"Nem fog leállni. Célja, hogy »kinyírja« Borbélyékat"

Belpol

Sorozatban negyedik választását bukta el a Németh Szilárd-féle csapat júniusban. 2026-ra a Fidesz új jelöltet építhet fel Csepelen, nem kizárt, hogy a pártból kitúrt régi-új polgármester, Borbély Lénárd kerül nyerő helyzetbe a választókerületben. Németh Szilárd portréja.

Kedves Olvasónk!

Ez a cikk a Magyar Narancs 2024. november 7-i számában jelent meg. Most ezt az írást ebből a lapszámunkból széles körben, ingyenesen is hozzáférhetővé tesszük.

Részben azért, mert fontosnak tartjuk, hogy minél többen megismerkedjenek a tartalmával, részben pedig azért, hogy megmutassuk, érdemes a Narancsot megvásárolni is, hiszen minden számban hasonlóan érdekes cikkeket találhatnak – és a lap immár digitálisan is előfizethető, cikkei számítógépen, okostelefonon és tableten is olvashatóak.

magyarnarancs.hu-n emellett a továbbiakban sem csak fizetőfal mögötti tartalmakat találnak, így mindig érdemes benézni hozzánk. 

Visszavárjuk!

A szerk.

„Ahogyan azt korábban is nyilatkoztam, június 9-vel a Németh Szilárddal való vitámat lezártnak tekintem. A csepeliek döntöttek. Németh Szilárdot soha nem bíráltam és nem is fogom olyanért, amiről nem tehet” – írta szűkszavúan és rejtélyesen Borbély Lénárd lapunk megkeresésére. Csepel újraválasztott polgármestere országosan is az egyik legnagyobb arányú, 67,38 százalékos győzelmet aratott a nyár elején, és csapata, a Közösen Csepelért Polgári Egyesület abszolút többséget hozott össze a képviselő-testületben (rajtuk kívül 2 kormánypárti, 2 összellenzéki, valamint egy kutyapárti képviselő jutott be).

Levelező tagozat

A XXI. kerületi választást azért is övezte nagy figyelem, mert a Fidesz-alelnöke és helyi választókerületi elnöke, a többszörös rezsibiztos Németh Szilárd évek óta konfliktusban állt egykori harcostársával, Borbély Lénárddal. Németh Szilárd mindent elkövetett, hogy a polgármestert megbuktassa. Mint szerte az országban megannyi fideszes helyi erős ember – sajátjaként kezelte a kerületet, beleértve az önkormányzatot is. A Borbély vezette kerületvezetés azonban nemegyszer ellenállt Németh kéréseinek. Kettejük küzdelme odáig fajult, hogy Németh feloszlatta a csepeli Fideszt, és amikor újjáalakította, Borbélyt és az egykori fideszes alpolgármestert, Ábel Attilát nem vette vissza. Nyilvános üzengetések, kölcsönös lejáratások, zűrös kerületi ügyek kísérték végig a kampányt. (Erről bővebben lásd: Nem bírnak magukkal, Magyar Narancs, 2024. május 29.)

