Ha Orbán Viktor betartja a fenyegetését és megvétózza az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását, az EU vezetői őt megkerülve próbálják majd meg biztosítani a befagyasztott orosz vagyon Európában maradását – írja a Financial Times cikke alapján a Telex.
Az Európai Unió az Ukrajna elleni háború kitörését követően 190 milliárd eurónyi (78 ezer milliárd forint) orosz állami vagyont foglalt le, amelyet azóta Belgiumban, az Euroclear központi értékpapír-letétkezelőjénél őriznek. Az EU tervének részeként a vagyon értéknövekedését Ukrajnának adnák, a maradékot pedig egy megfelelő békeszerződés esetén juttatnák vissza Oroszországhoz.
A vagyon visszatartásához azonban az EU-nak fenn kell tartania az Oroszország elleni szankcióit, ha azok lejárnak, a 78 ezer milliárd forintnyi vagyon rövid időn belül visszajuthat az oroszokhoz. Orbán Viktor decemberben beszél arról EU vezetőinek, hogy vétózhatja a január 31-én lejáró szankciók meghosszabbítását. A magyar miniszterelnök arra hivatkozott, hogy megvárná Trump beiktatását, és ha az Egyesült Államok enyhít a szankcióin, akkor ő is hasonlót vár el az EU-tól.
A Financial Times-nak nyilatkozó EU-s diplomaták szerint a fő céljuk, hogy meggyőzzék Orbánt a szankciók fenntartásának támogatásáról, de ha ez nem sikerül, akkor kell bevetniük a B-tervüket.
Az egyik ilyen egy 1944-es háborús rendelet alkalmazásáról szól, aminek értelmében a belga király jogosult megtiltani, hogy az országból vagyontárgyakat vigyenek ki.
Mivel a lefoglalt orosz vagyont Belgiumban őrzik, akár arra is vonatkoztathatnák a szabályt. A belga királyi palota a lap kérdésére annyit közölt, hogy a rendelet alkalmazásáról az aktuális jogszabályok szerint nem a király, hanem a belga parlament dönt – igaz, azt a királynak is alá kell írnia.
(Címlapképünkön: Fülöp belga király Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt üdvözli Brüsszelben 2024. május 28-án. Fotó: MTI/EPA pool/Agence Peps)