Csepel: a hely, ahol a Fidesz esett szét

Nem bírnak magukkal

Belpol

Németh Szilárd Fidesz-alelnök, rezsihuszár titkára küzd Németh Szilárd egykori harcostársával Csepelen. Vélnénk, az ellenzéknek a kormánypárti testvérháború miatt nincs nehéz dolga, de a momentumos polgármesterjelöltet a volt fideszesek épp Némethtel akarják kompromittálni.

„Kölcsönös meg nem támadási egyezség” – egyesek szerint ilyen paktum született a helyi Fidesz és az ellenzék között Csepelen. A kormánypárt állítólag letett arról, hogy a választáson legyőzze Németh Szilárd országgyűlési képviselő és Fidesz-alelnök egykori harcostársát, Borbély Lénárdot és annak csapatát. Egy ottani interpretáció szerint Némethéknek annyira a bögyükben van a volt fideszes Borbély, hogy számukra az is elfogadhatóbb, ha a momentumos Dukán András Ferenc lesz a kerület vezetője – vagyis a jelek szerint nemigen bíznak a saját emberük, a Fidesz-jelölt Dudás Zoltán volt kormányhivatali vezető, Németh Szilárd titkárának a választási győzelmében.

A helyi források által említett politikai összefonódásra egyértelmű bizonyítékok persze nincsenek. Két szocialista képviselő, Takács Krisztián és Losonci Róbert amúgy tényleg sportvezetőként dolgozik Németh Szilárd alapítványánál, amely immár a kerület legnagyobb ingatlantulajdonosa – állami pénzből megvásárolta a Béke téri sporttelepet, benne egy 12 ezer férőhelyes stadiont is. E források arra is hivatkoznak, hogy a helyi Fideszhez köthető Szigetország.info interjút készített ellenzéki politikusokkal, köztük Dukánnal is – ez valóban nem szokványos gesztus.

A Németh Szilárd és Borbély Lénárd közötti csetepaté akkor kezdődött, amikor a Fidesz-alelnök érdekeltségébe tartozó Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) állami forrásokból megszerezte a Csepel SC-t, valamint annak ingatlanegyüttesét. Németh nyomulása már a „békeidőkben” elkezdődött, sikerült például a Kis-Duna partján birkózócsarnokot építtetnie, szintén állami támogatásból. Sőt egy ideje például a Dél-Pesti Tankerületi Központ irodája is a Béke téri sporttelepen működik. Mindezt nem nézte jó szemmel a Borbély vezette önkormányzat: kettejük nézeteltérése odáig fajult, hogy a polgármester kiszorult a csepeli Fideszből, ugyanis azt Németh Szilárd feloszlatta, majd újjáalakította, viszont Borbély belépési kérelmét nem fogadta el. Így aztán Borbély most a Közösen Csepelért Polgári Egyesület színeiben indul a választáson.

Csihi-puhi

A személyes feszültségek ismeretében nem meglepő, hogy a volt és jelenlegi fideszesek egymásnak estek a választás előtt. Ábel Attila alpolgármester március elején az ATV reggeli műsorában bemutatott egy a szakítás előtt írt Németh-levelet, amely szerint a csepeli önkormányzat vezetőinek a koronavírus miatti rendkívüli jogrendet kihasználva át kellett volna adniuk mintegy 10–12 milliárd forintnyi önkormányzati vagyont a KIMBA-nak. Sőt Ábel korábban azt is nyilatkozta, hogy Németh arra kérte, segítsen neki megbuktatni Borbélyt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.