Az, hogy a Fidesz csepeli polgármesterjelöltje – Németh Szilárd titkára –, Dudás Zoltán vereséget szenvedett, azt is jelentette, hogy a Németh vezette társaság 2014 óta zsinórban negyedik alkalommal vallott kudarcot a kerületben. Maga Németh Szilárd egyéni jelöltként az országgyűlési választásokon háromszor is alulmaradt az ellenzéki Szabó Szabolccsal szemben, június 9-én pedig Németh embere nagyon kikapott, mindössze 10,24 százalékot szerzett polgármesterjelöltként. A Fideszben nemigen méltányolják az ilyet, ráadásul miután Borbélyék megnyerték a választást, Ábel Attila kitálalt a belső feszültség eddig nem ismert részleteiről: szeptember végén megosztotta a nyilvánossággal azt a levelet, amelyet még Fidesz-tagként írt a csepeli Fidesz alelnökének, Fürcht Nórának. „Az, hogy [Németh Szilárd] orvosi értelemben elmebeteg-e, vagy csak szélsőségesen elmezavaros, lényegtelen. Ehhez orvos kellene. Te magad is fel tudnál sorolni vagy harminc esetet, amikor személyesen tapasztaltad a hazugságait, manipulációit, aljasságait. Annyi biztos, hogy tudatában van tetteinek, hiszen igyekszik minden szaros ügyet másokra kenni…” – fogalmazott. A levélben jelezte, Fürcht is részese a történetnek, mert szerinte egy általa kiküldött levélben Németh hűtlen kezelésre szólít fel. Egy szintén nyilvánosságra hozott mellékletben pedig Ábel Attila arról írt, hogy e kéréseket Borbéllyal elutasították. „2018 óta próbál bennünket megbuktatni, ellehetetleníteni, börtönbe juttatni. Mi június 9-én, a választás napján megkaptuk az elégtételt és elástuk a csatabárdot. Ő nem. Minden elképzelhető eszközzel, továbbra is fáradhatatlanul harcol ellenünk és a csepeliek ellen. A Fidesz alelnökeként és választókerületi elnökként ehhez megvan a hatalma.” Ábel Attila továbbá olyan személyeket említ, akiket feltételezése szerint Németh Szilárd rúgatott ki az állásukból, s mint írja, egyiküktől „Tusnádfürdőn atomrészegen még elnézést is kért”. Azt is állítja, voltak büntetőfeljelentések is ellenük, rendőrség rájuk hívása, „hazugságok, aljas szexpletykák és árulások végeláthatatlan sora. No meg sok százmillió forint, ami olyan cégekhez ment például közbeszerzések útján, amelyek leálltak, bebuktak az önkormányzati fejlesztéseken a 2019-es választás előtt.”

 
A lakótelep Tarzanja
Fotó: Facebook 

 

Ábel a következő napokban folytatta a beszámolókat, és leírta Németh Szilárd „Pókember-korszakát”. A 2014-es választás, a Szabó Szabolcs elleni első veresége után szerinte Németh depresszióba zuhant: „Amikor nem csontrészeg valahol, jön-megy az önkormányzatban és énekel”, mégpedig a Pókember 2-ből ismert Tobey Maguire-féle dalt. De állítólag olyanokat is mondott, hogy „ezekért nem érdemes dolgozni. Ezek nem érdemelték meg, hogy dolgozzak értük. Mindig a rosszat ünneplik, a jó lehet bármilyen jó, nem kapja meg a jutalmát. Érted, Attila? A jó az rossz, és a rossz a jó!” Ábel Attila szerint „akkor halt meg a Pókember”, és lett belőle valami más, valami „kétarcú, sötét, cinikus és rosszindulatú”.

Ábel legsúlyosabb közlése arról szól, ahogyan Kubatov Gábor pártigazgató bekapcsolódott a csepeli balhéba. A beszámoló szerint 2019 nyarán Némethnek több követelése is volt. Elsőként az általa alapított Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) körüli önkormányzati telkeket akarta. A második követelése az volt, hogy az önkormányzat adja át neki ingyen a Csepeli Munkásotthon épületét. Majd bejelentette, hogy közpénzből megszerzi a Csepel SC területét és 12 ezer férőhelyes stadionját – ez 2020 novemberében meg is történt. Ábelék ezt ugyan önszántukból nem teljesítették, de Németh elintézte, hogy az al­polgármestert 2020 júniusában berendeljék a Fidesz Lendvay utcai központjába, ahol Kubatov azt kérdezte tőle: „Attila, miért nem adjátok neki oda azt a keveset, amit kér?” Ábel erre azt válaszolta: Németh követeléseinek „egyik fele Btk.-s”, kimeríti a hűtlen kezelés fogalmát, a másik fele pedig „élesen ellentétes” a párt csepeli ígéreteivel. „Azt gondolom, hogy Kubatov Gábor június 15-én, reggel 8 óra 5 perckor még nem tudta, hogy mit kér számon tőlem. De 2020. június 15. óta tudja. Ennek ellenére végig segítette Németh Szilárdot a csepeli Fidesz szétverésében és megbuktatásában.”

