Bolsonaro csak akkor fogadja el a G7-országok támogatását, ha Macron bocsánatot kér

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. augusztus 28.

Katasztrófa

Szeptemberre pedig találkozót szervez az Amazonas-medencében lévő országoknak, hogy kielemezzék az erdőtüzek okozta helyzetet.

Az Amazonas-medencében fekvő országok vezetői közötti találkozót szervez Jair Bolsonaro brazil és Sebastián Pinera chilei elnök az erdőtüzek okozta helyzet kielemzése céljából - jelentette be a két államfő szerdai közös sajtótájékoztatóján Brazíliában.

A találkozót szeptember 6-án, a kolumbiai-brazíliai-perui hármashatár közelében található Leticia kolumbiai városban tartanák az összes amazóniai ország - Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname - elnökének részvételével, Nicolás Maduro venezuelai elnök kivételével.

A brazil államfő a sajtótájékoztatón megismételte, hogy Brazília elfogadja a hét legfejlettebb ipari ország (G7) 20 millió dolláros gyorssegélyét az amazonasi erdőtüzek megfékezésére, ha Emmanuel Macron francia elnök visszavonja "sértéseit" vele szemben.

Az elnök elfogadhatatlannak tartja a G7-országok beavatkozását, szerinte ezzel úgy kezelik Brazíliát, mintha gyarmat vagy senki földje lenne. Mondta mindezt az után, hogy Emmanuel Macron francia elnök bejelentette: a hét legfejlettebb ipari ország (G7) 20 millió dolláros azonnali segélyt nyújt az amazóniai tüzek megfékezésére.

Bolsonaro szerint a nagyhatalmak úgy kezelik Brazíliát, mintha gyarmat vagy a senki földje lenne

Az elnök elfogadhatatlannak tartja a G7-országok beavatkozását. Jair Bolsonaro brazil elnök egy keddi Twitter-bejegyzésében óva intette a nagyhatalmakat attól, hogy beavatkozzanak Brazília belügyeibe. Tette mindezt az után, hogy Emmanuel Macron francia elnök bejelentette: a hét legfejlettebb ipari ország (G7) 20 millió dolláros azonnali segélyt nyújt az amazóniai tüzek megfékezésére.

Bolsonaro szerint a helyzetből Macron hasznot akar húzni és úgy akarta "beállítani magát a világ előtt, mint az egyetlen embert, aki érdekelt a környezetvédelemben", ezenkívül - mint fogalmazott - igyekezett "minimalizálni" azt a szuverenitást, amellyel Brazília rendelkezik az amazóniai régió legnagyobb része felett. "Emellett megsértette a Brazil Köztársaság demokratikusan megválasztott elnökét" - tette hozzá.

Macron visszavágott a brazil elnöknek: „Bolsonaro nem mondott nekem igazat" az esőerdőre vonatkozó terveivel kapcsolatban a júniusi G20-csúcstalálkozón, amely az EU és a Mercosur – a Dél-amerikai Közös Piac – közötti kereskedelmi megállapodás jóváhagyásához vezetett – mondta.

A chilei elnök Macron javaslatával kapcsolatban úgy vélekedett: meg kell köszönni minden segítséget, amelyet a nemzetközi közösség tud nyújtani az erdőtüzekhez, de annak mindig a régióbeli országok szuverenitásának teljes tiszteletben tartásával kell történnie.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.