Tarlós: A fővárosnak semmilyen kötelezettsége nincs

Belpol

Ma döntött a Fővárosi Közgyűlés: összevonják a pályaudvaroknál kialakított tranzitzónákat, az újat pedig az egykori Verseny utcai piac területén hozzák létre 800–1000 fő számára.

Szerda reggel a Fővárosi Közgyűlés szezonnyitó első ülésén több kisebb, szavazásra váró előterjesztés után a tranzitzónákat illető napirend előtti vita során tárgyalták a képviselők a menekülthelyzet kezelését. Ahogy az várható volt, akadt némi nézetkülönbség jobbról-balról meg a széléről. Horváth Csaba és Gy. Németh Erzsébet az üggyel kapcsolatos elutasított előterjesztése után sorra kapták a szót a megnyilvánulni kész képviselők.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A sort Tokody Marcell (Jobbik) kezdte, akinek hangját hallva párttársai vagy szimpatizánsai gyenge kis akcióba fogtak: egy molinót emeltek a magasba, amin az állt: „Budapest nem menekülttábor”. Miközben a jobbikos a déli határnál a kerítést – na meg ugye az országot – védő rendőröket és határőröket simán lehoszteszfiúzta, népszavazási kezdeményezésről próbálta meggyőzni politikustársait, amit később annak rendje és módja szerint elutasítottak. Szót kért még Gy. Németh Erzsébet (DK), Horváth Csaba (MSZP), Csárdi Antal (LMP) (aki felszólalásában az interjúnkban elmondottakat erősítette meg nyílt színen), Székely Sándor (Együtt–PM), Nagy Gábor Tamás (Fidesz), valamint Trippon Norbert (MSZP) és Kocsis Máté (Fidesz).

A felszólalások többfordulósak voltak, röviden: a Jobbik nem támogat semmit, népszavaznának, de nagyon, és attól tartanak, hogy a menekültek felgyújtják Budapestet. Ehhez képest Kocsis Máté szokásos cinikus formáját hozta, az ellenzék meg szolid aggodalmát fejezte ki. De nem kell félni, Kocsis arról biztosította a hallgatóságot, hogy ha a menekültügyi törvény módosítása elfogadásra kerül, csökkenhet a Budapestre nehezedő teher – ebben a törvénycsomagban van szó ugyanis a műszaki határzár kérdéséről, na meg arról, hogy ha egy menedékkérő, aki menekültügyi eljárás alatt áll, 48 óránál hosszabb időre engedély nélkül elhagyja a neki kijelölt helyet, megszüntethető az eljárás. Magyarul kiutasíthatóvá válik.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A képviselői megnyilvánulások után Tarlós István értekezett az ügy kapcsán, kioktatta a Jobbikot, hogy ne higgyék már, hogy majd épp rájuk fog hallgatni, de arról is beszélt, hogy a fővárosnak semmilyen kötelezettsége nincs a menekültek ellátásával vagy segítésével kapcsolatban, csupán szívjóságból tették az eddigieket. Pontosan nem tudjuk, mire gondolt a főpolgármester, hiszen ez idáig a tranzitzónák kijelölésén túl nem sokat tett a városvezetés, ellentétben a civil emberekkel. Mindenesetre Tarlós hangsúlyozta, hogy szomorú, amiért egyáltalán bárkiben felmerült, hogy kell-e nemzeti minimumként humanitárius segítséget nyújtani a rászorulóknak, majd gyorsan pontosított, hogy van olyan ország, Szíria, ahol valóban fegyver ropog, és háború elől menekülnek az emberek, de vannak olyanok, akik a határnál eldobálják és összetépik az irataikat, csak hogy menekültként kezeljék őket.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

„Embertelenség menekülteket nem befogadni, spekulatív bevándorlókat meg hülyeség. (…) Nem mindenki szerencsétlen, aki be akar jönni. Akiket be lehet azonosítani, azokon segíteni kell.” A főpolgármester elmondása szerint az emberségen túl a budapestiek érdekében kell segítséget nyújtani, mert mérsékelni kell a városra nehezedő nyomást. „Akár az emberiességet, akár a realitást vesszük számba, cselekedni kell.” Majd már-már kérlelve azt mondta a képviselőknek, hogy „azért támogassák ezt az előterjesztést, mert nincs lehetőség jobbra”.

Végül nem volt könnyű – akadt némi közbevetett ügyrendi marháskodás meg szövegértési probléma, hogyan is kell akkor gombot nyomni –, de megszavazták, hogy ez évben a Fővárosi Önkormányzat 373 millió forintot költ a Budapestre érkező menekült emberek ellátására. Az eddigi három tranzitzónát felváltó központi, átmeneti, új tranzitzónát pedig a Verseny utcában alakítják ki, állítólag 10-12 nap alatt, amely 800–1000 ember fogadására lesz alkalmas – mondjuk csak (!) a Keletiben egy-egy estén 1500–2000, de akár 3000 ember is éjszakázott. A mai nappal pedig a tranzitzónát – az újat biztosan – ideiglenes szociális zónává keresztelték.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.