Megszületett az egészségügyi reformjavaslat végleges változata – írja a Népszava. Közel fél tucat törvény módosítását kezdeményezi az egészségügy átalakításáról szóló csomaggal a területért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor. A lap szerint Takács Péter államtitkár már el is juttatta a szakmai szervezetekhez a szkamai anyagot, jövő héten pedig személyesen találkozik a kamarák vezetőivel, akik véleményezhetik a terveket, melyek egy része már korábban nyilvánosságra került.
A Népszava azt írja, januártól jön a "Takács-csomag", mely szerint a centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetnék az orvosokat, szakdolgozókat, ám újdonság lehet, hogy
gyógyítói teljesítménytől függően akár 40 százalékkal növekedhet, valamint 20 százalékkal csökkenhet az orvosok, ápolók bére.
A javaslat szerint a megyei centrumokban koncentrálnák azokat az ellátásokat, amikhez a legtöbb szakemberre van szükség. Emiatt várhatóan többet kellene utazniuk a betegeknek, ami sokszor most is így van, mivel orvosok és ápolók híján rengeteg ellátás szünetel szerte az országban. A belügyminiszter most már külön rendeletben dönthetné el, hol, milyen ellátást nyújtanak. A városi kórházak a megyei központok telephelyeikké válnának, és főleg egynapos műtétekkel, belgyógyászati, szülészeti és sürgősségi ellátással foglalkoznának.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) praxiskezelőként felhatalmazást kapna a háziorvosi körzethatárok kijelölésére, valamint a betöltetlen praxisok kezelésére.
Az 1200 főnél kisebb háziorvosi körzeteket pedig 2028-ig megszüntetnék.
Az önkormányzatok a tervezet szerint gyakorlatilag lemondhatnának arról, hogy maguk gondoskodjanak az alapellátások biztosításáról a településeken, mivel az OKFŐ köthet majd praxiskezelőként szerződést az orvossal, annak személyét csupán véleményezni lesz joga az önkormányzatoknak.
A lap szerint a korábbi változathoz képest a mostaniban kevésbé hangsúlyos a szabad orvosválasztás megszüntetése, a kórházi látogatás korlátozása viszont benne maradt.
Budapestet kivéve mindenhol az Országos Mentőszolgálatra bíznák az orvosi ügyelet megszervezését.
Állami cégben központosítanák a laborszolgáltatást.
A kormányzati javaslat része maradt azonban az egészségügyi szakdolgozók bérének emelése is: az alap- és középfokú végzettségűeknek átlagosan 32 százalékos, míg a diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak.