Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, valamint az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere arról beszélt a Hírklikknek adot interjújában, hogy komoly változáshoz a politikai erőviszonyok jelentős átalakulása vezethet, például ha megjelenik egy olyan formáció, amely képes a társadalomban létrehozott „esztelen megosztottságot” feloldani.
„Ha túljutunk az önkormányzati választásokon, nyilván megint módosulnak kissé a politikai erőviszonyok, azok, akik néhány százalékkal többet érnek el, mint korábban, óriási sikerről fognak beszélni, akik pedig kevesebbet, majd megmagyarázzák” – fogalmazott. Szerinte szükség lenne egy új pártra, de hogy ez mikor jöhet létre, azt nem tudja.
Az MTA korábbi elnöke szerint a gazdasági és politikai élet egészségtelen mértékben kapcsolódik össze, ráadásul a gazdasági szereplőknek nem feltétlenül rátermettnek, szakmailag kompetensnek kell lenniük, hanem jó viszonyt kell ápolniuk a politikai elittel. Ebből az is következik, hogy a szakértők elfogytak a döntéshozók, így a Fidesz körül is.
Ugyanakkor azt is elmondta, ez a rendszer nem fog negyven évig fennállni. „Nincs mögötte az a támogatottság, ami negyven évig fenntarthatná a rendszert. Ilyen erős egyszemélyi döntési rendszer nem volt még a modern magyar történelemben. Vannak ugyan olyanok, akik összehasonlítják a mostani kurzust a ’89 előttivel, de ennyire centralizált az a rendszer sem volt. Szóval nincs negyven év” – mondta.
Pálinkás József az MTA átalakításáról is nyilatkozott. „Nem tudom, hogy lehetett volna-e erősebben, netán erőszakosabban fellépni a miniszterrel szemben, és elmagyarázni a miniszterelnöknek, hogy amit tesz, tenni akar, az nem jó. Én biztosan tettem volna erre erős kísérletet. Nem tudom megítélni, hogy az MTA elnökének volt-e erre lehetősége. Abban nem köt ma már semmi, hogy el ne mondjam, hogy 2017 novemberétől én sem nagyon tudtam beszélni a miniszterelnökkel” – mondta.