Kövér, a mentor

Kubatov Gábor eddig nem reagált a felhozott állításokra; lapunk is kereste a Fidesz sajtóosztályát, de nem érkezett válasz a kérdéseinkre. Németh Szilárd a Heti Tv-ben a közelmúltban azt mondta, Ábel azt terjeszti róla, hogy feljelentette őt, miközben ennek az ellenkezője az igaz: „Feljelentett engem, hogy én el akarom lopni egész Csepel vagyonát.” Ehhez képest a Telex arról számolt be, Németh tényleg feljelentette Ábelt rágalmazásért. A lap szerint a Fidesz alelnöke sérelmezte például a Fürcht Nórának címzett levél nyilvánosságra hozatalát, mondván, az abban szereplő állítások súlyosan sértik „társadalmi megítélését, megbecsülését, mivel olyan színben tüntetik fel, mint aki súlyos mentális és alkoholproblémákkal küzd, megbízhatatlan, áruló, hatalmával és pozíciójával visszaél, attól sem riad vissza, hogy bűncselekményeket kövessen el, illetve azok elkövetésére másokat rábírjon”. A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint az ügynek nincs vádlottja, tárgyalás sincs kitűzve. Ezzel együtt is több felől hallottuk, hogy a csepeli politikai életben finoman szólva is „összetett a személyiségnek” látják Németh Szilárdot.

Németh az elmúlt évtizedekben rendületlenül gyűjtötte a pozíciókat: 2004-ben lett először országgyűlési képviselő, 2010-ben sikerült a csepeli körzetben választást nyernie, sőt a kerület polgármesterévé is megválasztották, továbbá a Fővárosi Közgyűlésbe is bekerült. 2013 januárjában a rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos lett (ezt később a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztosi cím váltotta). Ezt követték aztán az említett választási kudarcok, ennek ellenére a párt és a kormány számított rá. 2015-ben a Magyar Birkózó Szövetség elnöke, 2018-ban a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára és a Fidesz egyik alelnöke lett. Az elmúlt években jelentős állami hátszéllel és közpénzből építtetett a Duna-partra egy birkózócsarnokot a KIMBA-nak, megszerezte a Csepel SC-t, és ezzel a kerület, de talán a főváros egyik legnagyobb ingatlanegyüttese került az érdekkörébe.

Németh továbbra is élvezi a pártvezetés támogatását, miközben a csepeli belharc mellett attól is hangos volt a sajtó, hogyan bánt el a helyi birkózókkal. A Csepeli Birkózó Club (CSBC) elnöke, Märtz József levélben szólította fel még a választások előtt, hogy fizesse vissza azt a 2,4 milliárd forintot, amiből megépítette a birkózócsarnokát. A KIMBA és Németh semmit nem teljesített a CSBC-nek tett vállalásaiból, és a magánalapítványához csatornázta azokat pénzeket, amelyeket eredetileg az egyesületnek szántak. A CSBC végül kiszorult a csarnokból, és bírósághoz fordult.

Több olyan emberrel is beszéltünk, akik régről ismerik a Fidesz-alelnököt, egyikük még iskoláskorából. Némethnek a 90-es évek végéig nyúlik vissza a kapcsolata a Fidesszel, és a párt egyik legfontosabb alakjához fűzi régi ismeretség. Kövér László házelnök, Fidesz-alapító és a Fidesz-alelnök közösségi oldalát végiggörgetve azt láthatjuk, hogy az elmúlt években is több egymás közötti egyeztetésen, nyilvános rendezvényen vettek részt. Egyik forrásunk úgy fogalmazott, hogy Némethnek Kövér egyfajta mentora lehet. Egyik beszélgetőpartnerünk szerint bár médiaszereplései alapján nehezen hihető, Németh Szilárd „egy rendkívüli intelligens és művelt ember”.

