Új könyvtárral és folyóirattal alapozza meg Vidnyánszky az einstandolt SZFE szellemi műhelyét

  • narancs.hu
  • 2022. január 24.

Belpol

Hogy megmutassák az „óriási szellemi potenciált”.

Átadták az alapítványi fenntartásba került Színház- és Filmművészeti Egyetem új könyvtárát, illetve bemutatták az egyetem új tudományos szaklapját is, az Urániát – mondta el a Magyar Nemzetnek interjút adó Vidnyánszky Attila. (Uránia néven korábban létezett már folyóirat a felvilágosodás idején, melyet Kazinczy Ferenc kortársai szerkesztettek.)

Az SZFE alapítványának kuratóriumi elnöke, azt mondta, az a célja, hogy „a lap körül kialakuljon egy szellemi-tudományos műhely, amely a művészetről, a kultúráról megfogalmazott filozófiánkat segít átültetni a hétköznapokba, bevinni az oktatásba”.

Hozzátette, nagyon fontosnak tartja, hogy az infrastrukturális fejlesztések mellett – mint ismert, az SZFE einstandolásának egyik oka az volt, hogy a diákok korszerűtlen, leromlott épületekben kénytelenek tanulni –,

szaktudományos, elméleti szinten is megmutassuk azt az óriási szellemi potenciált, amit az intézményhez kapcsolódó tudósok, művészek, kutatók képviselnek.

A lap szerkesztőbizottságának tagja lesz Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató és Sepsi Enikő, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja. A tanácsadó tesületben pedig Koltai Lajos operatőr, José Gabriel López Antuñano spanyol dramaturg-drámaíró és színházi szakíró, Alekszandr Csepuro színháztörténész, a szentpétervári Állami Színházművészeti Főiskola korábbi rektora, Sebastian-Vlad Popa román színházkritikus és dramaturg vállal szerepet.

Vidnyánszky az interjúban megjegyzi, hogy szerinte a nyugati világ szellemi értelemben kezd szétcsúszni, mintha önmagát kezdené felszámolni, de ebben nekik (mármint vélhetően az SZFE-nek) nem kell résztvenniük. „Inkább megpróbáljuk megteremteni a saját struktúránkat” – mondja, majd hoz is erre egy példát: orosz és lengyel partnerekkel összefogva létrehozzák a nemzeti, illetve nemzetiségi színházak szövetségét. „Csak Oroszországból már mintegy ötven színház csatlakozott a kezdeményezéshez” – fogalmaz.

Az interjúban szó esik Rátóti Zoltánról is, aki egyedüliként pályázott az SZFE rektori pozíciójára. Vidnyánszky szerint nincs azzal semmi gond, hogy Rátóti épp annak a kuratóriumnak a tagja, mely egyébként is dönt a pályázatáról. „Úgy gondolom, hogy ez kifejezetten jó, mivel így a kuratóriumban hatékonyan tudja képviselni az egyetem érdekeit. Ez a felállás egyébként más egyetemeken is jól működőnek bizonyult. Bár még nem kapta meg a rektori kinevezését, de a költségvetési tárgyalásokon például már markánsan kiállt a színművészetiért. A szenátus is nagy többséggel támogatta a személyét.”

(Magyar Nemzet)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”