Cserkész-kastély: ingyen kapták az államtól, néha legénybúcsúra adják ki

  • Magyar Krisztián
  • 2015. június 21.

Kis-Magyarország

A milliárdokkal megtámogatott cserkészeket a KDNP különösen szereti. A Nagykovácsiban található kastély mellett élők azonban hangos bulikra panaszkodnak. És még jön az építkezés is!

A Magyar Cserkészszövetség a közelmúltban kezdte el a felújításokat abban a kastélykomplexumban, amelyhez egy 2013-as kormánydöntés után jutottak hozzá ingyen a cserkészek. A helyi lakosok közül azonban többen panaszkodnak a cserkészekre, akik nem is olyan régóta eresztettek gyökeret Nagykovácsiban.

A kezdetek: cserkészek bejövetele

A főváros melletti település kellős közepén található területre az előző nagykovácsi képviselő-testület is igényt tartott volna, úgy tudjuk, hogy mindezt egy darabig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. is támogatta. De ahogy arról korábban a magyarnarancs.hu is írt, végül – információink szerint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) közbenjárásával – a cserkészek lettek a befutók, akik 2013-ban kaptak 110 millió forintot a nagykovácsi komplexum felújítására.

Így nézett ki ősszel

Így nézett ki ősszel

Fotó: Sióréti Gábor

 

Építenek, bontanak

Még a tavaly szeptemberi megkeresésünkkor nem tudott pontos választ adni a Magyar Cserkészszövetség arról, hogy pontosan milyen fejlesztéseket terveznek Nagykovácsiban. A napokban a szövetség munkatársai bemutatták portálunknak az időközben elkészült terveket és azt is, hogy jelenleg milyen építkezések folynak a területen. Az épületfeltárások és az állapotfelmérések mellett az oktatási központ kialakítása most az egyik leglátványosabb elem. Itt 7–18 évesek számára terveznek kézműves-foglalkozásokat, különórákat és iskolán kívüli képzéseket. A kastély melletti műhely kialakításával várhatóan már idén elkészülnek, itt 3D-nyomtató, különböző vágásokra alkalmas lézereszközök és CNC-folyamatok elvégzésére alkalmas gépek is lesznek. De 2016-ra felújítják a kastélyépületet, a panziót, illetve az ott található kisebb tornyot is.

A közelmúltban jóváhagyott építési és bontási engedélyek alapján – kettő kivételével – lebontanak minden olyan építményt, amelyet a második világháború után emeltek, míg a meglévő, történeti jellegű fa nyílászárókat és kőelemeket – például a Tisza család címerét – restaurátorokkal állíttatják helyre. A főbejárathoz közeli három épületrészben irodák kapnak majd helyet, a kastély pedig képzések és tréningek helyszíne lehet majd akár külsősök számára.

De mindez csak aprópénz ahhoz képest, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal kötött megállapodás szerint még további, maximum 2,39 milliárd forint is a Cserkészszövetséghez kerül 2014 és 2016 között, amelyből teljesen felújíthatják a területen található épületeket és rendezhetik a hatalmas parkot. L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára egy idei, a kormany.hu-n is megjelent videón a cserkészeknek adott 2,5 milliárdos állami támogatásról – amely a korábbi 110 millió és a 2,39 milliárd forintból áll össze –, illetve említett egy KEOP-pályázatot is, amelyen további 30,7 millió forintot nyertek a cserkészek épületenergetikai fejlesztésekre. Úgy tudjuk, ez a pályázat a közelmúltban zárult le.

A cserkészek ügyét elsősorban a KDNP viseli a szívén. Pár éve maga Semjén Zsolt beszélt a cserkészek megtámogatásának szükségéről. Egy, a cserkesz.hu-n található beszámoló szerint 2012-ben Semjén Zsolt maga kötött megállapodást a Magyar Cserkészszövetséggel. A kormányfő helyettese ebből az alkalomból elmondta: „a cserkészetnek óriási szerepe van az állam szempontjából, olyan feladatot lát el az ifjúság gondozásában, ami semmi mással nem helyettesíthető. Ezért a magyar állam jól felfogott érdeke, hogy minden lehetséges eszközzel támogassa a mozgalom célkitűzéseit.” Külön kitért arra, hogy a szervezet kiemelt szerepet játszik az országon belüli nemzettudat megerősítése mellett a Kárpát-medencei magyarság nemzettudatának erősítésében és a nyugati emigráció magyarságtudatának megtartásában. Felidézte, hogy Magyarországon 1912-ben öltött intézményes formát a cserkészmozgalom, ami nagyszerűen működött az ifjúság segítése, a nemzettudat erősítése terén egyaránt. Hozzátette: 1948-ban a kommunista hatalomátvétel után a hasonló szervezetekkel együtt a cserkészmozgalom is a kommunista diktatúra áldozata lett, „az ingatlanjait elrabolták, a szervezetet üldözték, a vezetőinek egy részét börtönbe csukták, másik részét emigrációba kényszerítették”. Semjén emlékeztetett arra, hogy a rendszerváltozás után az ingatlanrendezés nem terjedt ki az ilyen típusú szervezetekre, és a mozgalom sem kapta vissza azt a vagyont, amit a kommunista rendszer idején elraboltak tőlük.

