Az Alkotmánybíróság (AB) honlapjára szerdán került fel a Ryanair alkotmányjogi panaszát visszautasító döntés, amely arra hivatkozik, hogy az Alkotmánybíróságnak a panasz vizsgálatára nincs hatásköre – írja a 24.hu.
A Ryanair még tavaly júliusban nyújtott be alkotmányjogi panaszt az Alkotmánybíróságon. A vállalat a légitársaságokat sújtó extraprofitadó bevezetését kifogásolta arra hivatkozva, hogy a hozzájárulás sérti az arányos közteherviseléshez fűződő jogát. A vonatkozó kormányrendelet értelmében 2022 júliusától az extraprofitadót – az átszálló utasokat kivéve – minden, Magyarországról induló utas után meg kell fizetni 3900 forint vagy 9750 forint összegben, az úti céltól függően.
A most megjelent elutasítás indoklásának oka, hogy a Fidesz-KDNP a 2010-es hatalomra kerülését követően úgy szűkítette az AB jogkörét, hogy mindaddig, amíg az államadósság a GDP felét meghaladja, a költségvetésről, a központi adónemekről, illetékekről és járulékokról szóló törvények alaptörvénnyel való összhangját kizárólag az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a személyes adatok védelméhez való joggal, a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához való joggal és a magyar állampolgársághoz kapcsolódó jogokkal összefüggésben vizsgálhatja felül.
Az extraprofitadót a Ryanair az utasokra hárította, amiért a fővárosi kormányhivatal 300 millió forint fogyasztóvédelmi bírságra büntette.
(Címlapképünkön: Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója)