Javaslat a Szabad sajtó út átkeresztelésre

  • narancs.hu
  • 2016. október 9.

Fekete Lyuk

Az Eötvös Károly Intézet közleménye a Népszabadság megszüntetéséről.

Ellenzéki lap azonnali kivégzésére alkotmányos demokráciákban soha, autoriter rendszerekben ritkán, a diktatúrák történetében pedig gyakran lehet példát találni.


Ha a Népszabadság kiadója 1989-ben vagy 90-ben jelentette volna be

tekintettel az 56 utáni megtorlás idején létrejött napilap vállalhatatlan múltjára – az újság megszüntetését, aligha siratta volna sok demokrata. Jó, hogy nem így történt: a lap sok nehézséggel bár, de megtalálta a helyét a demokratikus nyilvánosságban, melynek megkerülhetetlenül fontos szereplője lett. Kegyetlen irónia, hogy a Népszabadság sorsát nem a demokratikus rendszerváltás pecsételte meg, hanem a kiteljesedő orbáni autokrácia.

Nem most ölték meg a szabad sajtót, de

most hallgattatták el legjelentősebb nyomtatott közlönyét. Ez ismételten láthatóvá tette a pusztítást. 
A Szabad sajtó utat, mert a névadó fogalom az élő magyar nyelvben

jelentés nélküli kifejezés

lett, sürgősen át kellene nevezni Sajt utcára, annak ugyanis egyelőre van értelme.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.