A csepeli SZDSZ 1989-es alapításában részt vevő Németh Szilárd 1982 és 1996 között a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában volt képesítés nélküli nevelő, tanár, majd igazgatóhelyettes, közben 1987–1988-ban a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár csepeli fiókjában könyvtárosként dolgozott. 1990-ben a Budapesti Tanítóképző Főiskola könyvtár-tanító szakán, ’96-ban a Budapesti Műszaki Egyetem közoktatás vezetői szakán szerzett oklevelet, 1997-ben az ELTE környezetpedagógus szaktovábbképzésén is részt vett. ’97-ben a Görgey Artúr Általános Iskola igazgatója volt. Később a Vasutasok Szakszervezetének humán erőforrás és szervezési osztályvezetőjeként, 2000-től a Környezetgazdálkodási Intézet (KGI) európai integrációs igazgatójaként, 2004–2010 között a KGI jog­utód VITUKI Nonprofit Kft. szakági igazgatójaként dolgozott. Forrásunk szerint régebben sokkal visszafogottabb ember volt, „nem az a vaddisznó, mint most”, de időnként akkor is előfordultak nála agresszív megnyilvánulások.

Németh egyéni jelöltként 2014-ben ugyan elvesztette az országgyűlési választást, ám Borbély Lénárd abban az évben megnyerte a polgármester-választást az akkor még „vörös Csepelként” számon tartott kerületben, noha előzetesen nem az ő sikerét várták. A győzelmet a pártvezetés elsősorban Németh Szilárd ottani munkájának tulajdonította, pedig ténylegesen nem vett részt a kampányban, ugyanis a saját tavaszi veresége erősen megviselte.

Orbánék szemében rezsibiztosként ismét bizonyított: a Fidesz akkori választási „csodafegyvere” ugyan hosszú távon komoly károkat okoz, ám a választók többnyire ebből annyit láttak (látnak), hogy kevesebbet kell fizetni a gázért és az áramért. Németh feladata többek között az volt, hogy a rezsiharccal járó teendőket menedzselje: például neki köszönhető, hogy a rezsiszámlákon kötelező feltüntetni egy – a valóságtól messze elrugaszkodó – összeget a fogyasztó adott időszaki „megtakarításáról”. Németh teljes erővel beleállt ezekbe a feladatokba, ha a helyzet úgy kívánta, hajnali négykor is fel lehetett hívni, és pár órán belül találkozni vele. Talán ezért láthatták meg benne Orbánék azt a megfelelő Fidesz-alelnököt, aki, ha szükséges, képes rendezni a helyi szervezeteken belüli esetleges feszültségeket. Forrásunk ebben látja annak a magyarázatát is, hogy miért nem avatkozott közbe senki, amikor Csepelen kitört a viaskodás, és egy idő után Németh az ideje nagy részében már Borbélyék hidegre tételén ügyködött.

Meglévő befolyása birtokában ügyesen adta el magát: erre jó példa a birkózó szövetségi poszt, amelyet úgy nyert el, hogy a sportban nincs komolyabb tapasztalata, nem birkózott rendszeresen, pláne nem élsportolóként. Forrásunk szerint Németh a 2014-es elvesztett választás után változott meg, és azt más informátorunk is (aki még a sportági szövetségből ismeri őt) elmondta, hogy több kudarcos időszakot nehezen élt meg az alelnök, például a 2018-as újabb országgyűlési választási veresége után rendezett itthoni birkózó-világbajnokság alatt is ezt tapasztalta. Azt egyik forrásunk sem állította, hogy Némethnek mentális zavara lenne, de nem tartják egyszerű esetnek sem.

Orbán elfordulhatott

A Németh Szilárdot jól ismerő forrásunk úgy látja, az alelnöknek a kudarcok és a botrányok ellenére továbbra is nagy a befolyása a kerületben. A tetemes ingatlanvagyon mellett a helyi tankerületi központnál (ennek irodája a Csepel SC területén található) és a kormányhivatalnál sokat számít a szava. E hivatalok forrásaink szerint „blokád” alatt tartják az önkormányzatot, néha még a szükségszerű és elkerülhetetlen együttműködést is megpróbálják megnehezíteni. A megmaradt ellenzéki pártokra is lehet ráhatása Némethnek: például Takács Krisztián szocialista képviselő a Csepel SC területét igénybe vevő Csepel FC egyik vezetője.

