Tölgyessy Péter elmondta, hogy is fog bebukni az Orbán-rendszer

  • narancs. hu
  • 2017. április 25.

Belpol

Orbán hibáiról, hübriszéről és a NER bukásáról beszélt az elemző.

A megújult Népszavának adott interjút Tölgyessy Péter. Ebből most három nagyobb egységet emelünk ki, akit több is érdekel, olvassa el az egészet!

A NER bukásáról

„Az Orbán-rendszer egy világméretű trend részeként emelkedett fel, a legvalószínűbb, egy másik nemzetközi irány hatására bukik majd el. Már előbb is kikezdheti fennállását a miniszterelnök súlyos aránytévesztése, eddigi kivételes szerencsesorozatának megszakadása. Az ellenzék is összeszedheti magát. Amennyiben az elégedetlenségek áradata egyszerre bármiért is összeadódna, a hatalom összeroppanása meglepően váratlan is lehet. Ám aligha jöhet könnyű, békés váltás.”

false

 

Fotó: MTI

Orbán nagy tévedése

„A miniszterelnök törekszik minden kis rést bezárni, minden autonóm állampolgári mozgást paralizálni. Ha valóságos erőbe ütközött, eddig inkább kerülte a felesleges kockázatot, és jobbára visszakozott. Ám most mintha elragadta volna a hübrisz: a régi nyugati demokrácia modell válságából azt a következtetést vonta le, hogy nem törődve a választások közelségével, akár nagyobbat is léphet. Azt hitte: immáron erélyesebb viszontválasz kockázata nélkül megszorongathatja a rendszerét lépten-nyomon megkérdőjelező, nyugatról támogatott intézményeket. Nem igazán számolt azzal, hogy az USA-hegemónia egyik legfontosabb oszlopa az egész akadémiai világ számára mércét jelentő amerikai egyetemi rendszer, amely lényegileg befolyásolja a Föld elitjének képzését. Aki ennek eredendő szabadságát támadja meg, az Egyesült Államok alapvető érdekeit kezdi ki.”

Saját táborát sértette meg

„A miniszterelnök láthatóan tévesen számolt a lehetséges hazai válaszokkal is. A számra csekély, de mégis csak befolyásos polgári közönség alighanem nagyobbik hányada kitartó jobboldali szavazó, most őket sértette meg a kormányfő. De nem csak az egyetemi emberek érezhették megtámadva magukat, hanem a jogász szakma is. A rapid, kétséges alkotmányosságú törvényhozás ismét megmutatta, a kormányfő a jogot a politika szolgálólányának tekinti.”

Figyelmébe ajánljuk