Kinek lesz jó az új, támogatott lakáshitel?

Gazdaság

Havi 500 ezer forint nettó jövedelem kell az új, támogatott lakáshitel maximumának igényléséhez. Kire van tervezve ez a konstrukció, ha feltétel, hogy az igénylőnek ne legyen még lakása?

Újabb támogatott lakáshitellel rukkolt elő a kormány. Az ajánlat szerint az idén szeptembertől lesz elérhető, kamata fix, 3 százalék, legfeljebb 50 millió forintig lehet igényelni és 10 százalék önrész kell hozzá, ez 50 milliós hitelnél 5 millió forint. A támogatás akkor jár, ha első lakást vásárolnak a hitelből.

Hányan lehetnek?

Nem tudjuk, a lakosság hány százaléka nem rendelkezik lakástulajdonnal, de ha abból indulunk ki, hogy az emberek több mint 90 százaléka saját lakásban, házban él, ez az ajánlat leginkább a fiatal felnőtteknek szól, esetleg az albérletben ragadt keveseknek. Az első lakás bármit jelenthet; azt is, ha megörököltük a nagyszülők vályogházát a faluszélen, ha a tulajdonunkban van legalább 50 százalékban egy lakóingatlan, nem vagyunk első lakást keresők. Tehát elsősorban életkezdési hitel lehet ez. De mire elég?

A vásárolandó lakás nem lehet 100 millió forintnál drágább. Ezzel valójában a budai nagy lakások, a luxuslakások és a palota méretű hodályok kiestek. Azt mondani, hogy akkor csak egy kis lyukat lehet vásárolni a kedvezményes hitelből, erős csúsztatás. Valójában az 50 millió forint hitelhez akár 49 millió forint önrészt is lehet tenni.

A KSH adatai szerint Budapesten 2024-ben az átlagos lakásár 54 millió forint volt, tehát egy áltagos fővárosi lakást meg lehet szerezni max hitelből és a hozzá tartozó önrészből. A fővárosi új lakások átlagára 81 millió forint volt, ehhez már combosabb önrész kell, de még ez is kijön. Minden más átlagár ennél alacsonyabb; az országos átlagár 34 millió forint, tehát ez az 50 milliós felső határ nem lett rosszul belőve. Főleg ha az a cél, hogy az első lépéseket támogassa a kormány.

Mennyi az annyi?

Az azonban más kérdés, hogy kinek az első lépéseit is lehet támogatni ezzel az ajánlattal. A támogatott, összegplafonos hiteleknél mindig az a kulcs, hogy a fővárosban mit lehet kezdeni vele. Egyszerűen azért, mert a lakásárak itt a legmagasabbak – még a magasabb fizetésekhez mérve is sokkal nehezebb lakást venni Budapesten, mint bárhol máshol az országban. Ezért a maximális, 50 millió forint hitelösszeggel számolok.

A piaci lakáshitelkamatok 10 százalék alatt vannak, a legalacsonyabb 5,8, az átlag 7,1 százalék. Ezek 350-380 ezer forint törlesztőrészlettel igényelhetők húsz évre. Ehhez képest a 3 százalék kamat és a 25 éves futamidő nyilván kisebb törlesztőt jelent, de azért 250 ezer forinttal lehet számolni. És akkor adódik a kérdés: ki tud felvenni hitelt havi 250 ezer forint törlesztő mellett?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.