Interjú

„Visszafordíthatatlanná válhat a klímaváltozás”

Vágó Gábor, az LMP EP-listavezetője

Belpol

A populisták és a nagyvállalatok egyaránt a gyenge Európában és a gyenge klímavédelemben érdekeltek – mondja Vágó Gábor. Az LMP szerint uniós szinten kell fellépni az éghajlatváltozás ellen, de ennek előfeltétele az Orbán-rendszer megdöntése.

Hetilapunk a korábbi hónapokban, hetekben interjúkat készített az ellenzéki pártok európai parlamenti listavezetőivel. A május 26-i, vasárnapi szavazást megelőzően ezeket újraközöljünk teljes terjedelmükben online is.

A Vágó Gáborral készített interjú a Magyar Narancs 2019. május 16-i számában jelent meg.

Magyar Narancs: Az ellenzéki pártok közül egyedül az LMP EP-választási programjában nem szerepel Orbán Viktor vagy a Fidesz neve. Ez tudatos?

Vágó Gábor: Természetesen, hiszen nem országgyűlési, hanem európai parlamenti választásokra készülünk.

MN: Nincs is belpolitikai tétje a választásnak?

VG: A választás tétje az, át tudjuk-e alakítani Európát és benne Magyarországot úgy, hogy érdemi választ adjunk a 21. század legnagyobb kihívására, a klímaváltozásra. Ez belpolitikai kérdés is. Ahhoz, hogy a klímaváltozást kezelni tudjuk, nem lehet Orbán Viktorhoz hasonló klímabűnözőket kormányon tartani. Orbán elküldése a harmadik lépés lesz: májusban az ellenzéki pártok lendületet vesznek, az őszi önkormányzati választásokon minél több helyen leváltjuk a Fideszt, 2022-ben pedig alternatívát kínálunk Orbán rendszerével szemben.

MN: A lendületvételt mandátumszámban hogyan fejezné ki?

VG: Több mandátuma lesz a magyar ellenzéknek az Európai Parlamentben, mint a Fidesznek.

false

 

Fotó: Németh Dániel

MN: Ez a felmérések alapján távolinak tűnik, most inkább az a kérdés, hogy 13 vagy 14 mandátumot szerez a Fidesz a 21-ből.

VG: Az EP-választás mindig arról szól, hogy ki tudja jobban mozgósítani a szavazótáborát. Mi egy zöld kampánnyal a zöld szavazókat fogjuk aktivizálni.

MN: Nem hátráltatja az össz­ellenzéki sikert, hogy az LMP a Momentum és a Párbeszéd ellen kampányol azt sugallva, hogy a rájuk leadott szavazat elveszik?

VG: Egy közvélemény-kutatási eredményt raktunk ki a Facebook-oldalunkra, ezt más pártok is megteszik. A Momentum egy egyetemisták körében készült felmérés, az MSZP a saját maga által rendelt Publicus-kutatás eredményeit közölte nemrég.

MN: Nem versenyeznek a Momentummal a bejutásért?

VG: Örülnék, ha minden ellenzéki párt mandátumot szerezne. A Fidesz kisebbségbe szorításához a Momentum mandátumára ugyanúgy szükség van, mint az LMP-ére.

MN: Budapesten az LMP csak május 26. után akar ellenzéki megállapodást. Miért várnak addig?

VG: Nem mi mondtuk, hogy május 26. után legyen a következő tárgyalás, hanem az MSZP-s Molnár Zsolt. A főpolgármesteri előválasztás egyeztetéseiről a szocialista párt és Karácsony Gergely csapata maradt többször is távol.

MN: Az LMP hajlandó lenne a kampány ideje alatt megállapodni a budapesti kerületekben?

VG: Eddig is nyitottak voltunk, de úgy nehéz, ha a többiek nem ülnek oda a tárgyalóasztalhoz. Az a meglátásom, hogy az MSZP az LMP-re és Puzsér Róbertre akarja kenni, hogy nem lesz előválasztás Budapesten. Közben ők nem akarják az előválasztást.

