Szijjártó szerint a Budapest-Belgrád-vasútvonal lesz a leggyorsabb út Délkelet-Európából a kontinens belseje felé

  • narancs.hu
  • 2019. április 28.

Belpol

Hogy is ne lenne így, ha Mészáros cége is építi.

A magyar-szerb-kínai összefogással megújuló Budapest-Belgrád-vasútvonal fogja jelenteni a leggyorsabb szállítási útvonalat Délkelet-Európa és a kontinens belseje között – mondta Szijjártó a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Az eddigi legnagyobb vasútfejlesztési beruházás hátteréről azonban a napokban az Index kiderítette,  hogy a kivitelezésben egy nemrég alapított, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó cég is részt vesz, amelynek fő tevékenységi köre a vasútépítés, tulajdonosai a Mészáros és Mészáros Kft., valamint a (Mészáros Építőipari Holding Zrt.-n keresztül szintén a Mészáros család tulajdonában lévő) R-KORD Kft.

A Fidesz kommunikációs igazgatója, Hidvéghi Balázs az RTL Híradójában nyilatkozott az ügyről, és hangsúlyozta, hogy Mészáros cége szakmai alapon nyert: "Itt nem a tulajdonosi háttéren van hangsúly, hanem a cégek felkészültségén, és azon a vállaláson, amit a beruházás érdekében tesznek."

Vasárnap délelőtt Szijjártó a készülő vasútvonal előnyeit taglalta, miszerint a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezéssel olyan nemzetközi együttműködés jön létre, amely komoly infrastrukturális fejlesztésekben, a kereskedelem ösztönzésében és a pénzügyi szolgáltatások elterjesztésében érhető tetten.

Hangsúlyozta: Magyarország tud profitálni földrajzi elhelyezkedéséből, hiszen a kínai selyemút tengeri ága a görögországi kikötőknél végződik. A verseny pedig azért folyik majd, hogy ki tudja a leggyorsabban eljuttatni az árut a kontinens belseje felé.

A légi teherszállításban áprilisban elindult a Csengcsou és Budapest közti cargo járat, amely hetente kétszer közlekedik és jelentős mértékben hozzájárul a két ország közti kereskedelmi forgalom bővítéséhez. A légi közlekedésben pedig június 7-től új személyszállító repülőjárat köti össze Sanghajt és Budapestet. Szijjártó Péter elmondta: tavaly rekordszámú, az előző évinél 14 százalékkal több, mintegy 256 ezer kínai turista érkezett Magyarországra, és idén januárban is 32 százalékos emelkedés volt tapasztalható. Ebben szerepet játszik az is, hogy Kínában már 15 városban lehet vízumkérelmet beadni Magyarországra, és 48 órára szorult le a turistavízum kiadásának ideje – tette hozzá.

Figyelmébe ajánljuk