Orbán Viktor: Aki kardot ránt, az kard által vész el

  • narancs.hu
  • 2024. december 6.

Belpol

Ezzel a bölcsességgel reagált Orbán péntek reggel Menczer Tamás ordibálására.

A miniszterelnök szokásához híven a péntek reggelt a Kossuth rádió baráti stúdiójában kezdte, itt beszélt először nyilvánosan a közvéleményt meglehetősen felkavaró Menczer Tamás-féle akcióról. Orbán ezzel kapcsolatban elmondta: „mindig a kihívó választ fegyvert, a Tisza agresszív, nekem ellenszenves, lesöprő stílust választott. Aki kardot ránt, kard által vész el.”

De itt még nem hagyta abba, Orbán ugyanis – aki nemrég még a közbeszéd színvonaláról kesergett – megismételte: „mindenki ismer ilyen agresszív embereket, kellemetlen alakokat, akikkel egy dolgot lehet csinálni: le lehet állítani. Ez a szóvivő feladata.

Látom, Menczer leállította a rém kellemetlen politikát, és annak képviselőjét. Jól tette. Amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten”.

A népi bölcsességeket a miniszterelnök közösségi oldalán is megosztotta, hogy annak a követői se maradjanak le róla.

 

A miniszterelnök mindemellett kifejtette a műsorban azt is, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber kormányváltást szeretne Magyarországon, mégpedig a Tiszával cserélnék le a Fideszt. Szólt arról is, hogy a Néppárt, a liberálisok és szocialisták brüsszeli összefogásával egy háború-, migráció- és genderpárti kormány jött létre „bizottság” néven. Szóba került a pápai audiencia is, amelyen nemrég részt vett a miniszterelnök, innen azt az örömhírt hozta magával Orbán, hogy „Magyarország továbbra is számíthat a katolikus egyházra és annak központjára”. Amerikáról szólva azt fejtegette Orbán, hogy jelenleg két elnöke van a szuperhatalomnak, egy háborúpárti és egy békepárti. De ez a fura helyzet Trump beiktatásával hamarosan elsimul majd – nyugtatott meg mindenkit Orbán, igaz, azt már nem tette hozzá, hogy azután egyből beáll majd a béke Ukrajnában.

A gazdaság helyzetéről szólva Orbán arról beszélt, hogy a nehézségekért Brüsszel hibás gazdaságpolitikája a felelős. Aztán jól meg is fenyegette az EU-t: ha nem fizetnek, Magyarország megvétózza a költségvetést.

Ugyanakkor nem kell aggódni – nyugtatott meg mindenkit Orbán –, mert ő majd Magyarországon jól helyreteszi a dolgokat többek között azzal, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével egyeztetnek a Demján Sándor programmal kapcsolatban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.