MN: Ez két külön dolog, a kerületi megállapodásokba meg az LMP nem ment bele.

VG: A tárgyalási folyamatban bent maradtunk, az a legfontosabb, hogy jó jelölteket találjunk, és a programokról beszéljünk. A választókat az érdekli, hogyan tudják az ő hétköznapi problémáikat megoldani a politikusok, nem az, hogy melyik párt hány önkormányzati pozíciót szerez a saját klientúrájának.

false

 

Fotó: Németh Dániel

MN: Az LMP egyetért Puzsér Róbert értékelésével, mely szerint az MSZP–Párbeszéd–DK–Momentum 21 kerületi polgármesterjelöltjéből 7 elfogadhatatlan?

VG: Nem, több esetben másképp ítéljük meg a helyzetet. De károsnak tartom, hogy a magyar politikai újságírás ennyire rá van gyógyulva az önkormányzati választásokra. Miközben mindenki elmondja, hogy az EP-választás milyen fontos az önkormányzati szempontjából, csak az utóbbiról beszélünk.

MN: Klímabűnözőnek nevezte Orbán Viktort. Mi az a klímabűnözés?

VG: Az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának kétharmadáért száz nagyvállalat felelős. A magyar kormány ezekkel a vállalatokkal kötött stratégiai partnerséget, ezeknek az érdekében megy az Európai Bíróságra, hogy ne kelljen a légszennyezettséget csökkenteni Magyarországon.
A Fidesz a világ két legnagyobb szennyezőjének, Trumpnak és a kínaiaknak gazsulál, miközben Cseresnyés Péter államtitkár parlamenti felszólalása szerint vitatott, hogy az emberiség okozza-e a klímaváltozást.

Ez klímatagadás, alufólia sisakos hülyeség. Vicc az is, hogy mindössze 20 százalékra akarják növelni a megújuló energiaforrások arányát, mely arány itthon egyébként évek óta csökken. Megvan a terv, hogyan lehetne 100 százalékra emelni, csak ahhoz el kellene engedni Paks II.-t. Orbán inkább fenntartja az orosz függőséget, mert a polgárok energiafüggetlensége politikai függetlenséget is jelentene. Akinek a háza tetején ott a napelem, azt nem lehet megvenni tízezer forintos rezsicsökkentéssel.

MN: A következő öt évben hozhat a klímavédelem területén kötelező szabályokat az EU?

VG: Igen, de ehhez át kellene alakítani az EU-t, és alapszerződést is kellene módosítani. A mai szabályok alapján a magyar kormány megvétózhatta a 2050-ig szóló klímatervet, amely karbonmentes gazdaságot irányzott elő.

MN: Alapszerződést is csak teljes konszenzussal lehet módosítani, Orbán ugyanúgy megvétózhatja.

VG: Ezért kell leváltani Orbán Viktor rendszerét ahhoz, hogy megvédjük Európát a klímabűnözőktől és a populistáktól.

MN: A legfrissebb Eurobarometer-felmérés szerint a magyar választók 7 százaléka említette a klímaváltozást az ország, 13 százalékuk az EU legfontosabb problémái között. Ez sok vagy kevés?

VG: Dinamikusan növekszik ez a szám, amikor 2009-ben elindult az LMP, még ezoterikus gondolatnak számított a klímaváltozás. De sok még a feladat, meg kell értetnünk az emberekkel, hogy a túlélésünk a tét. Most is jóval többen halnak meg a légszennyezettség miatt, mint, mondjuk, terrortámadásokban, tíz éven belül pedig visszafordíthatatlanná válhat a klímaváltozás.

MN: Az európai zöldek társelnöke nyilatkozta februárban, hogy kizárhatják az LMP-t a pártcsaládból, ha együttműködik a Jobbikkal. Tartanak ettől?

VG: Ez az EP-választásra vonatkozott. Megértem a zöldek aggodalmát, mert ha együtt indulunk a Jobbikkal, a frakció összetartó ereje csökkenhetett volna. De a kérdés érdemben nem volt napirenden, az LMP önállóan indul a választáson.

false

 

Fotó: Németh Dániel

MN: A Jobbikkal közös főpolgármester-jelölt nem probléma?