Csepelen ugyanakkor tényként kezelik, hogy Németh Szilárdot 2026-ban nem indítja ismét a Fidesz, ugyanis a mostani kiélezett helyzetben – amikor több közvélemény-kutatás is azt hozta ki, hogy a Magyar Péter vezette Tisza Párt beérte a Fideszt – nem próbálkoznak újra egy többszörösen vesztes jelölttel a választókerületben. A Szabad Európa szeptemberben arról számolt be, hogy több település kormánypárti képviselője vagy választókerületi elnöke számíthat arra, hogy 2026-ban (legalábbis ideiglenesen) véget ér az egyéni képviselői karrierje a Fideszben. Csepelen gyakorlatilag felszámolta magát a Fidesz, így a pártvezetésnek egyszerűen muszáj ott változtatni. Több forrásunk megemlítette – egyikük egy felcsúti magánbeszélgetésre hivatkozva –, hogy Orbán Viktor az idei választások előtt azon az állásponton volt: amennyiben Némethék júniusban kikapnak, úgy „Szilárdtól búcsúzni kell”. Továbbá a miniszterelnöknek az a véleménye, hogy Borbély Lénárd „nem DK-s vagy tiszás”, ahogyan azt épp a fideszes propaganda terjesztette. Orbán állítólag néhány alkalommal jelezte is, hogy nem nézi jó szemmel a csepeli belfideszes botrányt. Ha 2026-ban Némethet „mégis indítják, akkor megbolondultak fönt is. Várjuk lelkesen, hogy visszahívják” – fogalmazott egyik kormánypárti forrásunk.

Németh pozíciója annyiban nem változna, hogy 2014 óta is csak pártja listájáról került be az Országgyűlésbe. Forrásaink nem tartják kizártnak, hogy lesz közeledés a párt és a Borbély-féle csapat között, és végül egy, a polgármesterhez közeli jobboldali szereplőt fognak jelölni ’26-ban. Ennek egyelőre nincs jele, de valóban ez lenne a logikus, hiszen Borbély Lénárd jelenleg nagyon népszerű a kerületben. (Más kérdés, hogy ez az egyéni országgyűlési választókerület nem csak Csepelből áll, idetartozik Soroksár is.) A polgármestertől mindenesetre nem áll távol egy ilyen együttműködés: a hvg.hu-nak januárban azt mondta, „nekem csak egy emberrel van és volt vitám a Fideszben, a baráti kapcsolataim megmaradtak. Máig egyetértek a Fidesz és a kormány irányvonalával a nemzeti sorskérdésekben, a menekültügyben, a családpolitikában és sok mindenben. Tusványosra pedig 20 éve járok”.

Egyik forrásunk szerint a belharcot Borbély ugyan megnyerte a júniusi választási eredménnyel, ám amennyiben elindulna a közeledés Borbélyék és a fideszes pártvezetés között, ahhoz minden bizonnyal Németh Szilárdnak is lenne egy-két szava, minden erővel próbálná e folyamatot megakasztani. „Nem fog leállni. Célja, hogy »kinyírja« Borbélyékat. Ha kell, akkor azzal, hogy az ellenzéket támogatja.”

Megkerestük az utóbbi három országgyűlési választáson nyertes ellenzéki egyéni képviselőt, hiszen a lehetséges kormánypárti jelöltváltás az ő számára is új helyzetet teremtene. Szabó Szabolcs lapunknak azt mondta, hogy bár „a Fidesz értelemszerűen nem köti az orromra, mit tervez, a saját pozíciójuk alapján az lenne a logikus következmény, hogy Németh Szilárdot leszedik, és Borbélyra alapozva újjáépítik helyben a Fideszt. Ami nem lenne annyira nagy fordulat, mert Borbély nagyobb fideszes, mint Németh. Az elmúlt években személyes vitájuk volt, nem ideológiai alapú. Ha Borbély csapatából jön az új jelölt, akkor persze újra a kampány szolgálatába tudják majd állítani a rendelkezésre álló önkormányzati erőforrásokat. De akármi lesz, én sosem forgolódtam álmatlanul azért, mert kormánypárti, vagy éppen ellenzéki oldalon valaki vagy valakik ide akartak hozni új jelölteket. Eddig is megoldottuk a kampányokat – folyamatosan növelve a szavazatszámokat –, és a jövőben sem lesz másként. Sem Csepelen, sem Soroksáron”.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk