Bátorság (Szókommentárok 2.)

  • Kálmán C. György
  • 2013. január 26.

Első változat

„Javítsd ki ezt a programot, a 4+3 összeadásánál mindig 8 jön ki neki.”

Ez nem bátor mondat. Ha, mondjuk, Kovács úr mondja a beosztottjának, ahhoz semmiféle bátorság nem kell. Ha a munkatársának, még ahhoz sem; talán valamennyi mégis akkor, ha a főnökét figyelmezteti.

Hogy mikor, kinek a számára és kinek a szemében mi számít bátorságnak, az rengeteg mindentől függ.

Fentebb nem is ejtettem szót Kovács úr gyermekkori traumáiról, kamaszkori frusztrációiról és felnőttkori ambícióiról, karrierlehetőségeiről és udvarias (vagy épp nyers) mivoltáról; ezek mind árnyalhatják a képet, például lehet, hogy Kovács a beosztottjának sem mer szólni (vagy ha kimondja a fenti mondatot, az számára bátor tettnek számít majd). Kimenni az utcára, bemenni egy szobába – ehhez nem kell bátorság. Vagyis… Akinek agorafóbiája vagy pánikbetegsége, klausztrofóbiája van, az nehezen teszi meg ezeket, és esetleg halálmegvető bátorságként éli át az ilyen egyszerű cselekedeteket. Módosíthatja a képet az a környezet (vagy azok a feltételek), amelyben (amelyek között) a felszólítás elhangzik: egészen más eset, ha Kovács úr főnökét kenyérre lehet kenni, és ha az is meg van tiltva, hogy bárki bármi miatt hozzá forduljon. Nem is beszélve arról, hogy a mondat megítélése hányféle lehet – Kovács úr lehet hős is, de lehet kekeckedő, kisstílű hebrencs.

Fontos szempont továbbá, hogy kinek mi, mennyi vesztenivalója van. Lehet, hogy a fenti mondat miatt Kovácsot azonnal kirúgják a cégtől; de lehet, hogy semmi effélét nem kockáztat (mert erre akár írásos garanciája is van, vagy mert tudja, hogy ilyesmi miatt soha senkit nem szokás kirúgni ennél a cégnél). Ez a kockázat nem állandó – nemcsak esetenként, hanem az időben is (akár gyorsan) változhat.

Mindez azért jutott az eszembe, mert néhány hete az ELTE BTK dékánja villámgyorsan elhatárolódott az egyetemen zajló hallgatói fórumtól, illegitimnek, törvénytelennek, a kar vezetésével és mindenféle szabályzattal ellentmondónak nyilvánította. Erre semmi szükség nem volt, a fórum rendben lezajlott, és persze a legkevésbé a dékán (vagy a kar) ellen irányult – tűzrendészeti esemény nem történt, berendezési tárgyakban kár nem esett, rendőri beavatkozásra nem volt szükség. Most akkor mondjuk azt, hogy a dékán, khm, nem volt bátor? Nyilván van, aki azt mondja – például a dékán maga –, hogy volt vesztenivalója, mert a kormány, az oktatási kormányzat (államtitkárság), de akár a rendvédelmi szervek is kifogást emelhettek volna, és kellemetlenkedhettek volna neki mint felelős vezetőnek. A kérdés csak az: miféle konkrét veszteségek érték volna, és milyen nyereség áll ezzel szemben? Hogy nem lesz dékán? Azért oktatói állását nyilván nem vesztené el, legfeljebb nem kell annyit adminisztrálnia, annyi protokolláris eseményen részt vennie, annyi felelősséget viselnie – és, hát igen, nyilván kevesebb lenne a fizetése. A nyereség? A hallgatók bizalma, komoly népszerűség, olyasvalaki elismerése, aki fontosabbnak tartja az oktatás lényegi kérdéseit, mint az adminisztratív (tűzrendészeti stb.) megfontolásokat. Ő döntött, hogy ez megéri-e.

De nem a dékán esete az érdekes, hanem hogy gondoljuk végig: azok a vezetők, akik magas és kevésbé magas polcon megtehetnék, hogy – bátran? – kiállnak egy ügy mellett (vagy az áradó hülyeséggel szemben), vajon milyen veszteséget látnak maguk előtt; vajon a jó fizetés hiánya, a hatalom elvesztése, a jobb körökből való kipottyanás, a (politikai, szociális, baráti) légüres tér a döntő szempontjuk? Miért nem bátrak? És vajon ők bátornak tartják magukat?

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.