Tessék kapaszkodni: Netflix- és Tesla-kötvényeket vásárolnak Matolcsyék

  • Böszörményi Jenő
  • 2016. május 31.

Belpol

A nemzeti vagyonnal játszanak brókereset: a jegybanki alapítványok befektetési cége egy hónap alatt 8,5 milliárdos portfóliót épített fel.

Korábban írtunk már arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pallas Athéné alapítványai létrehoztak egy pénzügyi befektetéssel foglalkozó céget FERIDA néven, s arról is, hogy e 20 milliárd forint közpénzzel kibélelt cég magyar állampapírok mellett többek között nemzetközi banki papírokba is elkezdett befektetni. Kíváncsiak voltunk azonban arra is, hogy a portfólióban mekkora tételeket mozgatnak az alapítványi cég brókerei. A FERIDA közlése szerint május közepéig 16 millió dollár, 12 millió euró és 1 millió svájci frank névértékű értékpapírokat vettek, illetve tartottak, ami összesen nagyjából 8,5 milliárd forintnak felel meg. (A részletes táblázatot lásd alább.)

Neked melyik a kedvenc sorozatod?

Neked melyik a kedvenc sorozatod?

Fotó: MTI

Az eddigiekhez képest újdonság, hogy a magyar állam és a nemzetközi pénzintézetek mellett a FERIDA technológiai cégek papírjait is elkezdte venni. Május közepén az elektromos autókat gyártó Tesla Motors kötvényeiből egymillió dollár névértékben jegyzett papírokat, az internetes televíziós szolgáltatást nyújtó Netflix kötvényeiből pedig félmillió dollárnyit vett. (A FERIDA minden esetben az értékpapírok névértékét adta meg, vagyis nem azt közölték, hogy mennyit fizettek a papírokért. A Tesla-kötvényeket például névérték alatt vásárolhatták.)

Úgy tűnik, Matolcsyék brókerei számára a leglukratívabb és a legbiztosabb üzlet mégiscsak a nemzetközi banki papírok jegyzése, összesítve ugyanis ez a legnagyobb tétel a FERIDA portfóliójában. Névérték alapján 4,4 milliárd forintnyi közpénz nagy nemzetközi pénzintézetek értékpapírjaiban fekszik: néhány százmilliót adtak például a Barclaysnak, a Commerzbanknak, az Erstének, a Royal Bank of Scotlandnak, a Raiffeisennek és az UniCreditnek is.

De jelentős összegeket fektetett az alapítványi cég magyar állami papírokba is: lejegyzett 5 millió dollárnyi államkötvényt, s ugyancsak magyar állami érdekeltségekhez, a Magyar Fejlesztési Bankhoz és a Magyar Export-Import Bankhoz (Exim) vándorolt további (névértéken) 1,5-1,5 millió dollár, szintén kötvények formájában. A magánvállalkozások közül a legtöbb pénz – névértéken cirka 1,2 milliárd forint – a magyar olajipari konszernt, a MOL-t találta meg.

Törvényes ez?

Annak persze, hogy egy közpénzből gazdálkodó cég nemzetközi tőzsdéken forgatja az adófizetők pénzét, megvan a sajátos bája. Nem ismerünk olyan törvényt, amely erre felhatalmazná akár az MNB-t, akár az általa létrehozott alapítványokat vagy azok gazdasági társaságait. Ellenkezőleg, az állami szféra vállalkozásai, a minisztériumok vagy más közszervek tulajdonában, ellenőrzése, felügyelete alatt álló gazdálkodó szervezetek a legkevésbé sem fektethetnek például acél- és olajipari nagyvállalatok vagy nemzetközi pénzintézetek papírjaiba.

És ez persze valószínűleg csak a kezdet: a (névértéken) hozzávetőleg 8,5 milliárdos portfóliót a FERIDA alig több mint egy hónap alatt építette fel. A jegybank eredeti elgondolása az volt, hogy az alapítványoknak juttatott vagyontömeg hozama képes lesz biztosítani a tartós működést újabb és újabb alapítói vagyonrendelés nélkül. E koncepció azonban a jelenlegi alacsony kamatok mellett már elbukott – részben ez magyarázza az alapítványok ingatlan- és értékpapír-befektetéseit is, ezektől várnak nagyobb megtérülést. Tekintve, hogy az alapítványokban összesen 260 milliárdot meghaladó vagyon pihen, a különféle vállalati papírokba kihelyezett pénztömeg feltehetően még növekedni fog.

A FERIDA Zrt. kötvényportfóliójának alakulása 2016. május 20-ig (forrás: FERIDA Zrt.)

false


Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.