tévéSmaci

Sírt a tigris

  • tévésmaci
  • 2014. november 30.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché felmentek a bungiba, jó idő volt. Feljártak rossz időben is, egy életszakaszukban ez úgyszólván mindennapi tevékenységnek számított köztük. Mindennapi, mindennapi, de mégis úgy beszéltek róla, mintha valami különleges esemény lenne. „Ne felejtsd el, holnap megyünk a bungiba!” „Majd a bungiban megbeszéljük.” „Nemsokára indulni kell a bungiba!” „Tudod, amikor a bungiban…” Mintha csak azért csinálnák, hogy kimondhassák a mágikus bungi szócskát. Ha viccesnek találták, miért nem nevettek? Tök komoly képpel szóltak ilyeneket, mint például „bungitájm” (értsd: bungitime), közvetlenül az indulás előtt. Mintha valami titkos jelszó lenne ez a bungi; a bungaló kifejezés e szánalmasan becézett alakja. Maga a mondott, sőt mondogatott bungi élőben nem volt egy nagy vasziszdasz, valaha építőmunkások felvonulási épülete lehetett, léccel-szöggel-kátránypapírral eszkábált csúfság, falon kivezetett kéményű lemezkályhával, a kalyiba szó tán pontosabban írná le, a bódé név meg már nagyzolás is lenne. Sztupa és Troché nem sok energiát fordítottak a csinosítgatására, sem kívül, sem belül. Ahogy a szakik hagyták, fogas gyanánt százas szegek a falba verve, lógott is ott tán még három meszes vattakabát, pufajka. A szag is olyan volt, mint ahonnan épp most – gyors ebédjük sietős végeztével – takarodtak ki az órabéres culágerek. Ami azt illeti, Sztupa és Troché is meglehetős sűrűséggel étkeztek itt, s akkor egy pillanatra sem estek ki a stílből: különleges vagdalthús-konzervet, harminc deka párizsit, fél fehér kenyeret ettek, s a hentestől hozták a csalamádét (egzotikus savanyúság, de ők csak savanyúnak mondták). Ittak rá zacskós tejet, hogy jól megkössön a gyomorban, majd hazafelé úgyis megállnak egy sörre az „Úti pihenőhely” nevezetű üzemegységben. Hogy mit is csináltak fenn a bungiban, azt persze sűrű homály fedte még Ómafa előtt is, aki egy ideig úgy hitte, hogy a maga fizikai valójában nem is létezik a bungi, csak dumálnak róla, vagy kell, vagy se. Már ez a felmegyünk dolog is erősen kamuisztikus volt, mert hegy vagy valami rohadtul nem volt arra, amerre Sztupa és Troché indultak, ha a bungiba készültek. Még egy nyamvadt domb vagy hupli sem. Aztán persze, amikor a nagy dolgok elkezdődtek, nagyon is bebizonyosodott a bungi léte. Csak hát most éppenséggel kis dolog következik, tévézés.

Pénteken (31-én) a kopasz Erős Pista, Mark Strong évfordulóját ünnepelheti alighanem a művelt világ, vagy legalábbis a karvalymédia, mert a Film+ a Sherlock Holmest, a Film Café meg az Emlékek hálójábant adja, hétkor, ill. kilenckor, de túl­éltünk már ennél nagyobb ünnepeket is. A Cine­maxon nyolckor a kedves Molière elvtárs dönget A király táncol című műsorban, Tchéky Karyo hű megformálásában.

Szombaton Bond Sonkával este a Dunán.

Vasárnap Szigorúan ellenőrzött vonatok éjjel az m1-en. Kohlhaas Mihály meg előtte valamikor a Cinemaxon. Délután Délutáni szerelem Skodri Hebbörnnel az MGM-en. Te is lennél Gary Cooper, nem?

Hétfőn, mi, idős kommunisták kiverjük. Kit, kit? Az oligarchát! Vagy David Suchetet, Matthew ­MacFadyent, Cillian Murphyvel együtt este nyolckor a Film Caféról, ahol nevezettek az Így élünk most című sorozatot rúgnák be éppen, hadd pöfögjön a 18. századi London szűk utcáin és sikátorain át meg át. A Sherlockkal már annyi a London, hogy fosok, nem csap-e le a Bob herceg valahol.

Kedden Barry London Lyndon az MGM-en, tudják, az, amiben Kubrick jól megtekeré. Mijét, mijét? A bajszát. Belmondo zakója a Zsaru vagy csirkefogó piaci lövöldözésben éjjel a Film+-on? Az ám a nem semmi folt a könyökin. Könyökin Szkájvóker, vazmut!

Szerdán adásszünet.

Csütörtökön Kálomista Géza filmrendezői hanyatlásának Magna Chartája: A turné című film, melyben sok egyéb hasonló mellett Kovács Lajos átcaplat egy mezőn, s kezet csókol a mintegy véletlenül arra bóklászó Törőcsik Marinak, ami, hagyjuk meg, szép és nemes cselekedet. Pláne, ha utána lehet menten felkeresni a büfékocsit. Hát önök is csak akkor tévézzenek, ha parkol a ház előtt egy büfékocsi.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”