VG: Egy független főpolgármester-jelöltet támogatunk közösen. Egyébként az európai zöldek is megértették, hogy ha le akarjuk győzni az Orbán-rendszert a helyi végvárakban, ahhoz a Jobbikkal való együttműködésre is szükség van.

MN: Ahhoz mit szólt a frakció, hogy az LMP akkori EP-képviselője, Meszerics Tamás nem szavazta meg a zöld politikus által készített Sargentini-jelentést?

VG: Tamásnak fontos érve volt, hogy ha csak egyes tagállamokat vesznek elő, azzal nem a jogállam újraépülését segítik, inkább azt, hogy a populisták politikai tőkét kovácsoljanak maguknak. Amikor Magyarországot veszik elő, a Fidesz támogatottsága növekszik, amikor Lengyelországot, akkor a PiS-é. Rendszeresen kellene vizsgálni a jogállamiság helyzetét az összes országban, és garanciák kellenének arra is, hogy súlyos problémák esetén elindul a retorziós eljárás. Most a cseh kormánynak a Momentum uniós pártcsaládja, az ALDE falaz, a román kormánynak a szocialisták. Ez így nem működik.

MN: Az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kötelezővé tételét támogatnák?

VG: Ehhez is alapszerződést kellene módosítani, sőt Magyarországon alkotmányt is. Az LMP népszavazást akart az Európai Ügyészséghez való csatlakozásról, de ezt az alkotmányra hivatkozva elmeszelte a Kúria. A közös ügyészséget az Európai Parlamentből nem tudjuk kötelezővé tenni, sajnálom, hogy több párt illúziókba kergeti a szavazóit ezzel kapcsolatban. Mi csak olyasmivel kampányolunk, amit európai szinten meg is lehet oldani.

MN: Az előbb mondta, hogy a klímacélokhoz is szerződésmódosítás kellene, amibe a magyar kormány nem fog belemenni.

VG: Attól ez még európai szint. A klímaváltozást csak európai szinten lehet megoldani. Vannak problémák, amelyeket tagállami szinten lehet kezelni, például az oktatás, az egészségügy. A korrupció üldözésénél mindkét szint releváns, támogatjuk az Európai Ügyészséget, de látni kell, hogy az uniós pénzek elcsalásánál az EU nagyon elnéző volt; én Judith Sargentininek is elmondtam, hogy avítt módon írt a jelenté­sében a korrupcióról. Itt már nem az egyindulós közbeszerzések jelentik a legnagyobb problémát, komplett gazdasági szektorokat vásárolnak fel a kormányközeli oligarchák.

MN: Polt Péter még elnézőbb volt az uniós pénzeknél. A magyarországi kezelés nehezebbnek tűnik, mint az uniós.

VG: Magyarországon politikai változás kell, és az, hogy Polt Péter húzzon el a sunyiba. Szerintem neki büntetőjogi felelőssége is van, elő is fogjuk venni.

MN: Azt nem mondhatná az EU, hogy az Európai Ügyészséghez való csatlakozáshoz köti a pénzek kifizetését, a tagállamok meg oldják ezt meg, ahogy tudják?

VG: Mondhatná, de ehhez is ki kellene nyitni az alapszerződést, aminek Orbán Viktor mellett más okokból Emmanuel Macron is ellenfele. Szerintünk viszont vagy felszámoljuk a status quót, vagy a status quo számol fel minket.
A Néppárt, a szocialisták és a liberálisok szövetsége nagyvállalati szövetség, ők viszik halálba az EU-t azáltal, hogy érdemi változásokat nem mernek meglépni, miközben a társadalmi, a gazdasági és a természeti környezet is rengeteget változott a lisszaboni szerződés óta.

MN: A jelenlegi Európai Bizottság több döntést hozott, ami nem kedvezett a nagyvállalatoknak, az Apple-nek például rekordméretű adóbírságot kell fizetnie.