Üvölt a techno

A Magyar Cserkészszövetség korábban sem tagadta, hogy külsős rendezvényeknek is otthont adhat majd a Nagykovácsiban található kastély területe, és kiderült, hogy a cserkészek egy magániskola építésének lehetőségét is felvetették, bár utóbbira még nincs semmilyen forrásuk.

Ilyen lesz

Ilyen lesz

 

A kastély körüli utcákban – leginkább a hátsó bejáratnál futó Kolozsváriban – lakók azonban attól tartanak, hogy a csendes és nyugodt környezet a 2016-os átadást követően teljesen megváltozik. „Már most is, ahogyan elkezdték külsősöknek kiadni a területet, volt több olyan este, amikor a hangzavartól nem volt nyugtunk. Olyan is volt, amikor az üvöltő techno zene miatt nem tudtunk pihenni. Ez nem tudom, mennyire összeegyeztethető a cserkészi életformával, mindenesetre furcsálljuk” – mesélte portálunknak az egyik közelben élő. Úgy tudjuk, ez a hangos buli egy legénybúcsú lehetett, miközben forrásunktól megtudtuk, hogy több utca lakói is aláírtak egy petíciót, amelyet eljuttattak a település önkormányzatához.

Ebben arra hívják fel a figyelmet, hogy „a kastély és környező épületei sok ház közvetlen közelében helyezkednek el. Az elmúlt hetekben többször kaptunk ízelítőt a különböző hétvégi rendezvények zajszennyezéséből, amely során még éjfél után is hangos zaj tette lehetetlenné az éjszakai pihenést. Közösségünk aggódik, hogy a tervezett »fejlesztések« állandó negatív változást hoznak a környék lakóinak életminőségében”. Arra kérik Nagykovácsi vezetését, hogy a rendelkezésre álló összes információt osszák meg velük a beruházásról és várható környezeti hatásairól, illetve minden rendelkezésükre álló eszközzel érjék el, hogy a lakosokat semmilyen negatív hatás ne érje.

Nem nyugodtak meg

A környező utcában élők a magyarnarancs.hu-nak azt is hangsúlyozták, hogy eddig alig kaptak bármiféle tájékoztatást arról, mi is készül a kastély területén, és ezt jelezték az önkormányzat felé is.

Eddig egy honlapon kívül a Magyar Cserkészszövetség sem tett sokat azért, hogy a környéken élőket megnyugtassa, de – a lakosok önkormányzatnak elküldött petícióját követően – a napokban nyitottak meg egy kisebb kiállítást, ahol mindenki megnézheti a látványterveket, de már a honlapjukról is lehet tájékozódni a fejleményekről.

A tiltakozók kifogásai miatt a csütörtöki közmeghallgatás napirendi pontjai közé is felvették a témát, ahol nagyjából ugyanazok az ellenérvek hangzottak el: többen panaszkodtak a zajra és a tájékoztatás hiányára. Volt, aki úgy vélte: aggályos, hogy az önkormányzat nem készített külön hatástanulmányt a beruházás várható következményeiről, csak elfogadta a Magyar Cserkészszövetség által megrendelt dokumentumban foglaltakat. Az ezzel kapcsolatos felvetéseik után – helyi forrásainktól úgy tudjuk – a település polgármestere arra hivatkozott, hogy nincs erre pénze az önkormányzatnak. Kiszelné Mohos Katalin településvezető a közmeghallgatáson is megerősítette, hogy ők nem fognak hatástanulmányt készíteni.

