Meg lehet menteni egy szép épületet, amelynek a tulajdonosairól 1927 óta semmi hír?

Kis-Magyarország

Megmenteni csak azt a műemléket lehet, ami a miénk.

Siralmas állapotban van a Rónay család sírkertje és kápolnája Kiszombor mellett – tudósított 2018 márciusában az Elherdált örökségünk nevű blog, amely a pusztuló építészeti kincsekre hívja fel a figyelmet.

Később olyan tájékoztatást kapott az oldal gazdája, hogy a kripta felújítása 2019 tavaszán elkezdődik. Tavasszal újabb képek jelentek meg a neten, amelyek továbbra is a lepusztult állapotokat dokumentálják.

Az utolsó bejegyzés

A bejegyzésnek tényleg volt visszhangja helyben, mert a kiszomboriak a lehetőségeikhez mérten igyekeznek vigyázni az értékeikre. Jellemző, hogy a Dél-Alföld talán legidősebb épületét, a XII. és XIII. század fordulóján épült Rotundát úgy lehet megnézni, hogy az ajtón önkéntesek neve, telefonszáma áll: bármelyikük szívesen eljön, kinyitja a kis körtemplomot.

false

 

Fotó: elherdaltorokseg.blog.hu/

Azért is kíséri nagy figyelem a sírkert ügyét, mert bár a nagy kastély külső-belső rendbetétele szintén hatalmas falat az önkormányzatnak, a többi uradalom-kori épület rendben van. Idén márciusban a felújított, étteremként működő Rónay-kúria padlásterében kiállítást rendeztek be az egykori birtokos család életéről, bútorokkal, ruhákkal. A Rónayakra jó szívvel emlékeznek itt, a legnagyobb munkaadók voltak, az első óvodát, iskolát ők alapították. A temetkezési hely az egyetlen sötét folt.

Pedig a kiszombori képviselő-testület a jelek szerint tényleg tett azért, hogy ne maradjon szégyenben. A 2004. február 19-i testületi ülésen elhangzott, hogy a Kiszombor 888-as helyrajzi számon lévő, 5890 négyzetméteres, "kivett temető" művelési ágú Rónay-kripta tulajdoni lapján az utolsó bejegyzés 1927-ből származik. Arról szól, hogy az ingatlannak Rónay Imre, Rónay Gyula és Blaskovich Péterné Rónay Magdolna a tulajdonosa, egyharmad-egyharmad-egyharmad arányban, de ők ismeretlen helyen tartózkodnak. Mivel ez ettől még magántulajdon, az 1990-es rendszerváltáskor nem kerülhetett az önkormányzathoz a terület, és ezért nem is nyúlhatott hozzá.

Nyilvánvalóvá vált: csak akkor lehet előre lépni, ha tisztázódik a tulajdoni helyzet bírósági eljárásban, jogerős döntéssel. A képviselő-testület pert indított a Makói Városi Bíróságon, hogy elbirtokolja a területet.

Arra hivatkozott, hogy 1986 óta előbb a nagyközség tanácsa, majd az önkormányzat lényegében sajátjaként bánt az ingatlannal. Miután a sírokat feldúlta valaki, még a tanács visszarakatta a csontokat, koporsókat a kripta sírhelyeibe, a helyiséget kitakarította, védte a területet, karbantartotta az épületet és gondoskodott a kegyeleti jog megőrzéséről.

A bíróság azonban 2004. júniusában elutasította az önkormányzat keresetét, mondván, attól, hogy egy területet gondoz valaki, az még "nem jelenti a dolog sajátjakénti szakadatlan birtoklását". Kiszombor fellebbezett a megyei bíróságon, ott pedig hatályon kívül helyezték az első fokú ítéletet, azzal, hogy új eljárást kell indítani – de előbb hagyatéki eljárásban kell tisztázni, az 1927-es dokumentumban említett személyeknek vannak-e örököseik.

Évekig tartott

Kiszombor felvette a kapcsolatot az oldalági leszármazottakkal, akik nem tudták, milyen rokoni kapcsolatban állnak az egykori örökösökkel, és nem is akartak foglalkozni a kriptával. A képviselő-testület tovább nyomozott a három ember ügyében. Budapest belváros-lipótvárosi önkormányzata 2009-ben tájékoztatta Kiszombort arról, hogy Blaskovich Péterné Rónay Magdolna egyharmadrészének örököse az állam, és hogy Rónay Gyula és Rónay Imre is örökös nélkül hunyt el.

false

 

Fotó: elherdaltorokseg.blog.hu/

2011-ben megindulhatott Rónay Gyula és Rónay Imre póthagyatéki eljárása, az egyik Szegeden, a másik Derekegyházon. Egy év telt el, mire a terület tulajdoni lapján megjelent, hogy a magyar állam a gazda, teljes egészében. Ez már eredmény volt: joggal gondolhatta a település, hogy az államtól elkérni az ingatlant, majd a fölújításhoz pályázati támogatást kérni nem tart olyan hosszú ideig. 
De ez sem ment egyik napról a másikra. Mert közben a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke véleményt kért azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e inkább megszüntetni az ingatlan műemléki védettségét. Kiszombor ezt nem javasolta. 2016-ban a miniszterelnökség helyettes államtitkára és a kormányhivatal örökségvédelmi hatósága kötelezte a sírkert helyreállítására a tulajdonost, tehát az államot.

Az MNV Zrt. kiirtatta a sírkertben a növényzetet, a kriptákat lezárta, a Rónayak földi maradványait exhumáltatta, és a helyreállítás idejére átszállíttatta a kübekházi temető kápolnájába. Közben a község az önkormányzati temetőrészben lévő Rónay-síremlékeket másfélmillió forint értékben felújíttatta.

2017-ben elkészült az épület helyreállításának költségvetése, amelyben benne volt a külső-belső renoválás, a díszes koporsók, a kálvária kápolna körüli stációk, a sírkert, a kerítés és a vízelvezető árok felújítása. Az első tervezői költségvetés 122 millió forintról szólt – a közbeszerzésre viszont 200 milliósnál olcsóbb ajánlat nem érkezett. Át kellett dolgozni a terveket, ütemezni a munkát. 
Az önkormányzat az MNV Zrt. kérésére nyilatkozott, hogy természetesen a felújítás után átveszi a vagyont az államtól, és gondoskodik a fenntartásáról.

Szegvári Ernőné polgármester tőlünk tudta meg, hogy a Közbeszerzési értesítőben megjelent a kiírás, amelyre november 7-ig várja az árajánlatokat az MNV Zrt. Ha most megfelelő ajánlatok érkeznek, tényleg elkezdődik a renoválás. Az állam 2020. június 30-ig adott magának erre határidőt.

A kívülálló mindebből tényleg annyit lát, hogy évek óta nem történt semmi. Csak a füvet nyírják és a bokrokat vagdalják ki.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.