Az Európai Bizottság pénteken új cselekvési tervet mutatott be, amelynek segítségével keményebben kíván fellépni a "rendszerszintű rasszizmus" ellen az Európai Unióban.
A tervet bemutató Vera Jourová értékekért és átláthatóságért, valamint Helena Dalli egyenlőségért felelős uniós biztos hangsúlyozta, hogy Európában "vissza kell fordítani a rendszerszintű rasszizmus tendenciáit". Kiemelték: az Európai Bizottság példát mutatva lép a tettek mezejére azáltal, hogy a sokszínűség jegyében felülvizsgálja humánerőforrás-politikáját.
Jourová hangsúlyozta, hogy az EU-tagállamok nem eléggé szigorúan lépnek fel a rasszizmussal és a diszkriminácival szemben. Az EU szilárd jogi kerettel rendelkezik a megkülönböztetés, a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni küzdelemhez, azonban hatékonyabb jogérvényesítésre van szükség.
Dalli elmondta: senki nem születik rasszistának, hanem az egyén, a társadalomba való beilleszkedése, illetve a viselkedési minták felvétele folyamán válik azzá.
"Nagyon fontos hogy elfelejtsük, amit megtanultunk, ami belénk rögződött, és azt sajátítsuk el, hogyan léphetünk fel a rasszizmus ellen" - hangsúlyozta.
Dalli azzal a példával élt, hogy "a bűnözőkről a társadalom tagjainak van egy kialakult képük, és akkor válik rasszistává az ember, amikor e kép alapján viszonyul a tőle különbözőhöz". Kiemelte továbbá, hogy nem elég hangoztatni a rasszizmusellenességet, hanem aktívan kell fellépni ellene.
"Ez segít abban, hogy legyőzzük tudatos és nem tudatos előítéleteinket, és társadalmi változást érjünk el" - fogalmazott.
A biztosok által bemutatott cselekvési terv biztosítani kívánja, hogy az uniós tagállamok teljes mértékben végrehajtsák a vonatkozó uniós jogszabályokat, különösen a bűnüldözés területén. Ezenkívül a brüsszeli bizottság kilátásba helyezte, hogy - egyebek között kötelezettségszegési eljárások révén - szavatolja a rasszizmus és idegengyűlölet elleni küzdelemről szóló kerethatározat teljes körű és helyes átültetését és végrehajtását a tagállamokban.
A brüsszeli testület emellett szakmai koordinátort nevez ki, aki folyamatos párbeszédet folytat majd az érdekelt felekkel és szervezetekkel, továbbá felszólítja a tagállamokat, hogy 2022-ig fogadjanak el cselekvési tervet a faji megkülönböztetés ellen. (MTI)
|