Tessék kapaszkodni: Netflix- és Tesla-kötvényeket vásárolnak Matolcsyék

  • Böszörményi Jenő
  • 2016. május 31.

Belpol

A nemzeti vagyonnal játszanak brókereset: a jegybanki alapítványok befektetési cége egy hónap alatt 8,5 milliárdos portfóliót épített fel.

Korábban írtunk már arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné alapítványai létrehoztak egy pénzügyi befektetéssel foglalkozó céget FERIDA néven, s arról is, hogy e 20 milliárd forint közpénzzel kibélelt cég magyar állampapírok mellett többek között nemzetközi banki papírokba is elkezdett befektetni. Kíváncsiak voltunk azonban arra is, hogy a portfólióban mekkora tételeket mozgatnak az alapítványi cég brókerei. A FERIDA közlése szerint május közepéig 16 millió dollár, 12 millió euró és 1 millió svájci frank névértékű értékpapírokat vettek, illetve tartottak, ami összesen nagyjából 8,5 milliárd forintnak felel meg. (A részletes táblázatot lásd alább.)

Neked melyik a kedvenc sorozatod?

Neked melyik a kedvenc sorozatod?

Fotó: MTI

Az eddigiekhez képest újdonság, hogy a magyar állam és a nemzetközi pénzintézetek mellett a FERIDA technológiai cégek papírjait is elkezdte venni. Május közepén az elektromos autókat gyártó Tesla Motors kötvényeiből egymillió dollár névértékben jegyzett papírokat, az internetes televíziós szolgáltatást nyújtó Netflix kötvényeiből pedig félmillió dollárnyit vett. (A FERIDA minden esetben az értékpapírok névértékét adta meg, vagyis nem azt közölték, hogy mennyit fizettek a papírokért. A Tesla-kötvényeket például névérték alatt vásárolhatták.)

Úgy tűnik, Matolcsyék brókerei számára a leglukratívabb és a legbiztosabb üzlet mégiscsak a nemzetközi banki papírok jegyzése, összesítve ugyanis ez a legnagyobb tétel a FERIDA portfóliójában. Névérték alapján 4,4 milliárd forintnyi közpénz nagy nemzetközi pénzintézetek értékpapírjaiban fekszik: néhány százmilliót adtak például a Barclaysnak, a Commerzbanknak, az Erstének, a Royal Bank of Scotlandnak, a Raiffeisennek és az UniCreditnek is.

De jelentős összegeket fektetett az alapítványi cég magyar állami papírokba is: lejegyzett 5 millió dollárnyi államkötvényt, s ugyancsak magyar állami érdekeltségekhez, a Magyar Fejlesztési Bankhoz és a Magyar Export-Import Bankhoz (Exim) vándorolt további (névértéken) 1,5-1,5 millió dollár, szintén kötvények formájában. A magánvállalkozások közül a legtöbb pénz – névértéken cirka 1,2 milliárd forint – a magyar olajipari konszernt, a MOL-t találta meg.

Törvényes ez?

Annak persze, hogy egy közpénzből gazdálkodó cég nemzetközi tőzsdéken forgatja az adófizetők pénzét, megvan a sajátos bája. Nem ismerünk olyan törvényt, amely erre felhatalmazná akár az MNB-t, akár az általa létrehozott alapítványokat vagy azok gazdasági társaságait. Ellenkezőleg, az állami szféra vállalkozásai, a minisztériumok vagy más közszervek tulajdonában, ellenőrzése, felügyelete alatt álló gazdálkodó szervezetek a legkevésbé sem fektethetnek például acél- és olajipari nagyvállalatok vagy nemzetközi pénzintézetek papírjaiba.

És ez persze valószínűleg csak a kezdet: a (névértéken) hozzávetőleg 8,5 milliárdos portfóliót a FERIDA alig több mint egy hónap alatt építette fel. A jegybank eredeti elgondolása az volt, hogy az alapítványoknak juttatott vagyontömeg hozama képes lesz biztosítani a tartós működést újabb és újabb alapítói vagyonrendelés nélkül. E koncepció azonban a jelenlegi alacsony kamatok mellett már elbukott – részben ez magyarázza az alapítványok ingatlan- és értékpapír-befektetéseit is, ezektől várnak nagyobb megtérülést. Tekintve, hogy az alapítványokban összesen 260 milliárdot meghaladó vagyon pihen, a különféle vállalati papírokba kihelyezett pénztömeg feltehetően még növekedni fog.

A FERIDA Zrt. kötvényportfóliójának alakulása 2016. május 20-ig (forrás: FERIDA Zrt.)

false


Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.