Különös fordulatot vett a Mészáros Lőrinc közeli színházfelújításból származó hulladék miatti botrány

  • Vas András
  • 2017. szeptember 5.

Kis-Magyarország

Elég gyorsan tárta szét kezét a rendőrség, pedig látták, kik vitték oda az illegális sittet. Ilyen még a NER-ben is ritka.

Pár hét alatt lezárta a nyomozást a rendőrség abban a kaposvári ügyben, amelyet egy helyi portál, a Kapost.hu tárt fel augusztus elején: hogy ti. a Csiky Gergely Színház felújításából származó sittet egy helyi erdőbe vitték és pakolták le. A magyarnarancs.hu-t arról tájékoztatta az eljáró Somogy megyei hatóság, hogy az ismeretlen tettes ellen indított nyomozás véget ért, igaz, indoklást nem kaptunk. A rendőrség azonban máris újranyitotta az ügyet – hamarosan elmondjuk, miért.

A háttér

A színház-rekonstrukciót még tavaly ősszel jelentette be Szita Károly kaposvári polgármester, a kilencmilliárdos munkát a sokak szerint Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, Kaposváron korábban is több, milliárdos beruházást elnyerő ZÁÉV Zrt. végezheti. (Mészáros és a ZÁÉV kapcsolata eddig nem bizonyított, de nem hivatalos értesülések szerint a cég valódi tulajdonosa ma már a felcsúti polgármester. Ezt a feltételezést táplálja, hogy a ZÁÉV épp egy korábbi tulajdonosváltás után lendült be a közbeszerzési piacon, és ennek eredményeként a jelenlegi tulajdonos egy olyan vagyonkezelő cég, amely más[ok] vagyonát kezeli értelemszerűen – csak azt nem tudni, hogy pontosan kiét. Többen Mészárosra gondolnak, például azért, mert a ZÁÉV építheti majd az új Puskás Stadiont is – a szerk.)

Mindjárt bontják

Mindjárt bontják

Fotó: MTI

A színházfelújítás során nemcsak tatarozzák, de teljesen át is építik az épületet, amelynek egyik, a szocializmusban hozzáépített szárnyát el is bontották. A hírek szerint döntően az innen származó építési hulladék került Kaposújlak határába egy magánterületnek számító vízmosásba, kisebb részben pedig önkormányzati területre. A helyiek ugyanis heteken keresztül látták az állításuk szerint Vektorút Kft. feliratú teherautókat a mellékúton, melyet annyira kijártak, hogy az egyik kocsi meg is süllyedt – a kátyúk eltüntetésére aztán egyszerűen leborította a rakományát. Miután az út önkormányzati tulajdon, így a település feljelentést tett a környezetvédelmi hatóságnál, illetve a rendőrségen.

Látták őket

Az RTL Klub Híradójában a kaposújlaki alpolgármester elmondta, hogy amikor rendőrséggel (!) együtt kimentek megnézni a sittel teleöntött önkormányzati utat, és a színházépítés fuvaros cégének embereivel találkoztak, akik épp az útról próbálták elvinni a szemetet, mire a rendőrök leállították a „munkát”. Aztán „kiderült, hogy ez a Csiky Gergely Színház bontásából származó törmelék" – mondta Kovács Jenő. Érdekes, hogy a tévéstáb hamarosan egy elviharzó autót is látott, amelyben a fuvarozócég vezetőjét és a kaposvári főépítészt vélték felfedezni – a kocsi azonban a kérés ellenére nem állt meg. A Híradóban még az hangzott el, hogy a fővállalkozó ZÁÉV nem kérte az alvállalkozótól, hogy erdőbe vigye a törmeléket.

false

 

Fotó: MTI

Sima ügy, gondolhatnánk elsőre. Volt tettenérés, össze lehet kötni az eseményeket, vannak szemtanúk: normális esetben hátra lehetne dőlni, a hatóságok végzik a dolgukat, a törvényszegők pedig elnyerik büntetésüket, főleg, hogy a kaposvári önkormányzat is a járási kormányhivatal környezetvédelmi osztályához fordult – Farkas Edit aljegyző szerint a nagyjából hétszáz köbméternyi – illegálisan lerakott építési törmelék miatt. De úgy tűnik, nem ez történik! (Sőt, Csabai Tamás kaposújlaki polgármester úgy véli, hogy ennél több, egy-, de akár kétezer köbméter sitt kerülhetett települése határába, s az ügyben immáron az erdőfelügyelet is vizsgálatot indított. Úgy tudjuk, a hivatalos papírokból nem sok minden derülhet ki, ugyanis a színház építkezési naplójának fuvarleveleiben nem szerepelnek az újlaki „járatok”.)

