Budapesti tanulmányúton bemutatott neonáci-gyanús kézmozdulatok miatt vizsgálnak szászországi rendőrhallgatókat

  • narancs.hu
  • 2024. november 9.

Bűn

White power a Néprajzi Múzeum tetején?

Rosszul sült el az októberi budapesti tanulmányút 18 szászországi rendőrtiszti főiskolai hallgatónak. A rendőrtisztnek készülő diákok ugyanis olyan közös fotót posztoltak, amin többségük egy neonáci körökben is elterjedt, a fehér felsőbbrendűséget – white power – jelképező kézmozdulatot tesz: kinyújták középső, gyűrűs és kisujjukat, ami egy w betűt (white), és összeérintik mutató- és hüvelykujjukat, ami egy p betűt (power) szimbolizál – írja a hvg.hu.

Az esetről először a német Bild számolt be szerdán, amit az Mfor.hu is szemlézett szombaton.

Az érintett szászországi rendőrtiszti főiskola, a Hochschule der Sächsischen Polizei szóvivője a német Spiegelnek megerősítette, hogy belső vizsgálat folyik az ügyben: a kérdéses fotó alapján "súlyos vádak" merülhetnek fel, és nagyon komolyan veszik az ügyet.

Az incidens nyomán akár büntetőeljárás is indulhat, de ennek megalapozottságát minden érintett esetében külön-külön megvizsgálják. 

Az ügynek – és a mozdulatnak – ugyanakkor több olvasata is lehet. Nem kizárt például, hogy a gesztus a főiskolai rendőrképzés 30.évfordulójának szól, amit idén ünnepelnek. Az persze már kevésbé valószínű, hogy a késő őszi napsütésben a budapesti Néprajzi Múzeum tetején pózoló fiatalok a búvárok körében merülés közben vagy a szabadtüdős búvárokáln a vízfelszínre érkezés után használatos, általános rendben létüket jelző OK-jelzést mutatták be.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”