"Közöltem Gulyás Gergely miniszterrel, hogy a jövő hétre összehívott főváros-kormány egyeztetést elhalasztjuk. Nem asszisztálunk ahhoz a hazugsághoz, mintha a kormány Budapest fejlesztésében lenne érdekelt, nem csinálunk úgy, mintha nem jelentene valóságos veszélyt a budapestiekre, hogy a kormány a költségvetéssel elkezdte Budapest totális kivéreztetését. Nem csilivili látványterveket kell most nézegetnünk, hanem megküzdeni ezzel a károkozással, ellenállni a budapestiek megsarcolásának" – írja Facebook-oldalán Karácsony Gergely.
A főpolgármester szerint harminc éve először állítana elő olyan helyzetet a kormány, hogy nem az állam támogatja a fővárost, hanem Budapest finanszírozza az államot. "2021 az első év a rendszerváltás óta, ahol a központi költségvetésben a Fővárosi Önkormányzatnak juttatott működési támogatások és az előírt befizetés egyenlege negatív. Vagyis a Főváros 'nettó befizetője' a központi költségvetésnek 2021-ben. A mintegy 29 milliárd forintos támogatással 36 milliárdos elvonás áll szemben." Majd megjegyzi, ehhez még hozzájön az is, hogy a helyi iparűzési adó decemberi feltöltési kötelezettségét eltörölték és a gépjárműadót is elvették a kerületektől.
Karácsony szerint ezek alapján mondhatjuk: "a kormány Budapest-adót akar kivetni. Budapest-adót, amely minden budapestitől mintegy 20 ezer forintot vonna el. Ez ellen tiltakozni kötelesség. (...) Ez a kormányjavaslat, maga a szószegés. Hiszen a miniszterelnök azt mondta, nem tesz olyan javaslatot, amellyel a Fővárosi Önkormányzat nem ért egyet."
Ezért döntött úgy, hogy a belügyminiszter által jövő hétre összehívott önkormányzati egyeztetésen kezdi a tiltakozást, a találkozót elhalasztja.
Arról, hogyan tenné tönkre a kormány az önkormányzatokat, a friss Narancsban írtunk bővebben, a cikkből egy rövid ízelítőt itt olvashatnak.
Az adószabályokkal teheti tönkre a kormány az önkormányzatokat
A jövő évi költségvetés tetemes pénzeket von el az önkormányzatoktól, de a legfájóbb az adószabályok átírása. A Magyar Narancs e heti lapszámában arról olvashat, hogyan csorbítják az önkormányzatok mozgásterét a koronavírus-járvány miatt hozott kormányzati válságintézkedések és a 2021-es költségvetés. Részletek az elemzésünkből: Tíz éve folyamatosan csökken az önkormányzati autonómia, ez a tendencia pedig felgyorsulni látszik.