Megspórolt milliók

Az építési hulladékot szállítóknak a kaposvári inerthulladék-lerakóba kellett volna hordani a bontási törmeléket, oda, ahol a kevert bontási hulladék tonnáját 10 ezer 200 forint plusz áfáért lehet lerakni. Egy köbméter ilyen törmelék a hivatalos számítás szerint 1,6 tonna, vagyis – a kaposvári aljegyzői beszámoló szerinti – a hétszáz köbméter 1120 tonna, azaz cirka 11,5 millió forint plusz áfa. A helyiek által mondott mennyiség alapján azonban az összeg elérheti a 25 millió plusz áfát is. Kérdés, miután a színház bontása hónapok óta gőzerővel folyik, hogyhogy nem tűnt fel a kaposvári illetékesek közül senkinek, hogy milliók hiányoznak az inert lerakó bevételi oldaláról?

 

Lezárták, fellebbeztek

Az ügyről a kirobbanása óta eltelt hetekben keveset lehetett hallani, az érintettek közül egyedül a kaposújlaki önkormányzat, illetve a Kaposmérővel közös körjegyzőség aktív – a környezet megóvása érdekében a Kétfarkú Kutya Párt helyi csoportjával szemben a járdafestések miatt külön helyi rendeletet is hozó, a színes járdák miatt rendőrségi feljelentést tett kaposvári önkormányzat viszont kevésbé. A hatósági vizsgálatok még tartanak, ám az ismeretlen elkövető ellen indított nyomozást – ahogy erről a magyarnarancs.hu-t tájékoztatták – a rendőrség már le is zárta pár héttel az eset kirobbanása után. Ezt a döntést azonban megfellebbezték – úgy tudjuk, a kaposmérői körjegyzőség –, így a rendőrök jelenleg hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt ismét eljárást indítottak. Az ügyben kerestük a ZÁÉV-et is, de a megacégnél nem tudtunk nyilatkozatra bírni senkit. (Írásban válaszolnak, közzé fogjuk tenni.)

Belülről

Belülről

Fotó: MTI

Meg nem erősített információnk szerint ugyanakkor már elkezdték az ügyet elkenni, állítólag utólag próbálják meg "lepapírozni" az esetet. Ha ez így van, nem véletlen: a Btk. 248. paragrafusa alapján egy szimpla eset is három év szabadságvesztéssel büntethető a hulladékgazdálkodás rendjének megsértésekor. Ebben az esetben viszont az általunk megkérdezett jogászok szerint megáll a különösen nagy mennyiség, illetve a folytatólagosság minősítés is, s így már hat év lehet a felső határ. Az viszont egy régebbi ügy miatt biztos, hogy 120 tonna tíz hónapot ért.

Szabtak ki már börtönt ilyenért

Alig tíz évvel ezelőtt ugyanis elég szigorú ítélet született hasonló ügyben. Így hangzott: „Bűnös folytatólagosan elkövetett hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntettében, valamint környezetkárosítás bűntettében, ezért a bíróság halmazati büntetésül tíz hónap börtönre és 300 ezer forint pénzmellékbüntetésre ítéli. A szabadságvesztés végrehajtását a bíróság kétévi próbaidőre felfüggeszti.”

Ezt az ítéletet még 2008 áprilisában hozta a kaposvári bíróság egy osztrák férfi ügyében, aki a cége telephelyének átépítéséből származó, nagyjából 120 tonnányi építési törmeléket engedély nélkül a Felsőmocsolád és Kisbárapáti melletti állami és magánerdőkbe hordta. Miután ez feltűnt a környékbelieknek, saját költségén megtisztította ugyan az érintett területeket, ám a büntetőeljárást és az elmarasztaló verdiktet így sem kerülhette el. A hivatalos számítások szerint a 120 tonna építési törmelék valamivel kevesebb, mint 80 köbméter, ennyiért tíz hónap felfüggesztett börtön járt.

A kaposvári Csiky Gergely Színház kilencmilliárd forintos felújítása során ennek a mennyiségnek minimum a tízszeresét, de a környékbeliek szerint sokkal inkább a hússzorosát szállították a kaposújlaki erdőbe – mégsem tűnik úgy, hogy itt egyhamar elmarasztaló ítélet születik.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.