Kálmán C. György: Magánvalóság

  • 2002. április 11.

Egotrip

Nagyot taknyolt három közvélemény-kutató intézet, de különösen nagyot a Tárki meg a Gallup. Ez pedig azért volt feltűnő, mert mindketten nagyon odabújtak az állam ölébe, és ha valaki odabújik, akkor büdössé válik. Akkor is, ha a szocialistákhoz dörgölőzik majd. Akkor is, ha egyébként felkészült, tisztességes, jó szándékú. A Hídember talán nagyszerű film (kétlem), a Bánk bán kiváló munka (erősen kétlem), a Nemzeti Színház építészeti remekmű (hö-hö), az ott díszbemutatott Az ember tragédiája meg a színjátszás csúcsa (na ne!), de mindezek, éppúgy, mint a Tárki meg a Gallup, erősen átitatódtak a hatalom szagával, és ezért aligha lehet őket fintorgás nélkül, teljes objektivitással szemügyre venni.

Pártsemleg

Nagyot taknyolt három közvélemény-kutató intézet, de különösen nagyot a Tárki meg a Gallup. Ez pedig azért volt feltűnő, mert mindketten nagyon odabújtak az állam ölébe, és ha valaki odabújik, akkor büdössé válik. Akkor is, ha a szocialistákhoz dörgölőzik majd. Akkor is, ha egyébként felkészült, tisztességes, jó szándékú. A Hídember talán nagyszerű film (kétlem), a Bánk bán kiváló munka (erősen kétlem), a Nemzeti Színház építészeti remekmű (hö-hö), az ott díszbemutatott Az ember tragédiája meg a színjátszás csúcsa (na ne!), de mindezek, éppúgy, mint a Tárki meg a Gallup, erősen átitatódtak a hatalom szagával, és ezért aligha lehet őket fintorgás nélkül, teljes objektivitással szemügyre venni.

Egy nyavalyás félresikerült közvélemény-kutatás normális körülmények között senkit nem érdekelne különösebben, szakmai problémák, rosszul számoltak, nem helyes a módszer, kirúgatjuk a portást. Azért van mégis kisebbfajta botrány, mert ez a két intézet régóta és szisztematikusan magasabb értékeket mért a kormányzó párt(ok)nak, számukra a jövőt nagyon szépre festette, és persze elterjedt, hogy ezek kormányközeli cégek, amelyek éppen ezért a kormány számára olyan kedvező adatokat hoznak ki, amilyent nem szégyellnek. Én nagyon jóindulatú vagyok, egészen a naivságig az, ezért elhiszem, hogy mindössze szakmai-módszertani nehézségekről van szó, amelyeket a statisztikusok majd gondosan elemeznek. És azt is elfogadom, hogy teljesen véletlen egybeesés az, hogy eközben komoly állami megrendelések hulltak e két intézet ölébe, az egyiknek a vezetője egyenesen tanácsadója a miniszterelnöknek. Honi soit qui mal y pense, ilyen véletlenek (statisztika ide vagy oda) azért mégiscsak vannak, ne legyünk már olyan bizalmatlanok, nem illik az a magyar emberhez.

Hiába, a gyanú mégiscsak rávetült a két intézetre, s annál sötétebben vetül rá, minél többet tudunk a hatalomhoz fűződő kapcsolatairól. Amiből az következik, hogy mindkét résztvevőnek (a hatalomnak is, a közvélemény-kutatónak is) elemi érdeke volna, hogy egyszer s mindenkorra szakítsanak egymással: a közvélemény-kutató (akár akarja, akár nem) befolyással van a politikai közhangulatra, különösen választások előtt, és ha az uralkodó párttal áll kapcsolatban (az állam pénzéből részesül), akkor politikai függetlensége mindenképpen kérdésessé válik, bármilyen jó szándékú, derék szakértő egyébként. Az államnak pedig nagyon kínos, ha az, amit pénzel, nem működik megbízhatóan, nem sikeres, és ráadásul gyanúba is keveri őt. Például a közvélemény-kutató, ha állami megbízást vállal, ne tegyen közzé politikai felmérést; addig, amíg az állam fizeti, minden politikai befolyásolástól tartózkodjon. Mivel ilyen önmegtartóztatás nem várható el tőle, az állam maga tiltsa meg, hogy az állami megrendeléssel párhuzamosan politikai közvélemény-kutatást folytasson. Ha ez nagyon durvának hangzik, mondok más példát. Állami pénzből működtetett pártsemleges múzeum és történeti intézet igazgatója ne legyen egyúttal politikai tanácsadó.

Az a nagy baj, hogy az utóbbi időben sikerült elérni, hogy bármi, amihez a hatalom hozzáér, gyanússá váljon: legyen az művészet, gazdaság, szakma, tudomány, akármi. Az új kormánynak, ha új kormány lesz, bármennyire vonzó is volna számára, hogy meglegyenek a maga saját művészei, vállalkozói, közvélemény-kutatói, történészei stb., szigorúan meg kellene tartóztatnia magát a más szférákkal való érintkezéstől - vagyis sok-sok szűrőt és közvetítőt kell maga és ezen szférák közé építenie, bármilyen bürokratikussá és nehézkessé teszi is ez a dolgokat. Most éppen a közvélemény-kutató szakmát sikerült lejáratniuk az éppen még hatalmon levőknek, a szakma egy részének tevékeny közreműködésével; lassan már a múzeumigazgatókban, a vállalkozókban, a történettudósokban stb. sem bízunk.

Az ország nemcsak rossz kedvűvé, hanem szimatolóvá, gyanakvóvá is vált. A díjak mögött nem az elismerésre méltatott teljesítményt, hanem a díjazott pártszimpátiáit, retyerutyáját, kapcsolatrendszerét keressük. Néha megtaláljuk, néha nem (akkor tovább keressük, a gyanú nem oszlik el). Márpedig ez a fajta gondolkodás nemcsak az elmúlt négy év eredménye, hanem hosszú évtizedeké. És hosszú évek kellenek ahhoz, hogy kimásszunk belőle.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.