Kálmán C. György: Magánvalóság

  • 2003. január 30.

Egotrip

A magyar tudós jó tudós, híres, hagyományos iskolákban nevelkedett, nagy tudósoktól leste el a csínt és a bínt - Fasori Gimnázium, Tungsram, Fejér Lipót, Szentágothai -, bezzeg ha méltóbb körülmények lettek volna, vérzivataros évtizedek meg nem lettek volna... egy nagyhatalom, na. De a külföldre szakadt magyar tudós aztán mindennek a teteje, fokozhatatlan, dől a Nobel-díj meg a mindenféle elismerés. Hazavárjuk őket, méltó megbecsüléssel.

A külmagyar tudós

A magyar tudós jó tudós, híres, hagyományos iskolákban nevelkedett, nagy tudósoktól leste el a csínt és a bínt - Fasori Gimnázium, Tungsram, Fejér Lipót, Szentágothai -, bezzeg ha méltóbb körülmények lettek volna, vérzivataros évtizedek meg nem lettek volna... egy nagyhatalom, na. De a külföldre szakadt magyar tudós aztán mindennek a teteje, fokozhatatlan, dől a Nobel-díj meg a mindenféle elismerés. Hazavárjuk őket, méltó megbecsüléssel.

Ha például valaki, magyar ember, egy középnyugati kis egyetemen filozófiai bevezetést oktat első éveseknek, akkor az amerikai filozófia-professzor; a haza ölelő keblére siet, ha jól megfizetik. Pláne, ha egy német kisváros kórházában jelentős sikereket ér el az anyajegyek végleges és fájdalommentes eltávolításában - jöjjön, hazavárjuk, megkap annyit, mint a Franciaországba elszármazott villamosmérnök (egy vidéki műszaki főiskolán tanítja az elektromosság alapjait) vagy a Dániában élő nyelvész (magyart, oroszt és szlovákot oktat, társalgást és leíró nyelvtant). Szép gondolat ez, összehozza a magyar szellemi élet krémjét, az anyaországba koncentrálja, hacsak ideiglenesen is, a legkiválóbb tudományos elméket.

Nagyon rosszindulatú feltételezés az, hogy az előző kormány Oktatási Minisztériumában valakiknek (nyilván felső vezetőknek) volt néhány jó barátjuk, akik történetesen pályájukat külföldön befutó tudósok lettek volna; s hogy ezért hirdette volna meg a minisztérium a választás két fordulója között, az utolsó pillanatban a Szent-Györgyi Albert Ösztöndíjat. Az időzítés fatális véletlen, a pályázatot valamikor ki kellett írni, éppen így sikerült, na. Ami meg a tartalmat illeti: nem várhatjuk, hogy a honszeretet, a hazai tudomány jelentős fellendítésének vágya, a virágzó személyes kapcsolatok elegendőek legyenek ahhoz, hogy a nagyszerű, külföldön dolgozó magyar tudósok egy teljes évet eltöltsenek minálunk. Jól meg kell fizetni őket, még ha az a rongyos havi 1 milka csípi is a szemét itthon dolgozó kollégáiknak. (A meghívott tudóshoz a fogadó intézménynek kutatási támogatás is jár, a bölcsészeknél 1 millió, a többieknél 2 millió évente.) Sok pénz, nem vitás, de nekik nyilván sokkal többe kerül a koszt-kvártély, a közértben direkt rá szoktak kérdezni, hogy nem külföldön dolgozó magyar orvosprofesszor ön?

Azokkal a felületes, egyenesen bántó fanyalgásokkal sem érdemes foglalkozni, hogy a kóklerség, rangkórság, pénzéhség, futóbolondság nagyjából egyenletesen van eloszolva a világon, és hogy nagy valószínűséggel túlságosan is sok olyan külföldön élő magyar tudósember jelentkezik az ösztöndíjra, aki éppen e jelzőkkel írható le - nem, a magyar iskola, a magyar tudomány elmélyült, anyagi és előmeneteli megfontolásoktól távol álló embereket bocsátott szárnyra kis hazánkból. A magyar becsület és odaadás ugyancsak híres szerte a világon, egyszer erre is ki kellene írni ösztöndíjat. És egyébként is: mennyivel egyszerűbb potom pénzen idehívni jeles szakembereket, ahelyett, hogy hübelebalázs módjára mindenfele repkednének az itthon dolgozó tudósok - még a végén külföldön akarnának maradni.

Felhívom tehát a tudomány iránt hevesen érdeklődő honfitársaimat, hogy ha esetleg az Oktatási Minisztériumnak mégis eszébe jutna finoman hozzányúlni a pályázathoz, ne adj´ isten visszavonni, megszüntetni vagy felfüggeszteni azt, valami olyan mondvacsinált érvre hivatkozva, hogy túl sok pénz folyik el kétes célra, kétes személyeknek - akkor álljanak bátran a sarkukra, vonuljunk valamennyien a minisztérium elé, álljunk ki a magyar értékek következetes képviselete mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.