez nem kapott semmilyen szerszámot. Munkájában egy olyan kolléga segített neki, aki három hónapja volt a cégnél. 

A vizsgálati jelentés szerint egy hibajelenség kijavítása miatt a gyár területén belül leszereltek egy plexi védőburkolatot, viszont az előírással ellentétben nem állították le a gyártósorokat, „azok változatlanul üzemeltek”. Az egyik ott dolgozó éppen elfordult, hogy a szerszámos táskájáért lehajoljon, amikor „fura hangot hallott a gép felől”. Amikor visszafordult azt látta, hogy a társa be van szorulva egy lift és a szállítópálya közé.

A munkás azonnal megnyomta a gép vészleállító kapcsolóját, segítségért kiabált, és megpróbálta kézzel tartani a liftegységet, hogy ki tudják szabadítani a beszorult munkatársát. Többen a segítségükre siettek, illetve értesítették a belső és az országos mentőszolgálatot is. A sérültet a helyszínen újraélesztették, majd kórházba szállították, de nem tudták megmenteni az életét. 

 
Részlet a munkavédelmi hatóság határozatából
Forrás: PMKH

Munkavédelmi hiányosságok, bírság

 A határozat szerint munkavédelmi hiányosságok miatt 

  • a gépsorok biztonságos használatához, megbízhatóságának helyreállításához, fenntartásához szükséges munkák elvégzésére vonatkozó karbantartási utasítás elkészítésére, 
  • a gépsorok magyar nyelvű üzemeltetési dokumentációjanak biztosítására, 
  • kockázatértékelés elkészítésére, 
  • munkavédelmi oktatás tartására és 
  • megfelelősségi tanúsítás beszerzésére 

kötelezték a vállalatot, valamint 3 075 000 millió forint bírság megfizetését is előírták, amit az Innovációs és Technológiai Minisztérium számára kell elutalni a határozat véglegessé válásától számított 15 napon belül. 

 
Részlet a munakvédelmi hatóság határozatából
Forrás: PMKH 

Megkerestük a Samsung SDI-t, hogy eleget tettek-e a hatóság felszólításának, vagy fellebbeztek az ügyben. Amint érkezik válasz a vállalattól, beszámolunk róla.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.