The New York Times: szakértők szerint Orbán segíthet feltölteni Putyin európai kémhadtestét

  • CD
  • 2019. március 18.

Belpol

Az Oroszországot érintő uniós szankciók után még nagyobb jelentősége van Orbán és Putyin szövetségének.

Míg számos európai nemzet már kiutasított orosz ügynököket, visszaszorította területén a Kreml pénzügyeit annak érdekében, hogy egységet mutasson Európa, mert Moszkvát mint ismert, azzal vádolják, hogy beavatkozott az amerikai választásokba, de a Szkripal-ügyben is súlyos aggályok merültek fel a Kreml szerepét illetően.

Komoly aggályaikat fejezték ki nyugati biztonsági tisztviselők azért, mert Magyarország totális diplomáciai és pénzfelügyeleti mentességet adott egy, a Kreml által dominált, 40 százalékos tulajdoni arányban Vlagyimir Putyin kezében lévő intézménynek, a Nemzetközi Beruházási Banknak (IIB).

Nyikolaj Koszov a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke és Varga Mihály pénzügyminiszter

Nyikolaj Koszov a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke és Varga Mihály pénzügyminiszter

Fotó: MTI

Orbán Viktor újabb súlyos aggályokat kelt nyugati szövetségesei körében – írja a The New York Times.

A The New York Times arra hívja fel a figyelmet, hogy a példátlan diplomáciai mentesség – melyet az Index tárt fel – nem a beruházási bankok esetében az, hanem amiatt, mert orosz személyek részesülhetnek benne. A cikk külön kiemeli, hogy miközben a kormány szerint ez egy üdvözlendő fejlemény, ami erősíteni fogja Budapest pénzügyi központ jellegét, holott ez nemzetközi szinten nem egy befolyásos pénzintézmény, hanem az IIB sokkal inkább Putyin és az orosz titkosszolgálat trójai falova.

Úgy tudni, a pénzintézetet egy híres orosz kémcsalád tagja, Nyikolaj Koszov fogja vezetni, miután a magyar parlament megszavazta az orosz banknak a teljes pénzfelügyeleti és diplomáciai mentességet Magyarországon, így nemcsak ő maga és családja, hanem a vendégeik is a diplomáciai mentesség szabályai szerint mozoghatnak majd az Európai Unióban.

A The New York Times megkeresésére a IIB cáfolta, hogy vezetőjének vagy a banknak bármilyen köze lenne a KGB-hez, vagy más orosz szolgálathoz. De a lapnak név nélkül nyilatkozó nyugati biztonsági tisztviselők úgy gondolják, hogy Koszov igenis az orosz hírszerzésben szolgált, noha posztját és egyéb ezzel kapcsolatos tényeket nem fedhettek fel.

Az IIB New York Times-szal azt közölte, hogy az intézmény Budapestre kötözése „természetes lépés volt a terjeszkedésükben”.

Szakértők ugyanakkor vitatják ezt, az egyik európai biztonsági tisztviselő úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a Magyarországgal kötött megállapodás lehetőséget nyújt Vlagyimir Putyin számára, hogy feltöltse kémhadtestét Európában, miután az Egyesült Államok mellett innen is orosz diplomatákat utasítottak ki a Szkripal-ügy megtorlásaként.

A The New York Times felidézte, hogy Orbán Viktor az Oroszországot érintő uniós szankciók legnagyobb kritikusa, de emellett a pályázati nyilvánosságot kerülve, érdemi verseny nélkül Putyinnal és a Roszatommal kötött megállapodást a paksi atomerőmű bővítésére, miközben számos egyéb aggasztó jel is mutatkozik az Orbán és Putyin újabb közeledésére.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.