A második legmagasabb önkormányzati elismerésben részesült 2017-ben Czirok Sándor, amikor Görgényi Ernő gyulai polgármestertől (Fidesz-KDNP) átvette a Kiváló polgár kitüntetést. Czirok a helyi Göndöcs Benedek Katolikus Technikum alapító igazgatója volt már csaknem két és fél évtizede, egyben a KDNP Békés megyei vezetője. E mellett a gyulai katolikus egyházközség világi képviselő-testületében töltött be vezető tisztséget.
A békési fürdővárosban katolikus fenntartásában van egy másik középiskola, a Karácsonyi János Katolikus Gimnázium és a hozzátartozó általános iskola, valamint egy óvoda is. Sőt, a helyi Grosics futballakadémiát is a katolikusok alapították és működtetik ma is, köszönhetően annak, hogy Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök rajong a labdarúgásért.
De hogy a katolikus egyház jelenléte még hangsúlyosabb és rendhagyóbb a fürdővárosban, azt jól bizonyítja, hogy a Gyulai Televízió is a Szeged-Csanádi Egyházmegye birtokában van, a helyi Fidesz vezette önkormányzat pedig minden évben tízmilliós nagyságrendben támogatja a csatornát.
Ilyen koncentrált jelenlét miatt aligha véletlen, hogy a kormánypártokhoz több mint közel álló Szeged-Csanádi Egyházmegye, egyben Orbán egyik legkedvesebb püspöke, Kiss-Rigó László egy évvel Czirok után, 2018-ban megkapta a legmagasabb helyi elismerést a helyi fideszes vezetőktől: Gyula díszpolgára lett. Ezzel olyan névsorba került be, ahol egyebek mellett megtaláljuk Kossuth Lajost, Erkel Ferencet, Jókai Mórt, Bethlen Istvánt, Gömbös Gyulát (!), Bay Zoltán fizikust és Simonyi Imre költőt.
A gyulai önkormányzat 2017-es és 2018-as kitüntetettje egy évvel később jóval kevésbé békés körülmények között találta szembe magát egymással. Czirok Sándor igazgatói és felesége igazgatóhelyettesi kinevezését 2019. augusztus 31-én indoklás nélkül megszüntették. Hogy nem szokványos ügyről volt szó, az is mutatta, munkaviszonyuk is azonnali hatállyal megszűnt. A hivatalos kommunikáció szerint kölcsönös megegyezéssel távoztak. De nem csak az iskola éléről, hanem az intézményből is.
Korábban is keringtek hírek Békés megye második legnépesebb városában arról: nem biztos, hogy a Göndöcs Benedek középiskolában a legnagyobb rendben mennek a dolgok. A 2019 augusztus végén történt váltás után mind a távozottak, mind a fenntartó katolikus egyházmegye hallgatásba burkolózott. Jó másfél évvel ezelőtt írt arról a Telex, hogy költségvetési csalás gyanúja miatt a NAV vizsgálódik az ügyben. Akkor hivatalosan annyit közöltek, hogy „a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóság Békés Megyei Osztálya folytat nyomozást a Göndöcs Benedek középiskolát érintően költségvetési csalás gyanúja miatt egy 2019 májusában kelt feljelentés alapján. A nyomozás jelenleg felderítési szakban van ismeretlen tettes ellen, azaz gyanúsított felelősségre vonására nem került sor.” Az eljárás egyéb részleteiről a nyomozás érdekeire való tekintettel nem adtak tájékoztatást. A sajtó ismétlődő megkereséseire sem a Szeged-Csanádi Egyházmegye, sem a távozott igazgató és helyettese nem reagált.
„A nyomozás folyamatos, de jelenleg változatlanul felderítési szakban van, azaz gyanúsítás közlésére, gyanúsított kihallgatására még nem került sor” – ezt válaszolta tavaly szeptemberben a Békés Megyei Főügyészség ugyancsak a Telex kérdésére. A hírportál arról érdeklődött, hogy áll a nyomozás a költségvetési csalás miatt folyó eljárásban a gyulai Göndöcs Benedek Középiskola volt vezetőinek ügyében. Ugyanezt a választ most, nem egészen fél évvel később lapunk is megkapta, miután megkerestük a Békés Vármegyei Főügyészséget. „Az ügyben a nyomozás jelenleg is felderítési szakban van folyamatban, gyanúsított kihallgatására nem került sor” – közölték.
Ez azt jelenti, hogy három évvel és nyolc hónappal a megszületett feljelentés, illetve közel három és fél évvel a két vezető távozása után
érdemben semmit sem lehet tudni arról, hogy a költségvetési csalás gyanúja pontosan mivel összefüggésben merült fel a gyulai katolikus középiskolában.
Ahogy azt sem, hogy ez mekkora összeget jelenthet és milyen időszakot ölelhet fel. A Narancs.hu meg nem erősített információi szerint a 2019 májusában született feljelentés forrása a középiskola berkein belülről érkezett a hatóságokhoz. Némiképp meglepőnek tűnik, hogy lassan négy év után sem került sor még az ügyben gyanúsításra. Viszont az is igaz, hogy a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága nem zárta le az ügyet, a nyomozás folyik, így a volt igazgató és helyettese egyelőre nem lélegezhet fel.
Ha a feljelentésben foglaltak igaznak bizonyulnak és bűncselekmény gyanúja miatt az ügyben vádemelés születne, s azt a bíróság tárgyalná, több szereplőnek kellemetlen pillanatokat okozhatna. Akár a fenntartónak is.