A szeptember 15-re tervezett tünetés előkészítő eseményeként országos tanévnyitót tartott pénteken a budapesti Kossuth téren az Egységes Diákfront (EDF). A demonstrációhoz csatlakoztak más civil szervezetek is, így a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Civil Bázis.
A 24.hu tudósítása szerint a helyszínen a kezdés előtt piknikre emlékeztető hangulat volt, majd dobpergésre vonultak be a térre több budapesti iskola diákjai.
Simkó Edit pedagógus, aki akkor vált ismertté, amikor polgári engedetlenségi akcióba kezdett, majd januárban felmondott a munkahelyén, Pintér Sándor belügyminiszterről mint a pohárba hulló utolsó, mérgező cseppről, az összehangolt cselekvés fontosságáról beszélt.
A rendezvényt plenáris ülésnek nevezte. Ez azzal járt, hogy különböző civil szervezetek képviselői tartottak egymás után néhány perces beszédeket.
Menyhért Attila roma aktivista Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szavaira emlékeztette a jelenlévőket. Arról volt szó, hogy ahol sok a roma diák, ott gondok vannak a szövegértéssel és a kompetenciamérésekkel. Ezt a miniszter állította, az aktivista cáfolta. Menyhért adatokkal bizonyította, hogy neki van igaza, és azt mondta, szerinte egy jó, humanista kormány nem tesz ilyen megkülönböztetéseket, és nem bűnbakokat keres, hanem megoldásokat. A színpadon szó esett – egy pályaelhagyó pedagógus, egyben önkormányzati képviselő előadásában – a gödi akkugyár körüli problémákról is.
A Kossuth téren a rendezvény idejére sátrakat állítottak a civil szervezetek. A résztvevők közül többen viselték az Országos Közös Akarat felirattal ellátott pólót, amely az oktatási szervezetek közös kezdeményezése, azzal a szándékkal, hogy összehangolják a tiltakozásokon megnyilvánuló sokféle hangot, értéket és érdeket, szervezett formában.
Az EDF-nek országszerte négyszáz tagja van, ők elnökséget hoztak létre, amelyet háromhavonta választanak, mert az iskolai munka mellett ennél hosszabb ideig nem lehet bírni azt az igénybevételt, ami a szervezőmunkával jár. A szervezet idén májusban hét kérdésből álló népszavazási kezdeményezést nyújtott be, de ennek hitelesítését a Nemzeti Választási Iroda megtagadta.
Az EDF a határozat miatt a Kúriához fordult felülvizsgálati kérelemmel több kérdésük ügyében. Döntés szeptember végén várható.