Szlovákia költött a legtöbbet rezsitámogatásra, mi hátulról a 3. helyen állunk

  • narancs.hu
  • 2023. február 13.

Gazdaság

Magyarország a GDP 1,1 százalékát fordította erre, Szlovákia a 9,3, Németország a 7,5 százalékát.

Az a 2,7 milliárd euró, amit a magyar állam rezsitámogatásra költött 2021 szeptembere óta, a magyar nemzeti jövedelem 1,1 százaléka, ezzel Magyarország az EU-ban csak Ciprust és Finnországot előzi meg – írja a HVG a Bruegel Intézet által végzett felmérésből idézve.

Az intézet összehasonlította az Európai Unió országait abból a szempontból, hogy a GDP arányában mennyi pénzt fordítottak a „rezsivédelemre”. Az EU államai összesen  681 milliárd eurót költöttek erre. Arányaiban Szlovákia szánt a legtöbbet e feladatra, az ottani GDP 9,3 százalékát. 

Németország a nemzeti jövedelme 7,5 százalékát költötte erre a célra, de ez nyilván

a legnagyobb összeg Európában: 268,1 milliárd euró.

Olaszország 99,3 milliárd euróval, Franciaország 92,1 milliárd euróval szerepel a listán.

A felmérést végző intézet a védelmi intézkedések közé sorolta az adócsökkentést, a kis- és nagykereskedelmi árszabályozást, a rászorulók célzott támogatását, az állami cégek bevonását, a többletprofit megadóztatását és egyes cégek támogatását.

Magyarország ezek közül négyet alkalmazott: a kiskereskedelmi árszabályozást, az adócsökkentést, a többletprofit megadóztatását és a cégek támogatását. Rászorulóknak célzott segítséget Magyarországon kívül csak Málta nem adott.

Ciprus a GDP-je 0,9 százalékát, Finnország pedig 0,1 százalékát fordította erre a védekezésre. Közép-Európában végleg sereghajtók vagyunk, mert Bulgária a GDP 5,7 százalékát, Ausztria az 5,3 százalékát, Szlovénia a 4 százalékát, Románia és Csehország a 3,8 százalékát, Horvátország a 3,2 százalékát, Lengyelország a 2,2 százalékát fordította arra, hogy valahogyan védje az embereket a magas energiaárak következményeitől. 

Az elemzést végző intézet úgy látja, hogy az energiahordozók ársapkázása helyett az alacsonyabb jövedelmű rétegeket érdemes segíteni, és a jövedelemtámogatást is jobb döntésnek tartja. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Majdnem Magyarországon találták fel a hormonális fogamzásgátlást

A magyar gyógyszeriparban már az 1930-as években eljutottak a hormonális fogamzásgátlás lehetőségéhez, a korabeli magyar társadalom azonban nem volt fogékony az ötletre. Ennek ellenére magyaroknak is köszönhető a tabletta feltalálása. Két magyar cég és két magyar ember három története a huszadik század sűrű és komor eseményeinek desztillátuma.

Luxus a köbön

  • narancs.hu

A francia Riviérán az ötcsillagos Four Seasons Hotelben szállt meg Rogán Antal és felesége – ide mindenképp indokolt volt  a "120 milliós tasi".