Így magyarázza a Fidesz a Néppártban az Index-ügyet

  • narancs.hu
  • 2020. július 28.

Belpol

Természetesen semmi közük semmihez.

Miközben a kormány hivatalosan nem kommentálja magántulajdonban lévő médiumok belső ügyeit, a Fidesz az Európai Néppárt tagjainak egy belső levélben mondta el a véleményét az ügyről. A levelet a brüsszeli Politico tette közzé, ebben az egyoldalas szövegben is egy magáncég belső ügyeire hivatkoznak.

"A magyar ellenzék tévesen hivatkozik a magyar kormány politikai beavatkozására. Valójában az események egy magánvállalkozás üzleti ügyeinek következtében alakultak így, és a magyar kormány tartózkodik attól, hogy ilyen ügyeket kommentáljon" – áll a levélben.

A történtek a kormány szerint úgy zajlottak, hogy Dull Szabolcs főszerkesztőt a tulajdonosi oldalról az igazgatóság elnöke azért távolította el az igazgatóságból, mert "üzleti titkokat szivárogtatott ki egy versenytárs online portálnak", ezért megrendült benne a bizalom. Egy hónappal később kezdeményezték a menesztését, emiatt több mint 80 alkalmazott is felmondott, "ami jelentős figyelmet vont magára, és az ellenzék azt állítja, hogy az események politikai beavatkozás hatására történtek".

A továbbiakban a levél "megalapozatlan állításokról" ír, mondván a "magáncégek szabadon működnek Magyarországon", az üzleti döntéseik pedig a saját felelősségük.

Magyarázatképp azt is írják, hogy az Index esetében a jövőbeni működéséről folytatott belső vita alakult ki, és ez vezetett a vezetőségi döntésekhez. "A magántulajdonban lévő online hírportál főszerkesztőjének menesztése egy belső döntés volt, amely kizárólag a cég vezetőségét érintette" – írják, és erre hivatkozva hangsúlyozzák, hogy a kormány nem kíván ilyen ügyeket kommentálni, miközben az ellenzék persze ezt is arra használja fel, hogy a kormányt vádolja politikai beavatkozással.

"Mint már annyiszor a múltban, ez a vád is megalapozatlan és tények által nem alátámasztott. A nevetséges vádaknak és a hisztériának ez a legújabb köre arra a rosszindulatú álhírkampányra emlékeztet, ami a Covid-19 idején bevezetett rendkívüli intézkedéseknél azt állította, hogy a magyar parlamentet felfüggeszették, miközben tovább ülésezett végig a pandémia hónapjai alatt. Ez a példa tisztán mutatja, hogy azok, akik a magyar kormányt a jogállamiság megsértésével vádolják, kezdenek kifogyni az érvekből, és most kétségbeesésükben a kormányt teszik felelősség egy magáncég belső ügyei miatt" – áll a levélben.

Dömötör Csaba államtitkár egyébként kedden Gyurcsány Ferencet tette felelőssé az Indexszel történtek miatt,

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.