Tévé

Falba szorult - Rising Star

Interaktív

„Magyarország valaha volt legnagyobb zsűrije” – büszkélkednek a szavazásra, helyesebben a szavazás lehetőségére okos telefonon bejelentkezett másfél száz­ezer nézővel a TV2 soros könnyű­zenei tehetségkutatóján, legalábbis enyhén elvetve a sulykot. Merthogy hiába emelkedik ez a szám a műsor folyamán, ugyan hol van mindez a hajdani Ki mit tud?-ok és táncdalfesztiválok levélözönétől vagy épp a megawattokat kipörgető villanykapcsolásos voksolásoktól? Arról már nem is beszélve, hogy az amúgy valóban minden korábbinál szavazáscentrikusabb műsorban mindvégig óvatosan tartózkodnak attól, hogy elárulják nekünk, egy-egy esetben pontosan hány szavazat is érkezett. Csupáncsak százalékokat látunk, méghozzá jó esetben 70 meg 80 százalékot, hiszen a Rising Starban a továbbjutáshoz több kell, mint egy alkotmánymódosításhoz: jeléül annak, hogy vannak azért igazán fontos és konszenzusra érdemes ügyek népünk életében.

false

 

Fotó: TV2

„Ó, fal! ó, fal! Drága kedves válasz!” – hangzik Pyramus fohásza a Szentivánéji álomban, s valami ilyet mondhattak magukban a tehetségkutató versengői is a középdöntő során, melynek főszereplője egy hatalmas LED-fal lett. Ez választotta el őket ugyanis a mindvégig előre lelkesedő stúdióközönségtől, s ennek felemelkedése jelezte számukra áhított továbbjutásukat. Ez a megoldás elsőre rém erőltetettnek tűnt, azonban hamar kiderült: a szavazók netes profiljait mozaikká összerendező képernyőmonstrum egészen jól mutat a tévében, s valóban valami új, naprakész érzetet sugall látványában. Jelen idejű interaktív drámának mutatja a show-t, immár fényévekre a „lezárom a szavazást” Stohl András-féle kézmozdulataitól, s ebben tényleg fel lehet ismerni az innovatív mozzanatot. Márpedig ez láthatóan nagyon fontos a műsorkészítők számára, s nem kétséges, hogy igazuk is van: ha valami érzékletesen kiderült az elmúlt hetekben, hát akkor az az, hogy a Facebook, az Instagram meg a többi ilyen internetes miskulancia túlbecsülhetetlen jelentőségű tényező.

false

 

Fotó: TV2

Mindehhez képest bizony mellékesnek tetszettek a hol jobb, hol rosszabb produkciók, még ha észbe vehettük is, hogy ezúttal is feltűnt a színen néhány énekes- és celebígéret. S mellékessé vált Majoros Péter és Ördög Nóra műsorvezető párosa, de éppígy a kezdetektől rossz kémiá­jú zsűri is, amelyben mindössze Mező Misi képviselte a pro­fesszio­nális véleményformálás magasiskoláját, úgy méghozzá, hogy eközben még valamilyennek is képes volt látszani. A többieknek ez nemigen ment, s e középdöntő során csupán Pásztor Anna tudta még észre vétetni magát – verbális túlszaladásai révén. „A 21. században, sokkal inkább, mint bármikor, szükség van a női energiákra…” – indult az énekesnő egyik hosszabb mondatszörnye, hogy utóbb egy versenyzőt ekképp biztasson: „kezedben van a fáklya”. De legalább most semmi olyasmi nem történt, amit a következő adásban menteni-magyarázni kéne, mert az ilyen féloldalas interaktivitás (mint az előző adásban alaposan leszerepelt Feke Pál visszautaló mentegetőzése) elég sokat el tud venni a maiság áhított érzéséből.

TV2, november 9.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”