Nagyapját idézte meg Kömörőn, felmenői szülőfalujában Magyar Péter

  • Cservenyák Katalin
  • 2024. május 8.

Kis-Magyarország

Az alig ötszáz lelkes kis szabolcsi faluban, Kömörőn járt szerda délután Magyar Péter. Megkísértette a hely szelleme, ugyanis nagyapja szülőhelyén járt, ahol a helyiek érdeklődéssel vegyes kíváncsisággal fogadták.

„Nagyapám az ízes, szép szatmári beszédéről volt híres. Úgy tudott beszélni az emberekhez, hogy ők a legbonyolultabb jogi eseteket is megértették. A világ legszelídebb embere volt, nem voltak ellenségei, mert nem lehetett vele rosszban lenni. Egyet kért tőlem: Peti, légy szelíd!” – ezzel kezdte nem is beszédét, nem is nagygyűlését május 8-án délután nagyapja szülőfalujában, Kömörőn Magyar Péter. Magyar ugyanis dr. Erőss Pál, vagy ahogyan a tévéből a legtöbben ismerték, „Jogerőss” Pál unokája. Beszédében hozzátette: szelídnek lennie viszont nem sikerült. 

Az országjárása során Debrecenben és Nyíregyházán tartott nagygyűlésein is hatalmas tömegeket megmozgató Magyar Péter kömörői programját szerdán a szinte megállás nélkül szakadó-szitáló eső nehezítette, így megkésve érkezett a mindössze ötszáz lelket számláló szatmári településre, ahol először dédszülei sírját kereste fel. Többen már az előre meghirdetett időpontban várták a kultúrházban, és idegenkedve méregették az épületbe lépő tudósítónkat is.

„Maga nem fideszes, ugye? Mert, ha az, akkor elzavarjuk” – egy idősebb asszony mondta ezt, majd a kezével mutatta is, hogy az állampárttal már „eddig, eddig, eddig” vannak itt. Állította, hogy itt bizony mind elmennek szavazni. (Kömörőn egyébként öten indulnak a polgármesteri székért, és 17 jelölt száll ringbe 4 képviselői helyért.)

 
Magyar Péter Kömörőn
Fotó: A szerző felvétele/Cservenyák Katalin
 

A Magyar Péterre váró érdeklődők sorolták érveiket: szétverték az oktatást, az egészségügyet. „Ami pedig a legújabb – mondta egy asszony – a védőnőknek 8-tól délután 4-ig bent kell ülniük az irodában, különben nézhetnek más munka után. Ez aztán mindennek a teteje! Mikor mennek családokhoz, terepre?! A valaha jó nevű fehérgyarmati kórházban pedig már csak ukrán orvosok dolgoznak, az itteniek elmentek.”

Valaki megjegyezte: „Jé, itt sincs internet!” – már mindenkihez eljutott ugyanis a hír, hogy Magyar szerint újabban valakik zavarják a vételt ott, ahol megjelenik.

Míg várakozunk, az emberek egymás szavába vágva sorolják személyes sérelmeiket. A kérdésre, mit várnak Magyar Pétertől, a válasz: hátha megijeszti ezeket az oligarchákat. Változást várnak. Úgy érzik, el is jött az idő. Még azt is hozzáteszik: dehogy is hiszik el Magyar volt nejének, hogy asszonyverő volt. „Hát akkor miért nem ratifikálta igazságügyi miniszterként az Isztambuli Egyezményt?! Ugyan már!” – mondta egyikőjük.

Közben szerveződik a riadólánc, egy idősebb várakozót hívják telefonon: Fehérgyarmaton vége a rendezvénynek, rögtön indulnak. Azt is üzente: Magyar nagyon jól beszélt. Na, persze, hisz ügyvéd. 

Érkezik egy fiatalember, 21 éves. Hogy mi tartja itt? A szülei, és az, hogy munka után a barátaival zenél. Itt egyébként szórakozási lehetőség a fiataloknak nincs. Hosszú ideje rendezvény sincs a helyi kultúrházban, de még a közeli Fehérgyarmaton sem.

Többen is kezet ráznak a művelődési házba lépő, korábbi polgármesterrel, Juhász Andrással, aki zsebéből borítékokat húz elő, feladójuk Erőss Pál. Tolulnak elő az emlékek: az ügyvéd igazi sztár volt a faluban. Amikor ő volt a tévében, kiürültek az utcák, mindenki ott ült a tévé előtt, és nézte a Jogi esetek adását. A falunapra minden évben meghívták, s ő igyekezett is eljönni. Egyszer majdnem elhozta a sógorát, az akkor már köztársasági elnök Mádl Ferencet, akivel a feleségeik testvérek voltak. 

„Jönnek!” – kiáltja valaki. A kezében lévő leveleket persze mutatja a volt polgármester a kultúrházba lépő Magyar Péternek is, aki – ahogyan szokta – mindenkivel kezet fog, bemutatkozik, majd kicsit meglepődik a kultúrterem narancssárga színén.

 
Magyar Péter Kömörőn, nagyapja leveleivel 
Fotó: A szerző felvétele/Cservenyák Katalin
 

A sok gyújtó hangú szónoklat után Kömörőn egy szelídebb Magyar Pétert láthatott a közönség, aki elmondta: nem készült külön beszéddel, örült, hogy itt lehet, és köszönte a szeretetteljes fogadtatást. Nagyapjára emlékezve elmondta: az emberek annyira szerették, hogy névnapján, minden ünnepen nagy zsák levelet hozott a postás. Ezekre gyönyörű, kézzel írt levelekkel válaszolt.

A reneszánsz ember

Erőss Pál 1934. június 22-én született Kömörőn. Ősei református kisnemesek, lelkészek, tanítók voltak, apja jegyző, körjegyző volt. Erőss Pál sohasem gyűjtött vagyont. Karrierje csúcsán lemondott álmáról, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnöke legyen, mert az akkori párt beleszólt volna az igazságszolgáltatásba. Igazi reneszánsz ember volt: verset írt, festett. Magyar Péter Kömörőn annak a reményének adott hangot, hogy büszke unokájára.

Magyar Péter felidézte, emlékei szerint egyszer vitte el nagyapja a szülőföldjére, de gyakran mesélt déd- és üknagyszüleiről, s persze sok emléket őriznek a fényképek. 

Búcsúzóul Magyar azt mondta a kömörői közönségének: legyenek büszkék a penyigei szilvára, lekvárra, pálinkára, s reméli, jól alakul majd a falu sorsa, mert Kömörő, ez a szép szatmári falu jobb sorsra érdemes.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”