Az izraeli biztonságpolitikai kabinet jóváhagyta a gázai tűzszünetet és túszalkut péntek délután – jelentette be a miniszterelnöki hivatal. Az MTI összefoglalója szerint a kabinet négyórás tanácskozás után döntött a Katar fővárosában, Dohában már aláírt egyezmény elfogadásáról.
„Az összes politikai, biztonsági és humanitárius szempont vizsgálata után és annak tudatában, hogy a tervezett tranzakció támogatja a háborús célok elérését, a biztonságpolitikai kabinet azt javasolta a kormánynak, hogy fogadják el a javasolt egyezményt” – áll a miniszterelnöki hivatal közleményében. Itamár Bengvír nemzetbiztonsági miniszter, a Zsidó Erő nevű párt elnöke és Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, a Vallásos Cionisták nevű párt elnöke a megállapodás ellen szavazott.
Az egyezség már péntek délután – szokatlan módon a szombat ünnepének érkezése ellenére, de várhatóan még annak kezdete előtt – a teljes kormány elé kerül, hogy már vasárnap Izraelbe érkezhessenek az első túszok. Ezt megelőzően a legfelsőbb bíróságnak még meg kell tárgyalnia a benyújtott esetleges tiltakozó petíciókat, a túszok szabadon engedésének fejében ugyanis szabadlábra helyeznek számos olyan palesztin rabot, akik részesei voltak izraeliek meggyilkolásának. Az áldozatok családtagjai várhatóan ennek megakadályozását kérik a bíróságtól, amely viszont az előzetes közlések szerint elutasítja kérésüket.
A 444.hu emlékeztetett, egyelőre a háromszakaszosra tervezett tűzszüneti megállapodás első, 42 napos periódusról született elvi megegyezés. Eszerint az izraeli hadsereg fokozatosan kivonul a Gázai övezetből, szabadon hagyva a határok mellett egy pár száz méteres biztonsági sávot.
A Hamász első körben 33 izraeli túszt enged szabadon a fogságban lévő 98 ember közül – akik közülük nagyjából hatvanan lehetnek még életben.
Izrael minden kiengedett túszért cserébe 30 (a kiengedett izraeli katonanőkért 50), izraeli börtönökben lévő palesztint enged ki, vagyis körülbelül ezer, a hatóságok által a Hamászhoz kötött palesztin nyeri vissza a szabadságát. Izrael ahhoz is hozzájárul, hogy az idáig napi száz teherautóban limitált segélyszállítmányok mennyiségét legalább az ötszörösére emeljék.
A folytatásról a tűzszünet első, hathetes időtartama alatt kellene megegyeznie a feleknek, hogy a második szakaszban a további túszok is kiszabadulhassanak, míg a harmadik szakaszban a felek a náluk lévő halottakat cserélnék ki, valamint elindulhatna Gáza újjáépítése is.