A fórumon is felmerült, hogy miért a cserkészek kapták meg a kastélyt és a hozzá tartozó parkot, de erre nem tudott válaszolni az önkormányzattól senki, a reagálás csak annyi volt, hogy ebben az ügyben az előző testület és polgármester az illetékes. A mostani vezetés egyébként tárgyal a Magyar Cserkészszövetséggel, de még nincs végleges megállapodás. Úgy tudjuk, szóba került, hogy a polgármesteri hivatal is az egyik épületbe költözik, de az önkormányzat ezért nem tudott vagy nem akart volna annyit fizetni, amennyit a cserkészek kértek, illetve időközben bejött a képbe egy másik nagykovácsi fejlesztés, amelynek része lehet a hivatal elhelyezése.

A közmeghallgatáson – ahol be

A szűkszavú önkormányzat

Még a közmeghallgatás előtt számos kérdéssel is megkerestük a nagykovácsi önkormányzatot, egyebek közt arra voltunk kíváncsiak, kaptak-e bármilyen garanciát a Magyar Cserkészszövetségtől arra vonatkozóan, hogy a kastély területén végzett tevékenységek nem lesznek-e összeegyeztethetetlenek a parkkal szomszédos utcákban élőknek és az egész település lakóinak zavartalan élethez való jogával? Illetve arra is rákérdeztünk, hogy mennyire ismerik a cserkészek terveit és hogy állnak a település és a szövetség közti tárgyalás. Kérdéseinkre érdemben alig kaptunk tájékoztatást: annyit közöltek, hogy még folynak az egyeztetések, illetve közölték, hogy a kastély területére szervezett rendezvényekről azok szervezői a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kértek és kaptak is engedélyt.

mutatták a látványterveket is – a cserkészek képviseletében Vida Péter, a nagykovácsi projekt vezetője mindenkit próbált megnyugtatni és kiemelte, hogy ők igyekeznek jó gazdái lenni a területnek, illetve arra is ígéretet tett, hogy a parkot rendszeresen nyitva tartják a nagykovácsiak számára. A zajról pedig úgy nyilatkozott: ők a bérbeadás során a szerződésben rögzítik, hogy mindenkinek be kell tartania a csendrendeletet. Ennek ellenére a portálunknak nyilatkozó lakosok szerint félő, hogy minden marad a régiben, illetve attól tartanak, hogy a beruházás végeztével egyre több csoport jelenik majd meg a kastély területén, így a várható zajkeltés is magasabb lesz. Bár még a megvalósulása sem biztos, de a cserkészek által említett, mintegy 400 fős magániskoláról sincs jó véleményük. Állításuk szerint annyira megnőne a forgalom a környéken az iskolába érkezéskor és távozáskor, hogy azt már nem bírná el a település.

Nagykovácsiban a csütörtöki fórumon megjelent gróf Tisza Istvánné is, aki egyebek közt kifogásolta azt az állami döntést, amellyel a cserkészekhez került az 1951-ben államosított ingatlanegyüttes.

Tisza Istvánné

Tisza Istvánné

Fotó: Magyar Krisztián

Az 1918-ban meggyilkolt miniszterelnök egyik dédunokájának felesége a magyarnarancs.hu-nak hangsúlyozta, hogy ők szívesen működtették volna a kastélyt, és nem saját, hanem közcélra hasznosították volna. Megtudtuk, hogy tavaly januárjában – miután számukra is világosság vált, hogy a kastélyt kinek adja az állam – Orbán Viktornak is írtak egy levelet, amelyben jelezték: attól tartanak, hogy az épületek nem a „kellő színvonalon, a történelmi családhoz és a magyar kulturális és történelmi hagyományokhoz méltóan” lesznek felújítva. Érdeklődtek afelől is, hogy a Tisza család kap-e „méltó kárpótlást” a kastélyért.

A levelet gróf Tisza Istvánné képviseletében az a Grespik László ügyvéd írta, aki jelenleg a radikális jobboldaliaknak jogi segítséget adó Nemzeti Jogvédő Alapítvány kurátora. (Egyébként Grespik is ott volt a csütörtöki közmeghallgatáson.) A kormány részéről Lázár János válaszolt tavaly februárban, a Miniszterelnökséget akkor még államtitkárként vezető politikus részletesen leírta, hogy mely kormányhatározatban döntöttek a kastély átadásáról, és ehhez mennyi támogatás jár a Magyar Cserkészszövetségnek. A kárpótlással kapcsolatban pedig kiemelte: új jogcímen kárpótlási igény teljesítésére már nincs lehetőségük.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.