Kilenc Sárkány

  • ételhordó
  • 2014. február 14.

Ételhordó

Egy étterem két étlappal - az Ételhordó munkatársa átnyálazta a bennfentes ételsort.

Mintha az idők kezdetétől megvolna az István utca és a Dózsa György út sarkán álló, túlméretezett gyorsbüfére emlékeztető kínai, eddig mégis elkerülte a figyelmünket. Azt se tudtuk róla - pedig hányszor elmentünk előtte! -, hogy Kilenc Sárkánynak nevezik. Belépünk a tipikus távol-keleti kellékekkel megbolondított helyiségbe, és meglátjuk a névadóról készült nagyméretű, színes domborművet, s úgy gondoljuk, hogy ez tipikusan a gombhoz a kabátot tempó. Ha a tulajnak fenyőerdős dekorációja lett volna kis patakkal, akkor most a Tavaszi ébredés kínai étteremben foglalnánk helyet. Ha játszadozó mackók, akkor a Vad Pandában.

false

 

Fotó: ételhordó

Az étlapon a szokásos gyorsbüfékínálat, hun-tun leves, gongbao csirke, tavaszi tekercs - az átlagosnál kicsivel drágábban. Csakhogy van itt egy másik étlap is - a kínai vendégeknek, és azt külön kell kérni. Nyugi, magyarul is olvasható!

Elsőre a nagyon egzotikus és baromi drága cuccok (például cápa) szúrnak szemet, illetve az, hogy a levesek is megfizethetetlenül drágák. Másodjára viszont az, hogy - ellentétben a "magyaros" ételekkel - bárányos fejezet is van, ami a mi keretünkbe is belefér. A már említett gongbao csirke itt nem 1550-be, hanem 2350-be kerül.

Először a magyar étlapról kérünk tavaszi tekercset (300 Ft), és milyen jól tesszük! Pedig nem nagy ügy, egyszerűen csak frissen tálalják, ettől aztán egészen más lesz állaga, palacsintára emlékeztető, kellemes tészta. S ami a legfontosabb, nem tocsog az olajban. A drágábbik gongbao csirkét rendeljük, és kihoznak egy akkora tálat, hogy kettőnek is elég volna. Vagy háromnak. De nem ez a lényeg. Érdemes felidézni, hogy mit írtunk a cuccról két évvel ezelőtt (Chili és vanília, 2011. december 1.): "E receptnek az lehetne inkább a címe, hogy 'kínai mogyorós csirke, normálisan', lévén csodálatos példája annak, amikor egy elcsépelt, rendszerint lebutítva föladott ételt korrektül készítenek el, az milyen meglepetést kelthet". Nos, itt épp erről van szó! Az olcsóbb változat erőspistázott, büfés megoldás: alig van benne uborka, viszont tesznek bele répát, gombát, mogyorót. De amit mi kértünk, az olyan, mint a receptkönyvben: semmi felesleges kellék, viszont magyar helyett kínai fűszerekkel ízesítik. Érdemes kipróbálni ezt is, azt is. Inkább ezt.

A bárány római köménnyel (2350 Ft) ugyancsak kiváló. Egyáltalán nem csíp, a kömény inkább megbolondítja a "kebabosan" elkészített és felvágott, kellemes húst. Ha török büfések lennénk, kipróbálnánk pitában, hátha úgy is ráharapnak a népek.

A sült banán (magyar étlap - 550 Ft) a tavaszi tekerccsel azonos műfaj - nem csoda, hogy ahhoz hasonlóan friss és olajmentes.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.