Pálinkás: „Ilyen egyszemélyi döntési rendszer még nem volt a modern magyar történelemben”

  • narancs.hu
  • 2019. augusztus 31.

Belpol

„Nem nagyon tudtam beszélni a miniszterelnökkel” – állítja az MTA korábbi elnöke.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, valamint az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere arról beszélt a Hírklikknek adot interjújában, hogy komoly változáshoz a politikai erőviszonyok jelentős átalakulása vezethet, például ha megjelenik egy olyan formáció, amely képes a társadalomban létrehozott „esztelen megosztottságot” feloldani.

„Ha túljutunk az önkormányzati választásokon, nyilván megint módosulnak kissé a politikai erőviszonyok, azok, akik néhány százalékkal többet érnek el, mint korábban, óriási sikerről fognak beszélni, akik pedig kevesebbet, majd megmagyarázzák” – fogalmazott. Szerinte szükség lenne egy új pártra, de hogy ez mikor jöhet létre, azt nem tudja.

Az MTA korábbi elnöke szerint a gazdasági és politikai élet egészségtelen mértékben kapcsolódik össze, ráadásul a gazdasági szereplőknek nem feltétlenül rátermettnek, szakmailag kompetensnek kell lenniük, hanem jó viszonyt kell ápolniuk a politikai elittel. Ebből az is következik, hogy a szakértők elfogytak a döntéshozók, így a Fidesz körül is.

Ugyanakkor azt is elmondta, ez a rendszer nem fog negyven évig fennállni. „Nincs mögötte az a támogatottság, ami negyven évig fenntarthatná a rendszert. Ilyen erős egyszemélyi döntési rendszer nem volt még a modern magyar történelemben. Vannak ugyan olyanok, akik összehasonlítják a mostani kurzust a ’89 előttivel, de ennyire centralizált az a rendszer sem volt. Szóval nincs negyven év” – mondta.

Pálinkás József az MTA átalakításáról is nyilatkozott. „Nem tudom, hogy lehetett volna-e erősebben, netán erőszakosabban fellépni a miniszterrel szemben, és elmagyarázni a miniszterelnöknek, hogy amit tesz, tenni akar, az nem jó. Én biztosan tettem volna erre erős kísérletet. Nem tudom megítélni, hogy az MTA elnökének volt-e erre lehetősége. Abban nem köt ma már semmi, hogy el ne mondjam, hogy 2017 novemberétől én sem nagyon tudtam beszélni a miniszterelnökkel” – mondta.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?