Fogyóban a gazdaság tartalékai – a vállalkozók is behúzzák a kéziféket

Gazdaság

Az Egyensúly Intézet elemzése arra vall, hogy a cégek nagyjából eddig bírták a foglalkoztatás szintjének fenntartását a növekvő bérnyomás közepette. Rossz hír, hogy a növekedés hajtóereje változatlanul a belső fogyasztás lesz, ami az inflációt is gerjeszteni fogja. A vállalkozások most már leginkább a kormányt hibáztatják a gazdasági bajokért.

„Az elmúlt években a gazdaság 2022 közepe óta tartó stagnálása ellenére a munkaerőpiac figyelemre méltó ellenálló-képességről tett tanúbizonyságot. A 2024-ről 2025-re forduló időszakban azonban számos jel arra utalt, hogy a reálgazdaság gyengélkedése a munkaerőpiacon is érezteti a hatását” – olvasható az Egyensúly Intézet (EI) ide második negyedéves előrejelzésében.

A decens megfogalmazás mögött az húzódik meg, hogy a cégek – tanulva a Covid elmúltával elszenvedett veszteségekből – igyekeztek mindenáron megtartani alkalmazottjaikat, ugyanakkor az erőn felüli, a gazdaság termelékenységét meghaladó kétszámjegyű béremelések és a stagnáló teljesítmény azonban nagyjából eddig engedték őket nyújtózkodni. A magyar gazdaság elmúlt évekbeli növekedését ugyanis lényegében a forint értékvesztése állította elő – írtuk már tavaly ősszel.

Az EI várakozása szerint ennek megfelelően a foglalkoztatottság 2025-ben és 2026-ban is 0,3–0,4 százalékkal csökkenhet, a munkanélküliségi ráta idén 4,6 százalékra emelkedhet, jövőre 4,3 százalékra mérséklődhet. A reálbér-növekedés lassul: 2024-ben még jelentős volt a bérdinamika, 2025-ben csupán 2,5, jövőre pedig 2,6 százalékos medián reálbér-növekedéssel számolnak a versenyszférában. A bérek alakulását a gyengülő gazdasági teljesítmény, a mérséklődő profitabilitás és a munkavállalók romló alkupozíciója egyaránt visszafogja – indokolja számaikat az EI.

Ugyanez a műhely végzett felmérést a legtöbb céget tömörítő Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) tagvállalatai között. A szintén második negyedéves adatfelvétel alapján elbocsátásra a vállalkozók 12 százaléka szerint lesz szükség, ami három százalékponttal több a kora tavaszi válaszokban foglaltaknál, tömeges elbocsátásokat azonban egyelőre nem érzékelnek. Sokatmondó viszont az, hogy a válaszadók 71 százaléka a következő egy évben nem tervez fizetésemelést, negyede pedig legfeljebb tíz százalékot.

Az EI elemzése egyébként nem tér el a fősodorbeli elemzők becsléseitől. A GDP alakulását idén 0,8 százalék növekedésben várják, ami azonos például az Európai Bizottság becslésével és beleillik a piaci analízisek trendjébe. Jövőre 1,6 százalékos bővülésre számítanak. Figyelmeztető megállapításuk, hogy a növekedés elsődleges motorja a háztartások fogyasztása, így a megtakarítások visszaesése, a reálbérek emelkedése és a fiskális politika várható élénkítő lépései (vagyis a választás előtti osztogatás) növelhetik a belső keresletet, ez azonban garantálhatóan fűteni fogja az áremelkedést, és az adatok ezt is támasztják alá. Az idei infláció 4,9 százalék lehet, 2026-ban 4,6 százalékra mérséklődhet. A drágulás 2025 első felében lassulhat, de az év második felében újra emelkedésnek indul. A VOSZ tagvállalatainak 71 százaléka tervezi az inflációt beépíteni az árakba, ami magas árnyomást fejt ki a fogyasztókra is.

Az EI is azzal számol, hogy a beruházások volumene 2025-ben várhatóan tovább csökken, mielőtt 2026-tól – az EU-s források gyorsuló beáramlása és a külföldi működőtőke-befektetések révén – újra növekedni kezdene. Mint ahogy csaknem két hónapja megírtuk, brutálisat zuhant a beruházások volumene a hazai gazdaságban, de a trend 2022 vége óta immáron tíz negyedéve tart. Nem nagy kockázat így kijelenteni, hogy a szakadatlanul visszaeső invesztíció kizárja, hogy a közeljövőben tényleges növekedés legyen az országban.

Ennek alapján az idei 0,8 százalékos növekedés is erősen kétségesnek tűnik. Az EI azonban nem tér ki azon megállapításuk kifejtésére, hogy 2026-tól mi alapján várja az uniós támogatások gyorsuló beáramlását. Jelenleg semmi nem támasztja alá ezt a feltételezést, sőt, az utalások további apadása sem zárható ki a nem enyhülő jogállamisági vita közepette. Hacsak az EI-ben nem azzal számolnak, hogy egy év múlva más kormány fogja irányítani az országot, mégis újranyithatóvá téve a már elvesztettnek hitt uniós összegeket is. „A csapok nem zárultak be teljesen, de a kohéziós és újjáépítési források többsége továbbra is zár alatt van. Az országot érő kár pedig eurómilliárdokban mérhető” – írta Heil Péter április végén a Narancsban.

Mindenképpen új elem azonban a hangulati mozgásokban, hogy a válaszoló VOSZ-tagok az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban a legnagyobb problémának a gazdaságpolitikát, a kiszámíthatatlanságot és az inflációt nevezték meg. A vállalkozásoknak mindössze harmada készül új beruházásra, és kevesebben vannak azok, akik végre tudták hajtani a tervezett beruházásokat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.