Tiltakoznak a gödiek a Samsung-gyár ellen

  • Szalai Anna
  • 2018. november 5.

Belpol

Ukrán vendégmunkásokat hozna épülő gödi gyárába a Samsung. A helyiek nem örülnek.

 

Az elmúlt héten bankszámlát nyitottak 50 ukrán vendégmunkásnak, akik a Samsung helyi épülő gyárában dolgoznának.  A dolgozókat a városban épülő munkásszállóban helyeznék el
A lakosság aláírásgyűjtésbe kezdett ennek megakadályozására.

 

Nem akarunk munkásszállót a városban! - címmel útjára indított petíció szerint a gödi lakosok megkérdezése nélkül, rohamtempóban folyik város déli részén a Samsung ipari üzemének építése. Az évente több száz tonna veszélyes anyagot felhasználó gyár közvetlenül lakókörnyezet mellett épül, ezért a helyiek attól tartanak, hogy a zaj- és környezetszennyezés az Újtelepiek és Göd egész lakosságának egészségét veszélyezteti.

false

 

Fotó: Sióréti

Az üzemben a lakosság körében terjedő hírek szerint már most nagy létszámban dolgoznak koreai és ukrán munkavállalók, a Bócsán lévő munkássszálló már eddig is sok problémát okozott a környékbeli lakosoknak. Most egy újabbat építenének a Samsung munkásainak Alsó-Gödön, a Pesti út mellett. Az építési kérelmet már bejelentette a vállalkozó, az engedélyezésről az építkezés helyszínére kihelyezett önkormányzati ülésen döntenének a gödi testület zömében fideszes tagjai.

A civilek szerint mindez ellentétes az önkormányzat korábbi ígéretével, miszerint Göd területén nem engednek munkásszállót építeni, legfeljebb panziókat. Munkásainak elhelyezését a gyár területén belül kellene megoldani a Samsungnak. Az alacsony bérért alkalmazott külföldiek idetelepítése a petíció aláírói szerint sem a magyar munkavállalók érdekeit, sem Göd lakosságát nem szolgálja.

Az aláírók a munkásszálló építése mellett tiltakoznak Göd iparvárossá tétele ellen is, mivel a gigaberuházás a megkérdezésük nélkül zajlik, ők pedig szeretnék megőrizni lakóhelyük nyugalmát.

A petíciót több, mint százötvenen írták alá az első két napon.

A Samsung Gödre tervezett akkumulátorgyára körüli problémákról a Magyar Narancs korábbi lapszámában részletesen beszámolt. A szinte kizárólag kormánypárti képviselőkből álló testület eleve elrendelésként kezeli a kormány által igen előnyösnek tartott beruházást, ahol jelentős mennyiségű veszélyesnek minősülő anyagot használnak majd.

A gyár építése miatt már kivágtak 25 hektárnyi erdőt, amelynek pótlását azonban nem a településen tervezi a Pilisi Parkerdő. A gyár próbaüzemben működő része miatt már több esetben tettek panaszt a környéken élők a nagy zaj és furcsa szagok miatt. A Samsung részben hárította a kéréseket, részben későbbre ígért megoldást.

false

 

Fotó: Sz.

Az építkezés kiemelt kormányzati beruházás, amely gyorsított eljárásban valósul meg. A testület a korábbi viharos közmeghallgatás után, most újat hirdetett november 13-ra a gyár tervezett elektrolittárolójának éptési engedélyezéséhez kapcsolódóan.

A Magyar Narancs hetekkel ezelőtt feltett beruházásra vonatkozó kérdéseire mind a mai napig nem kaptunk választ. Amint megérkezik, beszámolunk róla.

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.

Delejező monstrum

Egy magyar regény, amelyben alig van valami magyar. Bartók Imre legújabb – nem is könnyű összeszámolni, hányadik – könyvének főszereplője a harmincas évei elején járó francia Damien Lazard, aki két év alatt szinte a semmiből robban be a nemzetközi profi sakkvilág szűk elitjébe, üstökösszerű felemelkedése már a világbajnok kihívóját sejteti.

Szenes Zoltán volt vezérkari főnök: A NATO-nak át kell vennie a drónvédelemmel kapcsolatos ukrán tapasztalatokat

A NATO alapvetően jól reagált az orosz csali drónok lengyelországi berepülésére, de az eset rávilágít arra, hogy a szövetség még nem készült fel a dróntámadásokra. A NATO-t politikai széttagoltsága is hátrányba hozza az orosz hibrid hadviselés elleni védekezésben – erről is beszélt nekünk a védelmi szövetség déli parancsnokság volt logisztikai főnöke.

„Előbb lövetem le magam, mint hogy letérdeljek”

Az elmúlt fél évben háromszor is országos hír lett Szolnok ellenzéki – MSZP-s – polgármesterének fellépéséből, egy tömegverekedés után például Pintér Sándor belügyminisztertől kért rendőröket a közbiztonság javításáért. Fideszes elődje örökségéről, Szolnok helyzetéről és a nagypolitikáról kérdeztük a 43 éves városvezetőt.