Nyerjen tárlatvezetést a Lengyel Intézet kiállítására!

  • narancs.hu
  • 2025. június 6.

Képzőművészet

Jöjjön lengyel képregényeket nézegetni a Magyar Naranccsal! 

Kisvárosi szláv démonok, tussal elmesélt pszichodelikus disztópia, tizenévnyi képregényes napló, vad lakótelepi crossoverek – és ez Lengyelország pezsgő képregényes életének csak egyetlen apró szelete a Lengyel Intézet Nagymező utcai galériájában! 

A 20. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál keretében a Lengyel Intézet Csonthalmától a Szabadság lakótelepig. Lengyel képregény Magyarországon című kiállításán most az elmúlt néhány évben magyarul is bemutatkozó négy alkotó, Karol „KaeReL” Kalinowski, Anna Krztoń, Wojciech Stefaniec és Michał „Śledziu” Śledziński munkásságából villantanak fel néhány részletet. Szó szerint kézzelfogható közelségbe hozva a műveket, hiszen a nagy méretű nyomatok mellett a látogatók magukba a képregényekbe is belelapozhatnak.

Vajon minden démon barátságos a lengyel képregényben, mint Csonthalma lakói? Ha festhetünk disztópiát, rajzolhatunk posztapokaliptikus képregényt gyerekeknek is? Megismerhetjük-e önéletrajzi képregényekből a lengyel múltat és jelent? Mi történik, ha (nem is) egy képregényes egyszerre animációs rendező és játéktervező?

A június 11-i 18 órakor kezdődő tárlatvezetésen többek között ezeket a kérdéseket lehet körüljárni a kiállítás kurátora, Kellermann Viktória műfordító és kulturális menedzser, a Magyar Képregény Szövetség ügyvivője segítségével. A Magyar Narancs játékában regisztrálók most páros belépőt nyerhetnek erre az eseményre, ehhez csak annyit kell tenni, hogy kitöltik az alábbi űrlapot

A játék szabályzata itt olvasható! 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.