Osteria Fausto's

  • ételhordó
  • 2014. február 21.

Ételhordó

Szarvasragus, sütőtökös gnocchi? Irány a Dohány utca!

Az elmúlt húsz évben csupa jót olvashattunk a Budapestre szakadt itáliairól, aki azért érkezett, hogy meggyőzzön minket: az olasz konyha nemcsak pizzából meg spagettiből áll. Nem mondhatnánk, hogy Fausto di Vora műve teljes sikerrel járt volna, de annyi biztos, hogy nevét jól ismerik a fanatikusok, Székely Mihály utcai műhelyét pedig ugyanők emlegetik áhítattal.

Fausto 1994-ben a Dohány utcában nyitotta meg első éttermét, s pár évvel később újra visszatért. Pontosabban még egy helyet nyitott a terézvárosi ristorante mellett, egy osteriát, amit mifelénk talán kisvendéglőnek mondanának. De ha valaki kockás abroszra, harmonikaszóra, frissen csapolt sörre vágyik, még véletlenül se tegye be a lábát a high-tech dizájnos, tükörfalas, előkelőnek tűnő létesítménybe, ami minden, csak nem osteria.

false

Zavarba ejtően udvarias, feszengős ültetés van, súlyos evőeszközök, vakítóan fehér abrosz. Szóval viselkedni kell. A választék alig néhány fogás, húzós árak, izgalmas tételek. Bablevessel (1400 Ft) indítunk, marhahús helyett tésztát raknak bele, paprika helyett ki tudja, milyen fűszert. Húsmentes, ám korántsem habkönnyű, állaga a főzelék felé közelít. Rosszat semmiképp nem mondanánk róla, de inkább érdekes, mint frenetikus. Tény, hogy jól áll neki a tészta, de csodát nem tesz vele. Ugyanez jellemző a szarvasragus, sütőtökös gnocchira (2800 Ft): jó, de nem alélunk el tőle. A szokásosnál puhább gombóckák, a szokásostól eltérő, különlegesnek mégsem mondható mártás, ami tényleg tökös, de ha nem írják, rá nem jönnénk, hogy sütőtökös. Igazi unikumnak egyedül a gesztenyés gyöngytyúkot (3800 Ft) tartjuk. Csodás ropogós sült, és a gesztenyeköret sem pusztán elegáns kísérő, inkább a koronázás ceremóniamestere. A tiramisuról (1600 Ft) szerencsére nem jutnak eszünkbe hasonló szóvirágok. Az pusztán kifogástalan.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.