Lehangoló kép egy megye gazdasági helyzetéről - Békés az utolsók között

Publicisztika

Az ország három utolsó megyéje között szerepel Békés a legnagyobb hazai cégek rangsorát tekintve. De valószínűleg sok minden másban is.

A hvg.hu tzavaly november közepén publikálta az 500 legnagyobb magyarországi cég rangsorát. A vállalatokat előbb árbevétel alapján, majd ágazatonként, végül területi elhelyezkedésük alapján rangsorolták és összesítették. Ez a lista ugyan teljeskörű társadalmi, fejlettség- és életmódbeli, jövedelmi és iskolázottsági képet nem ad, mégis figyelemre méltó. A szikár tények: Békés megye mindössze négy céggel került fel a félezres listára: a Linamar Zrt., a Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt., a Guardian Orosháza Zrt. és a Hirschmann Car Communication Kft. szerepel rajta. E négy cég összesített árbevétele 175 milliárd forint. Hogy ez mennyire nem sok, az bizonyítja, hogy a szomszédos Csongrád-Csanád 12 cégének összárbevétele 2402, a szintén alföldi Bács-Kiskun 18 vállalkozásáé 2419, míg Jász-Nagykun-Szolnok megye 13, a listára felkerült cégének együttes bevétele 2084 milliárd forint volt. Ez azt jelenti, hogy a szomszédos megyék nagyvállalatainak éves forgalma 14-szeresen haladja meg a Békés megyeiekét. (A Békéssel szintén határos Hajdú-Bihar listára felkerült cégeinek összesített árbevétele 1284 milliárd forint, ezt tíz vállalat adja.) Azaz viszonylag kis területi egységen belül hihetetlen nagy különbségek mutathatók ki. Továbbá: ha a négy békési cég bevételeit összeadnánk, az a top 500-as listán éppen beférne az első százba.

A gazdaság sok mindent meghatároz. A megtermelt jövedelmet, fizetést és annak nagyságát, az iskolázottságot, az adót és az adóerő-képességet, a további beruházásokat, az infrastruktúra fejlesztését, az ingatlanok építését és árát, az emberek helyben maradását vagy elköltözését és számtalan más, nagyon fontos, a térség fejlettséget (vagy fejletlenségét), az életnívót mutató egyéb tényezőt is.

Mondhatnánk, hogy Békés megye a nagy cégek tekintetében rosszul áll, ám ezt kiegyenlíti, hogy a közép- és kisvállalati szektorban sokkal jobb a helyzet. Ám ez nem így van. Itt minden mindennel összefügg. Ahol gyenge és kisszámú a nagyvállalati szféra, ott a lehetséges együttműködések igen szűkös volta miatt nem erősödnek meg a közepesek és a kicsik. A tőke és a zöldmezős beruházások pedig nagyobb részt elkerülik ezt a térséget.

Véletlen-e, hogy Békés megye népessége a rendszerváltás óta eltelt valamivel több mint három évtizedben 70-80 ezer fővel csökkent, ami tíz- vagy húszezerrel több, mint a megyeszékhely, Békéscsaba 59 ezres lakossága? A térség népességszámának csökkenése része az ország egészének, mégis mérete és aránya egészen megdöbbentő. A Körös-völgyben megközelítően 20 százalékos. Ebben a természetes fogyás éppúgy szerepet játszik, mint az elvándorlás. De e tekintetben a valóság még rosszabb, mint amit a hivatalos statisztikák mutatnak. Ugyanis a népességnyilvántartások és lakcímbejelentések egy nem is egészen kis része nem a valós helyzetet mutatja.

Szakemberek hívták fel a figyelmet, hogy az átlagnál fejletlenebb megyeszékhelyeken, valamint közepes és kisvárosokban akár 10 százalékkal kevesebb lehet az életvitelszerűen ott élők száma, mint amit a lakcímnyilvántartás mutat. Ez abból adódik, hogy rengetegen tanulnak az ország más térségeiben lévő egyetemeken, mások külföldön. Sokan dolgoznak Békés megyei határain kívül: Budapesten, Szegeden, Kecskeméten, Győrben vagy Székesfehérváron – és Ausztriában, Németországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, Belgiumban. Ám sokuk állandó lakhelye még szülőhelyét, Békéscsabát, Gyulát vagy Orosházát jelöli meg – valójában pontatlanul.

Békés megye Nógráddal és Zalával tanyázik a top 500-as lista utolsó helyein. Egyetlen nógrádi cég sem került fel a félezer legnagyobb hazai árbevételű vállalat közé, Zalából is csak kettő.

A sok hátránnyal küzdő Tolnát a Paksi Atomerőmű húzza fel, ami kétségtelenül speciális körülmény. Vitatkozhatunk arról, hogy a legnagyobb árbevételű cégek esetében mennyit torzít, ha egy, az egész ország területén jelenlévő vállalkozás rengeteg helyen megtermelt jövedelmét csak a székhelyen, többnyire Budapesten vagy Pest megyében számolják el. Ez a könyvelés szempontjából érthető, a teljes gazdasági spektrum szempontjából azonban így csalóka a kép. Gondolhatunk itt éppúgy a Mol Zrt.-re, mint az MVM Energetikára, az Országos Dohányboltellátó Kft.-re, vagy a Lidlre, az Intersparra, a Tescora vagy az Auchanra és a sor hosszan folytatható. Ha mindezt más metodika szerint sorolnák be, akkor is Budapest lenne az ország nem túl izmos testén a vízfej, de így végképp az. (A dolgot feltétlen az sem magyarázza, hogy hasonló besorolások külföldön is hasonlóképpen történnek.)

A rendszerváltás óta az országon belüli területi különbségek nemhogy csökkentek, hanem ijesztő módon nőttek. Ezen, a valósnak tűnő remények ellenére, a 2004-es EU-csatlakozás és az azóta érkező hatalmas források sem segítettek. Érdemes volna elgondolkodni, hogy miért lett ilyen a rossz a bizonyítvány. Holott lassan 19 éve az EU tagjai vagyunk. Azaz ilyen szempontból nagykorúvá váltunk. Ám ahogy elnézzük mostanság az EU és a magyar kormány, s ezzel szoros összefüggésben a felfüggesztett uniós források helyzetét, nincs ok a bizakodásra.

(Címlapképünkön: A Guardian Orosháza Kft. üzeme. Fotó: MTI/Rosta Tibor)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.