Szerkesztőségek közös nyilatkozata a sajtószabadságért

  • narancs.hu
  • 2025. február 27.

Közlemény

Együttes állásfoglalásban állnak ki a független médiumok a kormány által ellenük belengetett lépések apropóján. A nyilatkozatot a Magyar Újságírók Országos Szövetsége kezdeményezte.

„Magyarország független, demokratikus jogállam – az Alaptörvény szerint. A demokrácia alapja a független, szabad sajtó, a sokszínű tájékoztatás. Ez kerülhet veszélybe a különböző kormányzati és kormánypárti fórumokon beindított, és egyre erősödő lejárató kampány következményeként beígért jogszabállyal, mellyel megoldható az ellenségnek kikiáltott média ellehetetlenítése, »kisöprése«. A külföldi forrás felhasználása mostantól bűnné válhat, jöjjön az szövetséges országból, jogszerűen elnyert nemzetközi pályázatból. A hazai közpénzek osztogatása viszont elfogadott keggyé szelídül. A kormány százmilliárdokat szór propagandára, a saját médiájára azoknak a magyaroknak az adójából is, akik saját zsebükből támogatják a független médiát, mert tájékozódni is szeretnének. A kritikus gondolkodás, a hatalom működésének ellenőrzése, a visszásságok feltárása, az átlátható működés megkövetelése a hatalom számára azonban megtorlandó tettnek minősül.

Mi, e nyilatkozat aláírói kinyilvánítjuk: elkötelezettek vagyunk a demokratikus jogállamhoz szükséges szabad sajtó megvédésében. Alapvető és nélkülözhetetlen értéknek tartjuk a szólásszabadságot. Tiltakozunk az ellen, hogy rágalmazó, lejárató kampánnyal, hatalmi eszközökkel, akár a jog hadrendbe állításával »külföldi érdekek« kiszolgálóinak állítsák be azon szerkesztőségeket, melyek hazai forrás hiányában nemzetközi pályázatból is működnek.

Ezt jogszerűen, a magyar szabályok betartásával, teljes nyilvánossággal tették, teszik. A sajtószabadság fenntartásának ugyanis a jogszabályok mellett anyagi feltétele is van. Meggyőződésünk, hogy a most felpörgő lejárató kampánnyal, jogi eszközök bevetésével, a független sajtó hitelességét megingatni szándékozó akciókkal sérül az Alaptörvény és sérülnek az európai normák is.

Mi, e nyilatkozat aláírói kiállunk a sajtó szabad, jogszerű működése mellett. Szolidárisak vagyunk a megtámadott szerkesztőségekkel. Szuverén, demokratikus jogállam nem létezhet jogszerűen működő szabad sajtó nélkül. Elutasítunk minden olyan törekvést, mely a demokrácia alapintézményét, a független médiát, a sokszínű tájékoztatást kívánja gyengíteni.

(E nyilatkozat aláírói nem személyes anyagi érdekből szólalnak meg most, van olyan szerkesztőség is, amely fennállása óta soha nem pályázott külföldi pénzekre.)”

Aláírók:

  • Kocsi Ilona elnök, Magyar Újságírók Országos Szövetsége,
  • Bodoky Tamás főszerkesztő, Átlátszó,
  • Gergely Márton főszerkesztő, HVG,
  • György Zsombor főszerkesztő, Magyar Hang,
  • Kárpáti Márton stratégiai igazgató, Telex,
  • Németh Péter főszerkesztő, Népszava,
  • Rózsa Péter főszerkesztő-helyettes, Klubrádió,
  • Stumpf András újságíró, Válasz Online,
  • Uj Péter főszerkesztő, 444.hu,
  • Bojtár B. Endre főszerkesztő, Magyar Narancs,
  • Szalay Dániel főszerkesztő, Média1,
  • Kovács Zoltán főszerkesztő, ÉS,
  • Babos Attila felelős szerkesztő, Szabad Pécs,
  • Nagy Sándor lapigazgató, Debreceni Nap,
  • Porcsin Zsolt főszerkesztő, Debreciner,
  • Bethlen Tamás lapigazgató, Borsod24/Szol24/Szabolcs24,
  • Bajáki Zsanett főszerkesztő, KecsUP.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.