Az Indexen jelent meg a kínai akkumulátorgyár, a Contemporary Amperex Technology (CATL) reakciója a debreceni tiltakozásokra. Mint korábban több cikkben beszámoltunk róla, az észak-magyarországi nagyvárosban botrányba fulladt egy lakossági fórum, miután kiderült, a lakosok megkérdezése nélkül döntött a kormány egy hatalmas vízigényű gyár megépítéséről.
A kínai vállalat képviselője, akinek nevét és beosztását sem ismerteti az Index cikke, úgy nyilatkozott, geopolitikai, gazdasági okok miatt is választották ezt a helyszínt. A beruházó szerint a projekt Debrecennek és Magyarországnak is jelentős adóbevételeket generál és munkahelyeket teremt, a helyi gazdaság új hajtóerejévé válhat a jövőben.
A CATL úgy tervez, akkumulátorgyár kapacitása a projekt befejezését követően várhatóan eléri a 100 gigawattórát – ami két és félszer nagyobb, mint jelenleg az egész ország akkumulátorgyártó kapacitása. A lítium-ion akkumulátorok előállításához számos ásványi nyersanyagra – többek között lítiumra, nikkelre és mangánra – lesz szükség, a CATL-üzem ISO 14001 környezetvédelmi irányítási rendszert fog ezen a telephelyen bevezetni. Azt állítják, talaj- és talajvízszennyezés nem várható, a telephelyen belül külön monitoring rendszert építenek ki, és a méréseket a hatóságok által előírt szabályok alapján fogják végezni. Az üzem átlagosan 3378 köbméter/nap vízfogyasztást fog eredményezni, és számításaik szerint Debrecen jelenlegi vízfogyasztásához képest ez nem jelentős mennyiség. Arról még nem született döntés, hogy a hűtőtornyokat ún. szürkevízzel üzemeltetik-e, pedig ez a teljes vízfogyasztás 70 százalékát adná.
Legújabb lapszámunkban az akkumulátorgyártás környezeti terheiről írtunk. Ezt itt lehet elolvasni.