Orbán zárt körben megmondta, hová nem érdemes tartozni

  • narancs.hu
  • 2023. január 7.

Belpol

Politikai igazgatója pedig megírta a Mandineren: az új nyugati tömbhöz.

Orbán Viktor miniszterelnök még karácsony előtt, a Széll Kálmán alapítvány vacsoráján előadást tartott arról, szerinte milyen kihívások és lehetőségek állnak Magyarország előtt a következő évtizedben. Ez zárt körű esemény volt, de a miniszterelnöki beszéd lényegét Orbán Balázs politikai igazgató összefoglalta és megírta a Mandineren.  

Tehát a kormányfő szerint Magyarországnak a közepesen fejlett országok közül fel kell zárkóznia a fejlett államokhoz, és Közép-Európán belül „regio­nális középhatalmi státuszt” kellene elérnie, és ez nehéz.  

„Tehát ez olyan feladat, amelyet Magyarországnak menetből kell teljesítenie, különben a kitörés feltételei elpárolognak, az időablak bezárul. További nehézségeket – vagy éppen lehetőséget – jelent hazánknak, hogy mindezt a fejlődési pályát egy széttöredezett világrend mellett kell bejárnia” – fogalmaz Orbán Balázs. Az új rend „kontúrjai” alapján arra számít, visszaállnak a hidegháború idején jellemző blokkok, a nemzetközi kapcsolatépítés és kereskedelem visszaesik, és ebben a helyzetben Magyarország  jelentéktelenné válhat. „A fenti, kétkomponensű problémára jelenthet választ az összekapcsoltságon alapuló modell, amely Magyarország felzárkózási stratégiájaként szolgál már most is” – írja.

A kormány abból indul ki, hogy kifulladt a globalizáció neoliberális modellje, amely  „unipoláris”, az Egyesült Államok átal vezetett világrend. Ebben a piaci szereplők spontán módon létesíthettek üzleti kapcsolatokat. A szabályozatlanság és az állami kontroll hiánya miatt a káros hatásokat nem lehetett csillapítani, és innen nézve érthető meg a 2008-as gazdasági válság. Az is a neoliberális modell gyöngéje volt, hogy az ipar helyett a szolgáltatás fontosságát és a profitot helyezte középpontba, ezért épült le a nyugat fejlett ipari kapacitása, ezért erősödött meg Kína. Azt, hogy ez nem csak egy sima válság volt, hanem az egész világrend átalakulásának kezdete, a magyar jobboldal már akkor felismerte. Ezt a tézist támasztotta alá Orbán szerint mindaz, ami utána következett, a migráció, a brexit, Trump győzelme és a világjárvány hatása.

„A pontot az i-re a 2022-ben kitörő ukrán–orosz háború tette fel, amely egyértelművé tette, a jelenlegi nyugatközpontúság nem tartható fenn, mivel a Nyugat kihívói megerősödtek, nem kis részben épp a liberalizált kereskedelem és gazdaság miatt” – írja Orbán Balázs.

Írása szerint a jelenségekre az USA által vezetett Nyugat úgy reagál, hogy megszakítja, gyengíti a kapcsolatait. Így  jönnek létre újból a blokkok, egymás mellett létező, hierarchikus hálózatok, és „egy ilyen felállásban minden gazdasági, politikai és kulturális transzfer a tömbök vezető államain keresztül zajlik. Ezek képezik a blokkok centrumát, az egyes, a centrumok alá tartozó, csomópontként értelmezett országoknak pedig csak a periféria szerepe jut”. Ez a magyar kormányfő szerint rossz az Európai Uniónak, mert a blokkok központja nem csak a kapcsolatokat ellenőrzi, hanem maga akarja elosztani az erőforrásokat is, és ha zavar lép föl, annak hatásait a periféria országai szenvedik meg a leghamarabb.

A megoldás Orbán Viktor szerint az, hogy Magyarországnak ki kell maradnia ebből a blokkosodásból, mert ha benne marad, eljelentéktelenedik, ezt történelmi példák igazolják. 

„A kapcsolatok szétvágása helyett az összeköttetések fokozása az érdekünk, ugyanis ez következik Magyarország történelméből, földrajzi helyzetéből és kulturális adottságaiból. Nem véletlen, hogy olyan gondolkodók, mint Széchenyi István vagy Teleki Pál, a Nyugat és a Kelet közötti közvetítésben látták felemelkedésünk kulcsát. Minden, ami ezzel ellentétes, számottevő problémát okoz nekünk. Ilyen a háború és a gazdasági szankciók is, mert járhatatlanná teszik a Kelet és a Nyugat közötti kereskedelmi útvonalakat. Ebből következik az is, hogy megnőtt a Balkánon keresztül vezető, nekünk déli, valójában az egyetlen nyitva maradt kelet–nyugati útvonal, illetve az annak mentén fekvő országok stratégiai jelentősége Magyarországtól Törökországon át egészen Üzbegisztánig” – érvel az írás.

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.