A hozzászokásról, dózisemelésről

KOmplett

Napok óta nem mozdulok a lakásból, a redőnyt sem húzom fel. Egyébként az ágyból sem mászom ki, minek. A maximum a fürdőkád és a sarki bolt. De inkább kajarendelés. És a nyugtatók.

Ősz közepén azt hittem, felfedeztem a lehangoltság ellenszerét. Magnézium és remotiv extra, ez volt a két fő motívum. A kisebb rohamok esetén napi négyszer-ötször egy kis Valeriana, lefekvés előtt Frontin. Tetszés szerint (illetve nemtetszés, hangulatzavar idején) stabilizáló teák, citromfű-, komló-, levendulakeverékek. Ezzel elműködgettem úgy ahogy, valahogy. Legalábbis nagy kitörésekre, sírórohamokra nem kellett számítani. A kis tablettákat tényleg úgy szedegetem, mint a cukorkát. A Valeriana például úgy is néz ki, és a bevonata… hm. Nagyon ízlik. De legjobban azt szeretem, ahogy érzem a fokozatos hatást. Amint megy ki belőlem a feszültség. Csak hát ugye ebből is egyre több és több kell, hogy meglegyen a kívánt eredmény. Emlékszem, régebben elég volt egy-két szem egész napra, plusz mondjuk egy csokis fürdő, és helyrebillent a lelkiállapot.

Ugyanez a helyzet a Frontinnal. Ezzel a gyógyszerrel elég régóta kísérletezem már, néha sikerül teljesen elhagynom, mint nemrégiben is, és az nem kis feladat. Aki csinálta, már tudja: szörnyű elvonási tünetekkel jár. Felezgetni, negyedelgetni, majd megpróbálni nélküle. Nemrég sikerült a nagy (önmagam által beállított) mennyiséget a negyedére redukálni. Egy hétig el is voltam így. Majd újra jöttek a nem alvások. Mikor már minden éjjel rettegek attól, ami jön. Aztán felriadok a saját sikolyomra az éjjel közepén, és csak egy újabb adag segít. Ilyenkor jön megint, hogy dupla mennyiséget dobok be lefekvéskor. Újabban viszont már reggel a tébollyal ébredek, ami eddig elképzelhetetlen volt. (Egyik barátnőm panaszkodott erre, el sem tudtam képzelni, miről beszél. Hát most nálam is itt van…)  A kávé mellé már landol is egy kedélybonbon. Közben pedig riasztó látni, hogy szinte mindegyik ismerősöm ilyesmikkel hadakozik. Van, aki gyengébb, van, aki erősebb szerekkel, sokan antidepresszánssal is. Mintha lassan becsavarodna mindenki. Ijesztő. De az még ijesztőbb, hogy nincs megállás, és mivel valahogyan túl kell élni, meg kell találni a megfelelő mennyiséget.

Otthon egyébként még csak elvagyok ezzel, de emberek közé már nem tudok menni. Nem szívesen mozdulok, mert sehol nem érzem magam biztonságban, csak a saját négy fal között, arra is képtelen vagyok, hogy felemeljem a telefont. Már egy pár perces beszélgetés is hatalmas erőfeszítést igényel. Rá kell készülnöm, hogy normálisnak tűnjek. Ezáltal a szorongó ember teljesen elszigetelődik. Ez az állapot eddig januárra tartogatta magát. Ha már november elején betámad a téli depresszió, akkor nem sok jó elé nézhetünk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.