VG: Vicc az egész, Magyarország évente 42 milliárd forintot veszít azon, hogy az itt megtermelt profitot máshol adózzák le a vállalatok. A rendszer érintetlen.

MN: Ezt próbálja megakadályozni a versenyjogi igazgatóság az Apple és más trükköző vállalatok megbüntetésével.

VG: Margrethe Vestager versenyjogi biztos mondta a Paks II. beruházásra, hogy versenyjogilag kóser. Ő engedélyezte a Bayer és a Monsanto egyesülését, ami tönkre fogja tenni a bolygó mezőgazdaságát. Nem versenytorzító, hogy a legnagyobb amerikai agrár­óriás és a legnagyobb európai
vegyipari óriás fuzionál? Lobbisták uralják az Európai Uniót, 20 ezer lobbista jut 751 EP-képviselőre.

MN: Mivel magyarázza, hogy a Siemens és az Alstom fúzióját megvétózta a bizottság, pedig a két legerősebb kormány, a német és a francia is erősen nyomta?

VG: Voltak ellenérdekelt felek, egy másik lobbi is működött. Fontos feladatomnak tartom elérni, hogy első körben átláthatóvá tegyük a lobbitevékenységet, aztán radikálisan csökkentsük a nagy­ipari lobbi erejét. Amíg a nagy­ipari lobbi mozgatja a Néppártot, a szocialistákat és a liberálisokat, nem lesz érdemi változás Európában.

MN: A zöldek a néppárti–szocialista–liberális szövetség ellenzéke szeretne lenni, vagy velük együttműködve befolyásolnák a döntéseiket?

VG: Befolyásolni akarjuk a döntéseket. Mivel a triumvirátus minden tagja megosztott, királycsinálók lehetünk, sok esetben az egységes zöld frakció szavazataira is szükség lesz a többséghez. Az elveinket nem fogjuk feladni, az emberek és a természet számára jó döntések felé irányítjuk a most uralkodó rezsimet.

MN: A zöld frakció két jelöltet is megnevezett az európai bizottsági elnökségért zajló versenyben. Ezzel akkor támogatják vagy nem támogatják a csúcsjelölti rendszert?

VG: Bas Eickhout és Ska Keller kettős jelölése a zöldek társelnöki rendszerét követi, Európában mindenhol társelnökei vannak a zöldeknek, már 2014-ben is két bizottsági elnökjelöltet állítottunk. Azt mondjuk ezzel, hogy a nőknek ugyanakkora szerephez kell jutniuk a politikában, mint a férfiaknak.

MN: Azt az elvet érvényesnek tartják magukra, hogy csak olyan elnökjelöltre szavaznak majd, aki csúcsjelölt volt?

VG: A brüsszeli pletykák arra mutatnak, hogy nem feltétlenül csúcsjelöltből lesz majd az Európai Bizottság következő elnöke. Egy biztos, mi csak olyan jelöltre tudunk szavazni, aki a zöld programot magáévá teszi. Weber és Timmermans ebben nem a legerősebbek. Attól még nem lesz klímavédő valaki, hogy Greta Thunberggel fotózkodik.

MN: Bár a programjukban Orbán nem kerül elő, autoriter populizmusról azért beszélnek. Ez mit jelent?

VG: Rendkívül veszélyes az olyan hibrid rezsimek terjedése Európában, amelyek megtartják a demokrácia díszleteit, de kiüresítik az intézményeit. Ez nem Orbán-kérdés, inkább a Putyin-franchise átvétele. Orbán, Kaczyński, Babiš ugyanazt a receptet követi, amit Putyin megcsinált Oroszországban.

MN: Ez a nagyobb veszély, vagy a nagyvállalati lobbi?

VG: A kettő kéz a kézben jár.
A nagyvállalati lobbinak is érdeke a gyenge Európa, mert így nem az egész EU-val kell tárgyalni, hanem az egyes tagállamokkal lehet különalkukat kötni. Sem a populisták, sem a nagyvállalatok nem érdekeltek a klímaváltozás megoldásában. Egyszerre kell megtörnünk mindkét csoport hatalmát.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.