„Az EU és Törökország vezetői újabb mélypontra süllyedtek”

  • narancs.hu
  • 2016. március 8.

Külpol

Az Amnesty szerint a tegnapi csúcstalálkozón előadott terv a menekültek cserélgetéséről nem csak embertelen, hanem rövidlátó is.

Riasztóan rövidlátó és embertelen hozzáállásra vall az emberek Törökországba való visszaküldésére tett folyamatos törekvés, ahelyett hogy feltétel nélküli erőfeszítéseket tennének az áttelepítésükért, illetve az Európába vezető biztonságos és törvényes utak kialakítására – jelentette ki az Amnesty International az Európai Tanács és Törökország közti tárgyalásokat követően.

Ahmet Davutoğlu török miniszterelnök, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Jean Claude Junker, az Európai Bizottság elnöke bemutatta az EU-török végső megállapodás tervezetének vázlatát az Európai Tanács március 17-18-i ülése előtt. A javaslat, amely szerint minden Görögországból Törökországba visszaküldött szír menekültért cserébe egy szírt áttelepítenek az EU-ba, jogi és erkölcsi hibákkal terhelt. Ezen terv alapján az egy szír részére felajánlott áttelepítési helyet gyakorlatilag egy – a halálos görög tengeri úton átkelt – szír életének kockáztatása árán ajánlanák fel.

false

 

Fotó: MTI

„Az EU és Törökország vezetői újabb mélypontra süllyedtek, gyakorlatilag a legkiszolgáltatottabbak jogait és méltóságát csereberélik. A menekültbarter ötlete nem csak veszélyesen dehumanizáló, de semmilyen hosszú távú megoldáshoz sem vezet a fennálló humanitárius krízisben” – mondta Iverna McGowan, az Amnesty International európai irodájának vezetője.

Amikor a javaslat jogszerűségét megkérdőjelezték nemzetközi jogi szempontból, az EU-s vezetők azzal válaszoltak, hogy jogszerű lesz, amint Törökországot „biztonságos országnak” minősítik. Általánosságban az Amnesty International erősen vitatja a „biztonságos ország” fogalmát, mivel az aláássa az egyén azon jogát, hogy egy teljes és tisztességes menekültügyi eljárásban vehessen részt, és így egyének származási országába való deportálásához vezethet, megsértve a visszaküldés tilalmát (non-refoulement). Törökország esetében ráadásul rengeteg aggodalomra van ok, látván, hogyan bánik az ország a menekültekkel, migránsokkal.

„Törökország erőszakkal küldött vissza szíreket Szíriába, és az országban sok menekült él reménytelen körülmények között, elégtelen lakhatási körülmények között. Menekült gyerekek százezrei nem tudnak iskolába járni. Nincs az a képzelőerő, ami segítségével Törökországot biztonságos harmadik országnak lehetne tekinteni, ahová az EU kiszervezheti kötelezettségeit” – hangsúlyozta Iverna McGowan.

A javaslat csúfot űz az EU kötelességéből, amely szerint menedékhez való hozzáférést kellene biztosítania a határainál. Minden visszafordítási rendszer mélységesen problémás, amely nem veszi figyelembe az egyén jogát egy tisztességes és erős menekültügyi eljáráshoz. „Az irakiak és az afgánok a szírekkel együtt a Görögországba érkezők 90 százalékát teszik ki. Ha visszaküldik őket Törökországba, a nemzetközi védelemre irányuló kérelmüket valószínűleg sosem fogják meghallani. Ezzel az EU azt bizonyítja, hogy a menekültek jogai számára csak üres szavak” – mondta Iverna McGowan.

Tusk elnök azt is mondta, hogy a nyugat-balkáni útvonalat lezárhatják. Ezen útvonal lezárása több ezer embert hagyna a hidegben anélkül, hogy világosan láthatnánk, hogyan elégítenék ki azonnali humanitárius szükségleteiket, és hogyan biztosítanák a nemzetközi védelemhez való hozzáférésük jogát. Az EU-nak és a nemzetközi közösségnek mind humanitárius, mind pedig pénzügyi vonatkozásban sürgősen fokoznia kell elköteleződését a krízis megoldására, valamint nagyobb létszámú menekültek áttelepítésére.

Az Amnesty International Magyarország közleményét szerkesztve és rövidítve adtuk közre.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.